Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...

متن کامل پاسخهای دکتر ولایتی به سوالات حاضران در: جلسه بانوان مصری با دبیر کل کنفرانس بیداری اسلامی

متن کامل پاسخهای دکتر ولایتی به سوالات حاضران در:

جلسه بانوان مصری با دبیر کل کنفرانس بیداری اسلامی
دوشنبه 9 آبان 1390 ساعت 6:06
نسخه چاپی RSS


در این جلسه ابتدا دکتر ولایتی چند دقیقه ای درباره طرح اجلاس بیداری اسلامی صحبت کرد


در این جلسه ابتدا دکتر ولایتی چند دقیقه ای درباره طرح اجلاس بیداری اسلامی صحبت کرد. وی خاطر نشان کرد که پیشنهاد اولیه این طرح از طرف دکتر جعفری ، نخست وزیر سابق عراق، که دبیر اختتامیه اجلاس هم بود مطرح گردید و ایشان  دکتر ولایتی را به عنوان دبیر کل این اجلاس معرفی کرد و سایر اعضا نیز موافقت کردند و همچنین قرار شد که دبیرخانه بیداری اسلامی تأسیس شود.

سپس میهمانان سوالاتی را مطرح کردند و دکتر ولایتی به پاسخگویی پرداخت.

یکی از میهمانان درباره مصوبات این کنفرانس پرسید و دکتر ولایتی جواب داد که تشکیل دبیرخانه بیداری اسلامی و همچنین دائمی بودن آن از مهمترین مصوبات این اجلاس بوده، همچنین تشکیل شورای مرکزی بیداری اسلامی که قرار است از اندیشمندان جهان اسلام تشکیل شود تا یک ماه آینده اولین جلسه خود را برگزار کند. وی افزود از پیشنهادات ارائه شده به این شورا برکزاری اجلاس جوانان فعال از سراسر جهان اسلامی درآینده نزدیک (کمتر از سه ماه آینده) و همچنین اجلاس بانوان  مسلمان کشورهای اسلامی  است. اقدام دیگری که هنوز به تصویب نهایی نرسیده ، اجلاس منطقه ای بیداری اسلامی است. نکته ای که در اینجا دارای اهمیت است کمک و همفکری متفکرین جهان اسلام است که باید به پیشرفت بیداری اسلامی کمک کرده و از مصادره آن توسط دشمنان جلوگیری کنند.

یکی دیگر از میهمانان پرسید که آیا منظور از بیداری اسلامی همان بهار عربی است یا مفهوم گسترده تری دارد. ولایتی در پاسخ به این سوال اظهار داشت:  خود ما هنوز متوجه نشدیم که منظور از بهار عربی چیست! این واژه ایست که غربیها در توجیه تحولات اخیر منطقه بکار برده اند که اولا مسئله اسلامی بودن آن را تحت الشعاع قرار دهند و ثانیا علت اعتراضات را دستیابی به لیبرال دموکراسی غربی معرفی کنند. ولی ما از برپایی نماز جماعت در میدان التحریر و نیز از رأی هفتاد و هفت درصدی مردم مصر به اصلاح قانون بر پایه قوانین اسلامی  نمیتوانیم برداشت  لیبرالی داشته باشیم. برداشت ما از آنچه در لیبی و مصر و تونس و سایر کشورهای اسلامی میگذرد آزادی خواهی مردم در چهارچوب احکام اسلامی است.

دکتر ولایتی در پاسخ به این سؤال که چطور شیعه و سنی با تمامی اختلافات خود میتوانند در این اجلاس همکاری داشته باشند، گفت: هفتاد در صد افراد دعوت شده در اجلاس بیداری اسلامی از برادران و خواهران اهل سنت بودند. و اکثر شورای مرکزی اجلاس متناسب با نسبت مسلمانان اهل سنت به شیعیان در جهان، از اهل سنت انتخاب میشوند. مسلمانان باید هوشیار بوده و روی نقاط مشترکشان تأکید داشته باشند و دستخوش بازی غربیها نشوند.

یکی از میهمانان جلسه با اشاره به حضور مسیحیان و غیر مسلمانان در تظاهرات پرسید که آیا اطلاق عنوان بیداری اسلامی به این تحولات نادیده گرفتن این قشر از جامعه نیست. دکتر ولایتی پاسخ داد: به هیچ وجه! این تظاهرات بر اساس ارزش های  اسلامی صورت گرفته و البته باید این نکته را در نظر داشت که بیشتر تظاهرکنندگان مسلمانند. همانطور که در جمهدری اسلامی حقوق اقلیت ها به رسمیت شناخته میشود در این انقلاب ها هم غیر مسلمین میتوانند در سایه اسلام  با مسلمین مشارکت داشته باشند. وی افزود: نام مجلس ایران مجلس شورای اسلامی است در حالیکه در آن 3نفرنماینده مسیحی، 1 نفر یهودی و 1 نفر زردشتی حضور دارند. این در حالیست که در ایران برای مسلمانان به ازای هر 150هزار نفر یک نماینده وجود دارد ولی تعداد کل اقلیت های  دینی در ایران حدود 200 هزار نفر است! پس در واقع برای اقلیت های دینی به ازای هر 40 هزار نفر یک نماینده در مجلس حضور دارد پس میتوان گفت که از حقوق بیشتری نسبت به مسلمین برخوردارند.

یکی دیگر از بانوان فعال مصری از احتمال حضور زنان و  جوانان  در شورای مرکزی سوال کرد و ولایتی پاسخ مثبت داد.

دکتر ولایتی در پاسخ به این سوال که چطور جمهوری اسلامی پس از گذشت سی سال هنوز پویایی و تکاپوی خود را از دست نداده است و چطور میتوان این جوشش و خروش را در بیداری اسلامی منطقه نیز حفظ کرد، گفت: یک اصل در جامعه شناسی است که میگوید وقتی فرد یا جامعه ای به موفقیت و پیشرفتی میرسد، عواملی باعث این پیشرفت شده اند و هرگاه فرد یا جامعه از عوامل این پیروزی دور شود، از درون دچار پوسیدگی میشود. وی خاطرنشان کرد علت بروز این انقلاب ها در منطقه بازگشت به اسلام بوده است و تا زمانی که اسلام خواستگاه انقلابیون باشد، رکود در نهضت رخ نخواهد داد.

یکی از میهمانان جلسه سوال کرد که چگونه بیداری اسلامی میتواند در احیای عزت از دست رفته مسلمانان نقش ایفا کند و سوال دیگر اینکه  با توجه به حوادث اخیر منطقه چطور میتوان از این تحولات در رویایی با غرب، چه از منظر اقتصادی، چه از منظر فرهنگی و حتی از منظر تمدن سازی سود برد تا دیگر در دام غرب چه با نام دموکراسی و چه با نام لیبرالیسم و آزادی نیفتیم. دکتر ولایتی گفت: میتوان سوال اول را  اینطور مطرح کرد که چگونه میتوان به سایر کشورهای اسلامی کمک کرد تا آنها هم در سایه بیداری اسلامی علیه شرایط موجود – یعنی استبداد داخلی و یا استعمار خارجی-  قیام کنند. جوهره این بیداری اسلامی بازگشت به ارزشهای اسلامی و ثمره آن رهایی از استبداد و استعمار، آزادی و حیات است. اگربیش از هر چیزبتوانیم  این فرهنگ را به سایر کشورهای اسلامی منتقل کنیم که با توجه به شرایط بومی خود، بیداری اسلامی را محقق کنند میتوانیم کمک بزرگی به تحقق این آرمان کنیم. بنده روی شرایط بومی تأکید میکنم چرا که هر کشور شرایط و فرهنگ مخصوص به خود دارد. مسلما خواستگاه فرهنگی مصر با لیبی و با ایران و اردن و سایر کشورهای اسلامی تفاوت دارد. همچنین برای اینکه شرایط گذشته دوباره تکرار نشود باید در انتخاب های مان دقت کنیم، باید به افرادی رأی بدهیم که معتقد به اسلام و عزت اسلامی و ملی بوده و در مقابله با غرب امتحان پس داده باشند. سوال دیگراینکه برای مواجهه با غرب چه کار کنیم که مغلوب فرهنگ و فناوری آن نشویم، همانطور که می دانیم تمدن اسلامی سابقه برتری هزار ساله دارد یعنی از قرن هفتم تا هفدهم میلادی تمدن اسلامی حرف اول را در تمام مسائل علمی و فرهنگی در جهان می زد. این مسئله نشان میدهد که اسلام ظرفیت تمدن سازی را دارد. آنچه در جمهوری اسلامی اتفاق می افتد مؤید این مطلب است. با توجه به تمام تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی وجود دارد روز به روز پیشرفت میکند.  یک جمله از جناب آقای عمرموسی  وزیر امور خارجه سابق مصر و دبیر کل جامعه عرب عرض میکنم . ایشان یکبار گفت: ما (منظور دولتهای عربی است و نه ملت های عربی) همه جور امتیاز به امریکا و اسرائیل دادیم و الآن وضع مان این است و ایران از ابتدای انقلاب مقابل امریکا و انگلیس ایستاده است و اکنون موشک به فضا میفرستد!

یکی از بانوان مصری حاضر در جلسه با اشاره به جمله ای که در سالن از قول رهبر معظم انقلاب نوشته شده بود، خطاب به دکتر ولایتی گفت : این جمله نیز مؤید حرف شماست که هر چه مقابل آمریکا و اسرائیل بایستید، به همان اندازه پیشرفت کرده اید!

والسلام  

خبر | سیاسی
شماره مطلب: 4005
دفعات دیده شده: 1122 | آخرین مشاهده: 21 ساعت پیش
تصاویر مرتبط
نظر دهی