ناامیدی از روند مذاکرات سازش- دسترسی به عمق امنیتی رژیم صهیونیستی- مقاومت تنها گفتمان غالب است- کرانه باختری در راه تسلیح شدن

کارشناسان غرب آسیا در گفتگویی با اشاره به عملیات شهادت طلبانه امروز در غرب بیت المقدس به بررسی زوایا و اهداف و نیز پیامدهای این عملیات پرداختند.این عملیات آغازی دوباره و روند تکمیلی انتفاضه سوم ارزیابی شده است.

در پی جدید ترین عملیات شهادت طلبانه سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از وقوع این عملیات شوکه شدند چون مجری عملیات از مناطق فلسطینی نشین وارد منطقه صهیونیست نشین شده و اقدام به عملیات نموده که آن سه صهیونیست به هلاکت رسیدند.
 «حسن هانی زاده» کارشناس مسائل سیاسی گفت: عملیات شهادت طلبانه امروز یکی از پیچیده ترین عملیات هایی است که در طول ماه های اخیر رخ داده است. پس از یک دوره سکوت و بعد از آنکه آرامش نسبی بر اراضی اشغالی حاکم شده بود این نخستین عملیاتی است که در فلسطین اشغالی صورت می گیرد که در آن سه تن از صهیونیست ها کشته شدند.
 کارشناس مسائل سیاسی در ادامه افزود: این عملیات آغازی است بر یک سلسله عملیات های که  نشانه نا امیدی جوانان فلسطینی از روند مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی حکایت دارد.
 وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی با وجود برخورداری از سامانه های پیچیده امنیتی و همچنین دارا بودن یک عقبه امنیتی نسبتا قدرتمند در منطقه در حال حاضر مشخص شده است که این رژیم آسیب پذیر است. از سوی دیگر نشان دهنده این مسئله است که هر گاه مردم فلسطین اراده کنند می توانند عملیات های استشهادی در اراضی اشغالی در هر نقطه ای انجام دهند. بنابراین یک حرکت بسیار مهمی است که هشداری به رژیم صهیونیستی است که اگر بخواهد به سیاست های شهرک سازی و یهودی سازی بیت المقدس و منع فلسطینی ها از ورود به مسجدالاقصی ادامه دهد از این دست عملیات ها را شاهد خواهد بود.
 
 
«مصیب نعیمی» کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: روند مقاومت به رغم سازش ها در میان مردم فلسطین رو به افزایش است. مخصوصا اینکه شکاف ها و توطئه ها بیش از پیش روشن شده و کسانی که تا دیروز مدعی حمایت از فلسطین بودند امروز خودشان را در کنار رژیم صهیونیستی می دانند. از این رو محور مقاومت در داخل فلسطین در حال شکل گیری است و این عملیات می تواند یک نمادی از آن باشد. اگرچه نسل جدید فلسطینی از همه مسئولین و مقام ها و رهبران مرتجع دل بریده و امیدی به آنها ندارند، قطعا در این راه ادامه طریق خواهند داد،
    کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه افزود: تجربه گذشته هم به خوبی نشان داده است که در فلسطین نسل های بعدی بر خلاف تصور صهیونیست ها و همپیمانانشان بیش از نسل گذشته نسبت به وابستگی به آب و خاک و مسئولیت در قبال آزاد سازی این سرزمین توجه دارند و آمادگی دارند فداکاری کنند و این عملیات هم می تواند نمادی از این وضعیت باشد.
 وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی تاکنون در زمینه های مختلف از جمله تخریب رهبران جهادی ، به سازش کشاندن مقام های سیاسی سازشکار فلسطینی تلاش کرده تا می تواند مقاومت مردم فلسطین را مدیریت کند. اما آن چیزی که تعیین کننده است بدنه و ملت فلسطین است که در این زمان احساس می کند که باید خودش مستقیما وارد صحنه شود و لذا این عملیات می تواند زمینه ساز عملیات های دیگر باشد.
  
دکتر «محمد صادق کوشکی» استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و کارشناس ارشد روابط بین الملل بیان داشت: آنچه که در فلسطین اشغالی در حال وقوع است از جمله عملیات شهادت طلبانه صبح امروز، خود نشانه ای از یک مبارزه دو جانبه است. نکته حائز اهمیت این عملیات این است که مردم فلسطین به این نتیجه رسیده اند که چاره ای به جز مبارزه ندارند. یعنی اگر تن به سازش دهند نتیجه ای به جز تحقیر و نابودی تدریجی در بر نخواهد داشت.
 استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه افزود: مردم فلسطین تصمیم گرفتند که با آبرو و  افتخار زندگی کنند. فلسطینی ها برای این نحو زندگی کردن مبارزه را انتخاب کردند.
 
   وی ادامه داد: هر چه میزان صهیونیست ها، فشار و حصارهای امنیتی را در دور خودشان افزایش می دهند. طرف فلسطینی هم به همان میزان سعی می کند به ابتکارات و خلاقیت های خودش بیفزاید تا تور امنیتی صهیونیست ها را پاره کند. این اتفاق به خوبی نشان می دهد که هر چقدر رژیم صهیونیستی تورهای امنیتی محکمتری ایجاد می کند طرف فلسطینی هم، از خلاقیت و هوش برخوردار بوده و می تواند این تورها را به خوبی پاره کرده و صهیونیست ها را در قلعه های خودشان مورد هدف قرار دهد.
 
«حسین کنعانی مقدم» کارشناس مسائل سیاسی گفت: مدت ها است که گروه های فلسطینی در عملیات هایی که انجام می دهند برای انتقام از عملیات های تروریستی صهیونیست ها، موفق شدند با عبور از لایه های امنیتی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و همچنین نوار غزه به اعماق سرزمین های اشغالی نفوذ کرده و عملیات های شهادت طلبانه را انجام دهند. این اقدام برای صهیونیست ها بسیار سنگین بود بخاطر آنکه آنها معتقدند که علاوه بر گنبد آهنینی که برای غیرقابل نفوذ کردن موشک های فلسطینی ها ایجاد کردند با ایجاد دیوار های حائل مانع از هر گونه نفوذ مردم فلسطین به داخل سرزمین های اشغالی شدند.
 
کارشناس مسائل سیاسی در ادامه افزود: این اقدام نشان دهنده ورود عملیات های شهادت طلبانه به یک فاز جدیدی است که همانطور که پیش بینی هم می شد مردم در کرانه باختری مسلح شدند و قادر هستند به داخل سرزمین های اشغالی نفوذ کرده و عملیات های شهادت طلبانه انجام دهند.
 
نظرات کاربران