تغییر اولویت های ترکیه درمنطقه

ترکیه در چند سال گذشته در هماهنگی کامل با غرب و رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی در امور داخلی عراق و سوریه به شدت دخالت کرده است. به دلیل اختلاف مواضع عملا ایران و ترکیه در مقابل یکدیگر قرار گرفته بودند اما از زمانی که تهدید بحران اقلیم کردستان ظهور و بروز پیدا کرد، ترکیه ناچار به تغییر مواضع خود شده است ...

به بهانه سفر رئیس ستاد ارتش ترکیه به ایران
آیا ترکیه از اشتباهات خود در همکاری با اسرائیل درس گرفته است؟
 
ژنرال خلوص آکار رئیس ستاد ارتش ترکیه روز دوشنبه به ایران سفر کرد. در برنامه سفر وی دیدارهایی با مقامهای عالی رتبه سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده بود. سفر عالی ترین مقام نظامی ترکیه به ایران درپی سفر سرلشکر باقری رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ابران به ترکیه که مدتی پیش صورت گرفت، انجام گرفته است . درواقع این سفر پاسخی است به سفر سرلشکر باقری و البته نشان از اراده قوی و مستحکم دو کشور در همکاری های نظامی و امنیتی است.
به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، ایدئولوژی حاکم بر نیروهای نظامی ایران و ترکیه متفاوت است. جمهوری اسلامی ایران با استقلال طلبی، راهبردهای خود را تعریف می کند در حالی که ترکیه با عضویت در ناتو و همکاری با امریکا همپیمانی های خود را در چارچوب فردی و جمعی تعریف کرده است.
 آنچه موجب ورود این دو ساختار ناهمگون به همکاری شده است در واقع تحولات سوریه و شمال عراق است. به ویژه برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق که امنیت دو کشور ایران و ترکیه را تهدید می کند. 
ترکیه در برابر تحولات اقلیم کردستان عراق نمی تواند بی تفاوت باشد. بویژه اینکه 31 استان از 80 استان ترکیه کردنشین هستند با جمعیتی نزدیک به 20 میلیون( البته کردهای ترکیه مدعی اند 35 میلیون نفر هستند و دولت ترکیه نیز شهروندان کرد خود را 22 میلیون نفر اعلام کرده است.) این تهدید مشترک ، ایران و ترکیه را وادار به همکاری کرده است و معادله جدیدی را در منطقه ایجاد کرده است. 
ترکیه در چند سال گذشته در هماهنگی کامل با غرب و رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی در امور داخلی عراق و سوریه به شدت دخالت کرده است. به دلیل اختلاف مواضع عملا ایران و ترکیه در مقابل یکدیگر قرار گرفته بودند اما از زمانی که تهدید بحران اقلیم کردستان ظهور و بروز پیدا کرد، ترکیه ناچار به تغییر مواضع خود شده است و راه نزدیکی به ایران را در پیش گرفته است. سخنان جدید ترکیه در اینکه حوادث کردستان عراق نتیجه همکاری موساد اسرائیل با مسعود بارزانی است، روابط ترکیه و اسرائیل را تحت شعاع قرار داده است و اسرائیل به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی ترکیه مطرح شده است. هرچند تحلیلگران تاکید دارند که عقلای ترکیه باید نسبت به رفتار های دوگانه خود با رژیم صهیونیستی به نوعی بازنگری داشته باشند زیرا اسرائیل در موضوع کردستان عراق و حمایت جدی از رفراندوم، نشان داد که در قربانی کردن منافع و امنیت ترکیه که از همپیمانان جدی و پر سابقه رژیم صهیونیستی محسوب می شود، تردیدی به خود راه نمی دهد. چیزی که در انتظار دول عربی منطقه نیز است که برای همکاری با اسرائیل شتاب گرفته اند .
برگزاری مانور مشترک ترکیه با ارتش عراق در مرزهای بین دو کشور نشان از تغییر مواضع ترکیه در باره عراق و سوریه و تحولات منطقه دارد. بعید نیست که در روزهای آینده شاهد تغییر مواضع ترکیه نسبت به دولت سوریه نیز باشیم. نزدیک شدن ترکیه به ایران و روسیه و چشم پوشی از سیاست های براندازنه در عراق و سوریه، معادله جدیدی را به وجود آورده است که به نفع محور مقاومت است. ترکیه در گذشته با محور مقاومت مشکل داشت اما با تغییر اولویت ها این دشمنی را تغییر داده است و نوعی همکاری با برخی از اعضاء محور مقاومت را نیز آغاز کرده است هر چند تحلیلگران اعتقاد دارند تا ترکیه تکلیف روابط خود با رژیم صهیونیستی را مشخص نکند، نمی تواند اعتماد محور مقاومت را تماما جلب کند و البته باید هزینه های طرح های صهیونیستی علیه منافع و امنیت منطقه من جمله خود ترکیه را متحمل شود.
 در عین حال باید مرحله جدید همکاری ایران و ترکیه را خصوصا در ابعاد نظامی و امنیتی، به فال نیک گرفت و امید وار بود که ترکیه با استقامت در سیاست جدیدی که برگزیده است از منافع خود  و منافع ملت فلسطین حفاظت کند. حال این سوال مطرح است که آیا ترکیه از اشتباهات گذشته خود، خصوصا در همکاری با رژیم صهیونیستی، درس گرفته است؟ آینده به این سوال پاسخ روشنی خواهد داد.
 
نظرات کاربران