روابط آنکارا ریاض... منازعات اردوغان و بن سلمان بر سر چیست؟

احمد ابراهیم نویسنده ی سوری در یادداشت خود برای سایت بیداری اسلامی نوشت که ترکیه و سعودی وارد منازعات جدید سیاسی شدند که به نظر من هیچکدام موفق نخواهند شد زیرا دو کشور در صحنه ی بین المللی طمعکار هستند.

اردوغان روز گذشته بدون بیان جزئیات دیگری از این درخواست، به روابط نظامی عربستان و یونان و انجام مانور نظامی مشترک اخیر این دو کشور اشاره کرد و به طور تلویحی درخواست سعودیها را منوط به کاهش ارتباط و توقف همکاریهای نظامی با رقیب جدی ترکیه یعنی یونان کرد.

با توجه به اینکه این درخواست پس از سالها روابط سرد سعودیها و اردوغان بخاطر مسأله قتل خاشقچی مطرح می‌شود، می‌توان گفت فصل جدیدی در روابط کشورهای عربی با ترکیه را رقم خورده است و بخشی از علت این تجدید روابط را می‌توان عدم حمایت ویژه دولت جدید آمریکا از عربستان، و ناکارآمدی تسلیحات چینی و… در جنگ یمن و همچنین شکست‌های اخیر ائتلاف سعودی در یمن دانست.

در صورتی که توافقی بین بن سلمان و اردوغان در این مذاکرات حاصل شود، کشورهای عربی دیگر نظیر امارات، مصر و… نیز سطح روابط با ترکیه را افزایش خواهند داد و این موضوع منجر به افزایش رشد اقتصادی ترکیه خواهد شد و این رشد برای تداوم بخشیدن به حکومت حزب عدالت توسعه در ترکیه لازم است. بنابراین دو طرف به این مذاکرات به چشم حل مشکلات داخلی و خارجی خود نگاه می‌کنند و این نگاه سطح اهمیت روابط ترکیه و عربستان سعودی را از یک مذاکرات ساده بالاتر می‌برد.

محورهای اصلی مذاکرات ترکیه و سعودیها مواردی چون:
۱- قرارداد فروش پهپادهای ترکیه‌ای به سعودیها
۲- خاتمه دادن به ماجرای قتل خاشقچی
۳- روابط عربستان و یونان
۴- ترغیب کشورهای دیگر به افزایش سطح روابط با ترکیه و… می‌تواند باشد و ممکن است به مسائل منطقه‌ای نظیر “دخالت نظامی ترکیه در یمن” و “مقابله با کشورهای محور مقاومت” نیز منجر شود.

به هر صورت دیپلماسی فعال و واکنش‌های مناسب ایران و محور مقاومت به خصوص در زمینه‌ی یمن می‌تواند در سطح روابط ترکیه و عربستان سعودی تاثیر گذار باشد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران