سازمان ملل نباید یک تماشاچی باشد/ مسئولیت طرف‌های برجامی و آژانس

گزارشگر سابق حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر اینکه خرابکاری در نطنز متوجه اسرائیل است، اعلام کرد که سازمان ملل باید مسئولیت‌های درج شده در منشور این سازمان را جدی بگیرد و یک تماشاچی نباشد.

حمله به تأسیسات هسته‌ای نطنز درست یک روز پس از اعلام ایران مبنی بر نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر و بیشتر با هدف دستیابی به غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم انجام شد؛

در همین راستا، خبرنگار خبرگزاری مهر به گفتگو با «ریچارد فالک»، استاد حقوق بین‌الملل «دانشگاه پرینستون» آمریکا و گزارشگر سابق ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور سرزمین‌های اشغالی ۱۹۶۷ پرداخته است. فالک از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ به مدت شش سال، سمت گزارشگری شورای حقوق بشر سازمان ملل را بر عهده داشته و بدون شک، یکی از مطلع‌ترین مقامات این سازمان در خصوص آشنایی با اقدامات خصمانه و جنگ افروزانه تل‌آویو در منطقه است.

متن این گفتگو به این شرح است:

* به نظر شما کدام دولت یا گروهی پشت حادثه خرابکاری نطنز قرار دارد؟

در این مقطع زمانی، ما تنها گزارش‌های تأیید نشده‌ای در دست داریم که نشان می‌دهند اسرائیل مسئول این حادثه بوده که خود تل‌آویو نیز تلویحاً به این موضوع اعتراف کرده است. ظاهراً اسرائیل به وسیله موساد حمله روز دهم آوریل را علیه تأسیسات غنی سازی زیرزمینی نطنز انجام داده، یعنی درست یک روز پس از اعلام خبر آغاز نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر در این سایت؛ حمله‌ای که در عمق بیش از ۶۵ متری سطح زمین رخ داد.

*از نظر شما هدف پشت این حمله خرابکارانه چه بوده است؟

بر اساس شواهد موجود و به رغم ادعای اسرائیل که حمله به تأسیسات نطنز برای کاهش سرعت دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای انجام شده، معتقدم هدف اصلی پشت این حمله، تحریک تهران برای افزایش تنش میان ایران و اسرائیل و در نتیجه تشویق دولت آمریکا به اتخاذ رویکردی مشابه با دولت ترامپ در برابر ایران بوده است. در حقیقت، این حمله برای اطمینان از ایجاد پیچیدگی و مشکل‌تر شدن مذاکرات وین برای ایجاد شرایطی جهت بازگرداندن آمریکا به میز مذاکرات مستقیم با ایران است؛ چرا که ایران خواستار برداشته شدن تحریم‌های وضع شده علیه تهران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در قبال پایبندی به تعهدات برجامی خود شده بود.

*مقامات ایرانی معتقدند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و طرف‌های برجام باید موضع خود در خصوص این حادثه را مشخص کرده و این خرابکاری را محکوم کنند؛ آن هم در زمانی که مذاکرات وین در حال انجام بوده و ایران همواره حسن نیت خود را برای حل تمامی بحران‌ها از طریق مسالمت‌آمیز اعلام کرده است؟

من معتقدم که اگر تحقیقات در حال انجام ثابت کند حمله به تأسیسات هسته‌ای نطنز کار اسرائیل است، این موضوع باید از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و طرف‌های برجامی ایران محکوم شود. چنین اقدامی به منزله برداشتن قدمی بزرگ در راستای غیر سیاسی سازی تنش‌های منطقه‌ای و امید بخشی نسبت به اتمام و غلبه بر فضای فعلی ایجاد شده است. همچنین باید تا حد ممکن تصدیق شود که اسرائیل مسئولیت اصلی توسل به این موج تبلیغات جنگ افروزانه و اقدامات تجاوزکارانه در خصوص نقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد را بر عهده دارد. سازمان ملل متحد باید با روحیه فاصله گرفتن از اختیار سکوت، تماشای چنین حوادث خطرناک و غیرقانونی را متوقف کرده و مسئولیت‌های درج شده در منشور این سازمان را جدی بگیرد.




مطالب مرتبط

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

«شیرین هانتر» می گوید بایدن در مواجهه با مخالفت های داخلی با برجام محتاطانه برخورد می کند، حال آنکه تغییر در اولویت های جهانی واشنگتن، دلیل تغییر رویکرد بن سلمان در قبال ایران است.

|

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای درباره جنایت تروریستی کابل ضمن محکومیت شدید این توطئه، تاکید کرد: رژیم تروریستی ایالات متحده امریکا و همپیمانان آن باید به جنگ‌افروزی‌ها و کینه‌توزی‌های شیطانی خود علیه امت اسلامی به ویژه ملت مظلوم افغانستان خاتمه دهند.

|

نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی

نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در پیامی به رهبر معظم انقلاب ضمن تشریح حوادث و تحولات جاری در قدس اشغالی، خواستار اتخاذ موضع قاطع جهان اسلام برای حمایت از ساکنان قدس و توقف جنایات اشغالگران اسرائیلی شد.

|

واکنش خطیب‌زاده به اتهامات بی پایه دولت مغرب علیه ایران

واکنش خطیب‌زاده به اتهامات بی پایه دولت مغرب علیه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اتهامات بی پایه دولت مغرب را به دلیل ناتوانی این کشور در حل مسائل منطقه‌ای خود و در راستای کمک به طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و علیه وفاداران به آرمان حقه فلسطین خواند.

|

نظرات کاربران