انقلاب اسلامی ایران هیمنه آمریکا و غرب را به چالش کشید

روزنامه لبنانی «الأخبار» با انتشار مطلبی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول چند دهه گذشته ثابت کرد که به چالش کشیدن هیمنه آمریکا و غرب محال نیست.

روزنامه لبنانی «الأخبار» مطلبی را در خصوص انقلاب اسلامی ایران و فشارهای خارجی علیه آن با عنوان «ایران و دیپلماسی انقلابی» منتشر کرد. این روزنامه در مطلب خود آورده است: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ میلادی طرف‌های خارجی فشارهای سیاسی و اقتصادی فراوانی را به ایران وارد کردند.

در ادامه گزارش الاخبار آمده است: هدف اصلی و اساسی از فشارهای سیاسی و اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران وادار کردن آن به تغییر رفتارش در سطح منطقه و جهان بوده است. با این حال، آیت الله «سید علی خامنه ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ثابت کردند که انقلاب اسلامی ایران یکی از الگوهای بی نظیر مقاومت سیاسی محسوب می‌شود.

این روزنامه لبنانی همچنین عنوان کرده است: جمهوری اسلامی ایران در طول دهه‌های گذشته ثابت کرده است که هیچ دشمنی نمی‌تواند خللی در اراده آن به وجود بیاورد. ایران در طول این سال‌ها در تمامی نبردهای دیپلماتیک با دشمن به پیروزی دست یافته است. از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، نوعی از دیپلماسی را در پیش گرفته است که دارای مؤلفه‌های ذیل می‌باشد؛

روزنامه مذکور افزود: مؤلفه اول، گرایش و رویکرد اسلامیِ انقلاب اسلامی ایران است. ایران رویکرد اسلامی را منبع قدرت انقلاب خود می‌داند. در واقع، انقلاب ایران نه قدرت نظامی که قدرت ایمانی و دینی را منبع اصلی قدرت خود قلمداد می‌کند. مؤلفه دوم دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران برخورداری آن از شجاعت در برابر ابرقدرتها است. در حقیقت، جمهوری اسلامی ایران هیچگاه در برابر رویکرد قلدرمآبانه دشمنان خود نهراسیده است.

روزنامه الاخبار در ادامه مطلب خود تأکید کرده است: افزون بر این عقل و منطق در جای جای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قابل مشاهده است. این درحالی است که تهران همواره مواضع خود را به صورت صریح و شفاف بدون ترس و نگرانی از واکنش‌های بیگانگان اعلام کرده استتهران همواره مواضع خود را به صورت صریح و شفاف بدون ترس و نگرانی از واکنش‌های بیگانگان اعلام کرده است. از سوی دیگر، رویکرد مستقلانه جمهوری اسلامی ایران از جمله دیگر مؤلفه‌های دیپلماسی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

این روزنامه لبنانی یادآور شده است: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه روابطش با دیگر کشورها را بر اساس رضایت و یا عدم رضایت آمریکا و غرب از آن، تنظیم نکرده است. این کشور همواره به شعار نه شرقی و نه غربی پایبند بوده است.

الاخبار همچنین عنوان کرده است: یکی دیگر از جمله سیاست‌های مهم جمهوری اسلامی ایران توجه به کشورهای آفریقایی بوده است. این رویکرد ایران در عرصه دیپلماتیک موجب شد تا کشورهای آفریقایی فقیر در عرصه روابط بین الملل از حاشیه خارج شوند. ایران در طول بیش از ۴۰ سال گذشته توانست بسیاری از عرصه‌ها را فتح کرده و شرکای زیادی را در سطح جهانی برای خود به دست آورد. این درحالی است که آمریکایی‌ها همواره مانع از تحقق این مهم می‌شدند.

این روزنامه لبنانی تأکید کرده است: علیرغم فشارهای خارجی، ایران از ملت‌های مظلوم و مستضعف در سراسر جهان حمایت به عمل آورد. دیپلماسی هوشمندانه و در عین حال، قاطعانه جمهوری اسلامی ایران موجب شد تا این کشور از روزهای سخت و طاقت فرسای ناشی از آثار تحریم‌های اقتصادی به سلامت عبور کند.

روزنامه مذکور در پایان مطلب خود عنوان کرده است: دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در طول چند دهه گذشته ثابت کرده است که به چالش کشیدن هیمنه آمریکا و غرب محال نیست و می‌توان در برابر سلطه جویی های آنها ایستاد. ایران ثابت کرد که می‌توان از طریق پایبندی به قوانین بین المللی و همکاری با ملت‌ها به سمت تحقق صلح حرکت کرد.
مطالب مرتبط

آمریکا از کشتار فلسطینیان حمایت می‌کند و مدعی ارائه طرح صلح است!

آمریکا از کشتار فلسطینیان حمایت می‌کند و مدعی ارائه طرح صلح است!

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در سخنانی کنایه آمیز خطاب به آمریکایی ها تأکید کرد: شما از کشتار یمنی‌ها توسط سعودی و قتل عام فلسطینیان توسط اسرائیل حمایت می کنید و مدعی ارائه طرح صلح هم هستید!

|

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

«شیرین هانتر» می گوید بایدن در مواجهه با مخالفت های داخلی با برجام محتاطانه برخورد می کند، حال آنکه تغییر در اولویت های جهانی واشنگتن، دلیل تغییر رویکرد بن سلمان در قبال ایران است.

|

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای درباره جنایت تروریستی کابل ضمن محکومیت شدید این توطئه، تاکید کرد: رژیم تروریستی ایالات متحده امریکا و همپیمانان آن باید به جنگ‌افروزی‌ها و کینه‌توزی‌های شیطانی خود علیه امت اسلامی به ویژه ملت مظلوم افغانستان خاتمه دهند.

|

نظرات کاربران