گزارش کامل روز نخست اجلاس اتحادیه علمای مقاومت در بیروت

اجلاس علمای اتحادیه مقاومت همزمان با صدمین سالگرد شوم اعلامیه بالفور آغاز بکار کرد. بی تردید این انتخاب زمانی یادآور رنج ها و دردهای ملتی است که بخش زیادی از سرمایه های خود را از دست داد.در این اجلاس ضرورتهای همگرایی امت اسلامی و نیز آخرین دستاوردهای محور مقاومت در سوریه عراق ولبنان بررسی شد.

امروز در لبنان؛ اجلاس علمای اتحادیه مقاومت همزمان با صدمین سالگرد شوم اعلامیه بالفور آغاز بکار کرد. بی تردید این انتخاب زمانی یادآور رنج ها و دردهای ملتی است که بخش زیادی از سرمایه های خود را از دست داد.در این اجلاس ضرورتهای همگرایی امت اسلامی و نیز آخرین دستاوردهای محور مقاومت در سوریه عراق ولبنان بررسی شد.
بنظر می رسد اهمیت این اجلاس به حضور تمامی نخبگان  علمای اسلامی از تمامی مذاهب و نیز رویکردهای سیاسی مختلف باز می گردد. حضور گسترده ای که خواستار بازگشت فلسطین به اولویت خود است. اولویتی که تلاش شد با بهره برداری از فرصتهای سیاسی منطقه سناریوی ناامنی و بی ثباتی به فراموشی سپرده شود و یا دست کم در اولویت نباشد.
 
جایگزین کردن اولویت ها و دشمن با موضوعات حاشیه ای که در ماموریت داعش تعریف شد مهمترین رویکردی بود که در دهه های گذشته پیگیری شد.
 
از طرفی باید گفت که فصل جدیدی در منطقه آغاز شده که در پایان داعش و دستاوردهای سیاسی محور مقاومت ونیز تحولات جدید فلسطین ابعاد  جدیدی یافته است.  اما پیام این کنفرانس تنها اشاره و تمرکز بر تحولات گذشته امت اسلامی نیست.
اجلاسی که با عنوان فلسطین بین وعده بالفور و وعده حق برگزار شد در حقیقت در بردارنده محتوای عمیق و ومفهوم ارزشمندی است که ضرورت توجه به گذشته تاریخ امت اسلامی فلسطین و لزوم عبرت گرفتن از تجربه های تاریخی را یادآور میشود و هم نوید دهنده افقی روشن از وعده الهی است.وعده ای که تحقق آرمانهای است اسلامی را با خود همراه دارد و با ارایه نقشه راه مناسب از طرفی لوازم ابزار این تحقق وعده الهی را نیز مشخص کرده است.
 
با نگاهی به تحولات سال 2006 به بعد بخوبی می توان عمق ومفهوم وعده الهی و تفسیرهای و مصداق های آن را درک کرد. بنابراین تکرار تجربه های تلخ تاریخی فلسطین تنها یک مرور تاریخی برای یادآور شدن تلخی ها نیست بلکه بازگشتی به گذشته است تا با تامل به آن از تکرار وقایع تلخ جلوگیری کرد. به همین دلیل باید گفت که اگر گفتمان مقاومت بروز پیدا نمی کرد امروز اعلامیه بالفور مانند سرطان تمامی بدنه امت اسلامی را در برگرفته بود وبا شتاب زیاد پیش می رفت.
 
اما این گونه نشد و با تمامی تلاش های عادی سازی و نیز مصروف کردن توانمندی  های منطقه به دشمن های فرضی و تحمیل قواعد جدید این وزنه وعده الهی است که بر اعلامیه بالفور تفوق و برتری دارد.
 
 
آغاز بکار نشست با سخنان ماهر حمود :
اسرائیلی ها بیش از مسلمانان به نابودی خود اعتقاد دارند

دومین اجلاس علمای حامی مقاومت در سالروز صدمین سال انتشار اعلامیه ننگین بالفور، با شعار #وعده_الحق و با سخنرانی شیخ ماهر حمود آغاز به کار کرد. 
دومین اجلاس بین المللی اتحاد علمای مقاومت در قصر یونسکو بیروت، دقایقی قبل با حضور بیش از ۷۰۰ نفر علما و نخبگان جهان اسلام از ۸۰ کشور جهان آغاز شد. در ابتدای این اجلاس شیخ ماهر حمود دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت گفت: اسرائیلی‌ها ‌بیش از ما مسلمانان، به حتمیت زوال خود اعتقاد دارند.
وی در ادامه بر نقش منحصر به فرد علما و نخبگان جامعه در تقویت گرایش به گزینه مقاومت  و توجه به مسئله فلسطین تاکید کرد.
شیخ ماهر محمود بیان داشت: همانطور که مقاومت در لبنان و غزه پیروز شد، تمامی توطئه‌ها [علیه مقاومت] شکست خواهد خورد.
وی با بیان این مطلب افزود: مقاومت باقی خواهد ماند و ملت حامی مقاومت از آن دفاع خواهد کرد.
 


اسرائیل دیگر طعم پیروزی را نخواهد چشید 
از سوی دیگر «محسن اراکی» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب تأکید کرد که بعد از شکست اسرائیل به دست مقاومت لبنان، دیگر این رژیم طعم پیروزی را نچشیده است و در مرحله ای قرار داریم که می توانیم بگوییم که پیروزی علیه آمریکا و از بین بردن سلطه جویی این کشور آغاز شده است.
قرار بود سوریه را سرنگون کنند اما خودشان نابود شدند
«شیخ محمد توفیق رمضان البوطی» رئیس اتحادیه علمای شام (سوریه) نیز در این نشست سخنرانی کرد و گفت که مکه و بیت المقدس و آنچه گرداگرد آنهاست با خون شهیدان آبیاری شده و تأکید کرد که امت اسلامی امروز هشیار تر و بیدار تر از دیروز است.
وی تأکید کرد که برخی جریان ها تصمیم داشتند تا سوریه را سرنگون کنند، اما نه تنها سوریه سقوط نکرده بلکه خود آنها سرنگون شدند.


دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت:
معاهده امنیتی و همزیستی میان کشورهای عربی، ایران و ترکیه امضا شود
صادق المهدی رئیس حزب الامه سودان خواستار ایجاد معاهده امنیت و همزیستی مسالمت آمیز میان ملت های عربی، ایرانی و ترکی شد. 
در جریان دومین اجلاس جهانی اتحاد علمای مقاومت در بیروت «الصادق المهدی» رئیس حزب «الامه» سودان پیشنهاد داد تا اجلاس جهانی اتحاد علما منشوری صادر کند که بر اساس آن معنای اتحاد تعریف شود.
وی در خصوص سیاست های رژیم صهیونیستی در منطقه هم گفت که بسیاری از یهودی ها هم با سیاست های خودکامگی اسرائیل مخالفت می کنند. المهدی افزود که صهیونیسم و مسیحیت افراطی دو حرکتی است که باید با آن با مقاومت مقابله کنیم.
رئیس حزب الامه سودان گفت مقاومت در برابر ظلم حقی مشروع و بین المللی است و مقاومت در برابر اشغالگری ابعاد قدرتمند و اسلامی دارد که باید [مسلمانان] در این زمینه هماهنگی داشته باشند. او تأکید کرد که باید معاهده  امنیت و همزیستی مسالمت آمیز میان ملت های عربی، ایرانی و ترکی امضا شود.


قدس یک نماد بزرگ اسلامی است 


از سوی دیگر «شیخ عبداللطیف الهمیم» نماینده عراق و رئیس سازمان اوقاف اهل سنت این کشور در این نشست تأکید کرد که قدس تنها یک شهر نیست بلکه نمادی بزرگتر از یک شهر است، قدس نمادی در فضایی تاریخی است که بوی باروت و خون شهدا آن را احاطه کرده است.
وی ضمن تأکید بر اینکه امت اسلامی از اتحاد خارج شده و به چند شعبه و شاخه و مذهب و فرقه تبدیل شده است گفت: فراموش کرده ایم که فلسطین کشوری عربی است و قدس تنها یک شهر نیست، راه رهایی تنها در آزادگی و آگاهی بر یک اصل ثابت و استوار است.
الهمیم گفت که در سایه این تغییرات اعراب عقب نشینی های زیادی کرده و به لبه پرتگاه رسیده ایم و امت اسلامی بینش و خردمندی خود را از دست داده است، ماجراجویی های دیوانه وار، انقلاب های نافرجام و فساد مفسدان ما را از بین برده است با این حال و با وجود این چالش ها مبارزان عراقی با مسئولیت و شرافت حماسه  و پیروزی های بزرگی را رقم زده اند.


راه انداختن جنگ در سوریه و یمن برای به حاشیه بردن فلسطین
«عطالله حنا» اسقف لبنانی که به نمایندگی از جامعه مسیحیت در این نشست حضور داشت نیز تأکید کرد که همه اینجا جمع شده اید تا تأکید کنید فلسطین همچنان دغدغه اول امت عربی باقی خواهند ماند و پافشاری می کنیم که فلسطین برای صاحبان اصلی آن یعنی فلسطینی ها باقی خواهد ماند نه استعمار گران.
وی تأکید کرد که با توطئه چینی علیه سوریه، عراق و یمن تلاش کرده بودند تا پرونده فلسطین را به حاشیه برانند اما وحدت ما قدرت ما برای مقابله با توطئه ها را دو چندان کرد.


 اگر فلسطین امن باشد تمام منطقه امن خواهد بود 
حوزه/ شیخ نعیم قاسم گفت: فلسطین را آزاد خواهیم کرد و هرچه پیش آید صحنه را ترک نخواهیم کرد زیرا یقین داریم که مقاومت تنها را ه عملی برای آزادسازی فلسطین است. 
شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان در همایش بین المللی علمای مقاومت در لبنان گفت: ما در برابر اشغالگری دو راه بیشتر نداریم یا اینکه اشغالگران را بپذیریم یا اینکه مقاومت کنیم.
وی افزود: ما با تاسی از امام حسین(ع) که فرمود «هیهات من الذله» مقاومت را انتخاب کردیم و قرآن کریم هم به ما وعده نصر و پیروزی داده است.نعیم قاسم ادامه داد: هرگونه پذیرش اشغالگری مقدمه ای بر اشغالگری های قبلی است که به تجزیه منطقه و امت اسلامی منتهی خواهد شد و ما به این نکته مهم توجه داریم.
وی افزود: ما معتقدیم آزادسازی فلسطین آزادسازی تمام منطقه است، زیرا فلسطین نقطه مرکزی و اساسی است که اگر امن باشد تمام منطقه امن خواهد بود و اگر دچار اشغالگری و تعرض شود تمام منطقه با مشکل مواجه خواهد شد.
نعیم قاسم تصریح کرد: فلسطین فلسطینی، عربی، اسلامی و انسانی خواهد بود و هر کس که منصفانه به قضایای فلسطین بنگرد درمیابد که شرافت و آزادگی، آزادی فلسطین را ایجاب میکند.
معاون دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: وقتی لبنان از سرزمین خود دفاع میکند گویی از فلسطین دفاع میکند وقی سوریه از خود دفاع می‌کند گویی از فلطسطین دفاع میکند و حتی وقتی عراق و سایر کشورهای اسلامی از خود دفاع میکنند گویی از فلسطین دفاع می کنند. زیرا  دشمن ما واحد و همان اسرائیل و آمریکا است و سرزمین های اسلامی نیز واحد هستند.
وی تاکید کرد: مقاومت و استمرار مقاومت مهمترین و کاربردی ترین راه برای آزاد سازی فلسطین از بحر تا نهر است و ارز آن دست نخواهیم کشید
نعیم قاسم افزود: فلسطین سرزمین است که از آن حمایت و  آن را آزاد خواهیم کرد و هرچه پیش آید صحنه را ترک نخواهیم کرد و در میدان باقی خواهیم ماند زیرا یقین داریم که مقاومت تنها را ه عملی برای این امر یعنی ازادسازی فلسطین است.
وی به حمایت های صریح و قاطع ایران از مقاومت اشاره و خاطرنشان کرد: ایران راس محور مقاومت است. ایران فسطین و قضیه فلسطین را احیا کرد و حمایت ایران مایه افتخار ماست.نعیم قاسم در پایان گفت: مقاومت لبنان را قوی کرد و مقاومت مایه حیات امروز ماست به صراحت میگویم که شرافت خود را به حراج نخواهیم گذاشت.
باید حقوق مردم فلسطین را در مجامع حقوقی بین المللی دنبال کنیم 
حوزه/ رئیس شورای علمای مالزی خاطر نشان کرد ما باید حقوق مردم فلسطین را در مجامع حقوقی بین المللی دنبال کنیم و از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نکنیم و ناگفته پیدا است که این اهتمام در صورت همدلی، وحدت و همراهی تمام علمای اسلام به نتایج بهتر، فراگیرتر و سریع تر منتهی خواهد شد. 
 شیخ عبدالغنی شمس الدین رئیس شورای علمای مالزی در سخنان خود در اجلاس بین المللی علمای مقاومت در بیروت گفت: حضور ما در این اجلاس برای دفاع از مردم مظلوم فلسطین است.
وی با تاکید بر این که باید اطلاعات صحیح از قدس و مسجدالاقصی را در سطح جهان نشر دهیم گفت: استعمار غرب و رژیم صهیونیستی دست به دست هم داده اند تا از طریق رفتارهای سازماندهی شده تبلیغاتی، توجه مردم را از مسئله قدس به موضوعات دیگر منحرف کنند یا حقایق قدس و مسجدالاقصی را به صورت وارونه و اشتباه به مخاطبان می دهند و ما باید دست به دست هم دهیم تا از آن زن و کودک فلسطینی که هیچ پناهی ندارند حمایت کنیم.


حماس روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را قوی توصیف کرد


رییس دفتر سیاسی جنبش حماس تأکید کرد که روابط جنبش حماس با جمهوری اسلامی ایران قوی است و این جنبش اشغالگران را به‌رسمیت نخواهد شناخت. 
 اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در سخنرانی خود در کنفرانس اتحادیه جهانی علمای مقاومت در بیروت گفت: گزینه مقاومت برای آزادسازی سرزمین‌های اشغالی، راهبردی است.
وی افزود: ما مانع برپایی کشوری فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه به‌پایتختی قدس شریف نیستیم اما اشغالگران را به‌رسمیت نمی‌شناسیم.هنیه گفت: ما خواهان بازسازی سازمان آزادیبخش فلسطین هستیم که دربردارنده همه گروهها از جمله حماس و جهاد باشد تا یک رهبری واحد و یکپارچه داشته باشیم.
وی تأکید کرد: ما باید شکاف و دو دستگی را پایان داده و همه مناطق و اقشار مردم فلسطین گردهم آیند و گزینه ما آشتی است و این امر غیرقابل بازگشت است.رییس دفتر سیاسی حماس گفت: این کنفرانس بار دیگر مسأله فلسطین را در صدر اولویت‌های آحاد امت اسلامی قرار می‌دهد.
هنیه گفت: برگزاری این کنفرانس در بیروت پایتخت مقاومت، ثابت می‌کند که مسأله فلسطین، مسأله محوری این امت باقی می‌ماند.
وی افزود: حجم ظلم تاریخی که علیه ملت فلسطین صورت گرفته است، نشان می‌دهد که بیانیه بالفور به دنبال از بین بردن مسأله فلسطین بود.هنیه تاکید کرد که ملت فلسطین با وجود گذشت 100 سال از بیانیه شوم بالفور، شکست نخورده است.
رییس دفتر سیاسی حماس در ادامه افزود: از جمله چالش‌هایی که وجود دارد این است که بخشی از ملت فلسطین به دنبال سازش و گزینه مذاکره و تعامل با رژیم اشغالگر هستند، اما نتایج این روند برای ملت ما  و جایگاه مسأله فلسطین در محافل عربی و اسلامی، سخت و دردناک خواهد بود.هنیه گفت: مقاومت گزینه‌ای راهبردی بر ما است که به واسطه آن می‌توانیم سرزمین و مقدساتمان را بازپس بگیریم.
وی افزود: اختلافات بین گروه‌های فلسطینی به گذشته پیوسته است و ما هر آنچه را برای تحقق آشتی لازم باشد، تقدیم خواهیم کرد.
این مقام جنبش حماس اظهار داشت: ما امیدواریم که ثبات و امنیت در سوریه برقرار شود و این کشور بتواند ایفای نقش تاریخی خود در قبال مسأله فلسطین را از سر بگیرد.هنیه گفت: پروژه صهیونیستی هیچ جایی در خاک فلسطین ندارد.
نظرات کاربران