تحلیل نیویورک‌تایمز از تاثیر کاهش احتمالی تنش‌ تهران-ریاض بر منطقه

روزنامه نیویورک تایمز با انتشار تحلیلی با اشاره به اخبار اخیر برخی رسانه ها مبنی بر انجام مذاکراتی بین ایران و عربستان خاطرنشان کرد، در صورت موفقیت آمیز بودن تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها میان تهران و ریاض، این موضوع می تواند به کاهش یکسری تنش‌های منطقه ای منجر شود.

در بخشی از گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز عنوان شده است محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اخیرا طی مصاحبه ای ابراز امیدواری کرد که ریاض روابط خوب و مثبتی با ایران ایجاد کند که به نفع همه طرفهاست.

نیویورک تایمز افزود: در حالیکه نشانه های ملموسی از درک و تفاهم جدید میان عربستان و ایران هنوز پدیدار نشده و ممکن است مدت زمان زیادی برای تحقق این مسئله طول بکشد، اما اگر در نهایت و در هر صورتی محقق شود حتی نشانه های کاهش تنش میان دو طرف می تواند بر اوضاع کشورهایی همچون لبنان، سوریه، عراق و یمن دیده شود.

نیویورک تایمز در بخشی دیگر از گزارش خود نوشت: در حالیکه دولت پیشین آمریکا روابط نزدیکی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات داشت و سیاست فشار حداکثری را علیه ایران دنبال می کرد، با روی کار آمدن دولت جدید در کاخ سفید رویکرد واشنگتن در قبال ریاض دستخوش تغییر شد و کاخ سفید دیپلماسی را با هدف احیای برجام در پیش گرفت.

براساس این گزارش، جو بایدن طی رقابت های انتخاباتی‌اش به شدت از وضعیت حقوق بشر عربستان انتقاد کرد و قول داد در روابط کشورش با ریاض در صورت پیروزی در انتخابات، ارزیابی مجدد انجام دهد. پس از پیروزی در انتخابات، بایدن دستور انتشار گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره نقش محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منقتد حکومت آل سعود را صادر کرد. ماه گذشته نیز کاخ سفید اعلام کرد فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان تعلیق می‌کند.

نیویورک تایمز در این رابطه نوشت: به نظر می رسد عربستان رفتار خود را برای سازگار شدن با این لحن جدید آمریکا تغییر داده است. اخیرا عربستان تغییراتی در موضع خود در قبال قطر ایجاد کرده و پادشاه عربستان از امیر قطر دعوت کرد به ریاض سفر کند که نشانه ای قوی از سازش بین ریاض و دوحه است.
مطالب مرتبط

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

«شیرین هانتر» می گوید بایدن در مواجهه با مخالفت های داخلی با برجام محتاطانه برخورد می کند، حال آنکه تغییر در اولویت های جهانی واشنگتن، دلیل تغییر رویکرد بن سلمان در قبال ایران است.

|

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای درباره جنایت تروریستی کابل ضمن محکومیت شدید این توطئه، تاکید کرد: رژیم تروریستی ایالات متحده امریکا و همپیمانان آن باید به جنگ‌افروزی‌ها و کینه‌توزی‌های شیطانی خود علیه امت اسلامی به ویژه ملت مظلوم افغانستان خاتمه دهند.

|

نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی

نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در پیامی به رهبر معظم انقلاب ضمن تشریح حوادث و تحولات جاری در قدس اشغالی، خواستار اتخاذ موضع قاطع جهان اسلام برای حمایت از ساکنان قدس و توقف جنایات اشغالگران اسرائیلی شد.

|

واکنش خطیب‌زاده به اتهامات بی پایه دولت مغرب علیه ایران

واکنش خطیب‌زاده به اتهامات بی پایه دولت مغرب علیه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اتهامات بی پایه دولت مغرب را به دلیل ناتوانی این کشور در حل مسائل منطقه‌ای خود و در راستای کمک به طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و علیه وفاداران به آرمان حقه فلسطین خواند.

|

نظرات کاربران