در گفتگوی کیهان بررسی شد : روند شکل گیری مقاومت اسلامی از آغاز تا کنون

گروه‌های مقاومت در فلسطین مانند حماس و جهاد با پسوند اسلامی پس از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفتند. مقاومت اسلامی لبنان نیز از همین دست بود که تاثیرپذیری و همخوانی بیشتری داشت. در بیشتر این جنبش‌ها روش جدیدی برای مقابله با رژیم صهیونیستی که بر اسلام سیاسی و عملی استوار بود ایجاد شد. روشی که مدل اسلام اخوانی و آمریکایی را کنار گذاشت و همین الگوی اصیل، برخی کشورهای عربی را به کناره‌گیری از ایران واداشت.

«مهدی عزیزی» مدیر سایت بیداری اسلامی در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان درباره نقش مقاومت اسلامی در تحولات منطقه غرب آسیا می‌گوید: «بی‌تردید امروز جنبش‌های اسلامی در منطقه توانسته‌اند ادبیات سیاسی را تغییر دهند، ادبیاتی که رژیم صهیونیستی را اسطوره شکست‌ناپذیری می‌دانست اما برای رسیدن به این تاثیرگذاری، جنبش‌های مقاومت چه فرآیندی را پشت سر نهادند تا امروز به این پختگی سیاسی و نظامی برسند؟

پرسشی که پاسخ به آن را باید در تحولات 1978 همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی جست‌وجو کرد.» وی اضافه می‌کند: «تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به جنبش‌های عربی که تنها با تکیه و اعتماد به قومی‌‌گرایی و پان‌عربیسم مبارزه می‌کردند در پی شکست‌هایی زیاد از جمله جنگ‌های 1967 و 1973 از اسرائیل دچار یاس و سرخوردگی شده بودند و هیچ الگو و مدلی برای ادامه مبارزه در برنامه آنان وجود نداشت و نبود انگیزه‌های معنوی و دینی نیز روند را تا  جایی رساند که برخی از آنها برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ابراز تمایل کردند.»


این کارشناس مسائل سیاسی تصریح می‌کند: «این گروه‌ها هیچ افقی برای ادامه مبارزه نداشتند و از سویی مردم فلسطین و منطقه نیز اعتماد خود را به آنان از دست داده بودند و برخی از این گروه‌ها وابسته به شرق و برخی وابسته به غرب بودند که تشکیلات خودگردان فلسطین نمونه بارز وابستگی به غرب بود و امروز نقش آن در تقویت اردوگاه سازش خلاصه شده است.»


به گفته مدیر سایت بیداری اسلامی، باپیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جنبش‌های مقاومت اسلامی که از انقلاب ایران الگو گرفته بودند تحول جدیدی در منطقه ایجاد شد. انقلابی که در درون مرزها نماند و از پیش از پیروزی برنامه و نقشه راه خود را ترسیم کرده بود. به عبارت دیگر جایگاه عقیدتی و سیاست خارجی انقلاب پیش از پیروزی در اندیشه‌های بنیانگذار انقلاب تعریف شده بود. بر همین اساس مدل جدیدی در برابر ملت‌های منطقه قرار گرفت. اعتماد به باورهای بومی و اندیشه‌های اسلامی برای اداره و مدیریت  و نیز مقابله با دشمنان، ادبیات جدیدی را در بین مردم ایجاد کرد. مدل سازش کنار رفت و مردم اعتماد خود را به جریان‌های سازشکار از دست دادند.


مهدی عزیزی مدیر سایت بیداری اسلامی همچنین خاطرنشان می‌کند: «گروه‌های مقاومت در فلسطین مانند حماس و جهاد با پسوند اسلامی پس از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفتند. مقاومت اسلامی لبنان نیز از همین دست بود که تاثیرپذیری و همخوانی بیشتری داشت. در بیشتر این جنبش‌ها روش جدیدی برای مقابله با رژیم صهیونیستی که بر اسلام سیاسی و عملی استوار بود ایجاد شد. روشی که مدل اسلام اخوانی و آمریکایی را کنار گذاشت و همین الگوی اصیل، برخی کشورهای عربی را به کناره‌گیری از ایران واداشت. در واقع می‌توان نگرانی عمیق این کشورها را از گسترش الگوپذیری از ایران درک کرد و تحولاتی که این روزها در بحرین، یمن و در کنار مرزهای عربستان سعودی رخ می‌دهد توجیه این نگرانی‌ها است.

http://kayhan.ir/fa/publication/788/9357
نظرات کاربران