تلاش عربستان برای ممانعت از جمع بندی دستاوردهای میدانی و سیاسی مقاومت

عربستان به دلیل ناکامی­‌های خود سعد حریری را وادار به استعفا کرد تا بتواند شرایط منطقه را به نفع خود تغییر دهد و قواعد بازی را بر هم بزند. این کشور تلاش می­‌کند مانع از جمع‌بندی تحولات سیاسی و میدانی به نفع محور مقاومت شود.

«مهدی عزیزی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اهداف تهدیدات و حملات رژیم صهیونیستی علیه سوریه، با اشاره به اینکه حملات رژیم صهیونیستی به سوریه یک اقدام واکنشی است، بیان داشت: تهدیدات اسرائیلی‌ها در قبال سوریه واکنشی نسبت به نگرانی‌های آن‌ها نسبت به وضعیت کنونی منطقه است.
 
وی با توجه به اینکه برای تبیین اهداف رژیم صهیونیستی از این تهدیدات باید شرایط منطقه را موردبررسی قرار داد، گفت: اقدام رژیم صهیونیستی کنش نیست، بلکه یک واکنش است. حیات داعش در عراق در حال پایان است و پرونده یمن به نفع مقاومت اسلامی است.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر ناکامی­‌های ریاض در منطقه نیز اشاره داشت: عربستان سعودی در باتلاق‌ها و پرونده‌های مختلف از جمله یمن، عراق و حمایت از داعش درگیر است و در هیچ‌کدام موفق نبوده است.
 
وی با اشاره به دلیلی که سعودی­‌ها حریری را مجبور به استعفا کردند، تأکید کرد: عربستان به دلیل ناکامی­‌های خود سعد حریری را وادار به استعفا کرد تا بتواند شرایط منطقه را به نفع خود تغییر دهد و قواعد بازی را بر هم بزند. این کشور تلاش می­‌کند مانع از جمع‌بندی تحولات سیاسی و میدانی به نفع محور مقاومت شود.
 عزیزی با توجه به اهداف تهدیدات و حملات رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی از آغاز بحران سوریه تا به امروز، تهدیدات و حملاتی در بلندی‌های جولان داشته که بخشی از آن برای بازگرداندن اعتماد به‌ نفس از دست رفته در میان جامعه صهیونیستی بوده است.
 
وی با تأکید بر هدف دیگر حملات صهیونیست­‌ها اشاره داشت: هدف دیگر آن‌ها برای فرافکنی چالش‌های داخلی است. همچنین صهیونیست­‌ها برای اینکه به گمان خود توانایی خود را نشان دهند، اقدام به این حملات می­‌کنند.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به دلیل اصلی حملات رژیم صهیونیستی به سوریه تأکید کرد: پرونده داعش در شرایط کنونی رو به پایان است و وضعیت آرامش در سوریه برقرار شده است؛ لذا همین شرایط دلیلی برای تهدیدات و حملات آن­هاست.
 وی با توجه به بی‌نتیجه بودن اقدامات صهیونیست­‌ها در سوریه یادآوری کرد: تمامی تلاش آن‌ها در هفت سال گذشته ناکام مانده است. رژیم صهیونیستی به دلیل بازگشت ثبات و امنیت به سوریه سعی می‌کند شرایط منطقه را تغییر دهد.
 عزیزی با تأکید بر تلاش رژیم صهیونیستی برای ایجاد فتنه جدید در لبنان اشاره کرد: معادلات در عراق، سوریه، یمن و بحرین به نفع رژیم صهیونیستی پیش نمی‌رود؛ بنابراین این رژیم به دنبال ایجاد فتنه جدید در لبنان است تا این کشور را به عنوان قلب محور مقاومت متزلزل کند.
 
وی با اشاره به مجموع عواملی که موجب تهدیدات رژیم صهیونیستی شده است، تأکید کرد: در مجموع دلیل تهدیدات را باید در نگرانی‌های رژیم صهیونیستی ارزیابی کرد. این رژیم برای احیای گروه‌های تروریستی و روحیه دادن به آن‌ها دست به چنین تهدیداتی می­‌زند. رژیم صهیونیستی با این اقدام چالش‌های درونی خود را نیز فرافکنی می­‌کند.
نظرات کاربران