حمله تروریستی مصر؛ داعش ، انگیزه ها و دلایل

به نظر می رسد رژیم صهیونیستی تلاش دارد با امنیتی کردن منطقه سینا ضمن تشدید فضای محاصره غزه که این بار متهم آن اسرائیل نباشد، به گونه ای در روابط رو به بهبود مصر و غزه تاثیر بگذارد. اعلام حمایت گروه تروریستی انصار بیت المقدس از این عملیات تروریستی که پیشتر همبستگی خود با داعش را اعلام کرده بود، به نظر می رسد در همین چارچوب انجام گرفته است.•    احمد رضا روح الله زاد
جریان تروریستی داعش روز جمعه حمله تروریستی شدیدی را در شمال شبه جزیره سینا انجام داد. در این حمله که حدود 30 تروریست داعشی در آن مشارکت داشتند، مسجد الروضه شهر العریش منفجر شد. گزارش ها حاکی از شهادت و زخمی شدن نزدیک به 400 نفر از نمازگزاران مسجد دارد که برخی از آنها نیز کودک بودند. داعش مسئولیت این حمله را پذیرفت. 
-    این مسجد متعلق به صوفیان منطقه است. صوفی گری در شمال افریقا اقبال قابل توجه ای دارد. در جامعه اهل سنت، گرایش های تقریبی در میان صوفیان پررنگ تر است. یکی از دلیل استقبال از انقلاب اسلامی ایران و حمایت های مردمی از این انقلاب در شمال افریقا وجود تفکر صوفی گری در شمال افریقا است که جمعیت زیادی را در کشورهای مصر، لیبی، تونس و الجزایر به خود اختصاص داده است. حملات تکفیری ها به جمعیت های صوفی در این کشورها به دلیل همین گرایش های تقریبی است و به نوعی انتقام گرفتن از آنها است.
-    این حمله در زمانی انجام گرفت که محور مقاومت و دو ملت مقاوم عراق و سوریه توانستند به خلافت ضد بشری داعش در منطقه پایان دهند. پیروزی بزرگی که ضمن گسترش نفوذ محور مقاومت در سطح منطقه به عنوان یک جریان تاثیر گذار ، ثبات آفرین و قابل اعتماد و اعتناء، جریان مقابل را که هزینه سنگینی برای حذف محور مقاومت با تعریف و ایجاد و حمایت از گروه های تروریستی تکفیری؛ پرداخته بود به حاشیه رانده است.
-     پیام سردار سلیمانی مبنی بر پایان دوران داعش نیز تاکیدی بر این مساله و نیز آغاز مرحله جدیدی در نظام منطقه ای بود که بر محور وحدت امت بر پایه مقاومت در حال شکل گیری است. بر این اساس انجام این حمله تروریستی در شهر العریش سینای مصر در واقع با شعاع قرار دادن این موفقیت بزرگ و ادامه حیات داعش به شماری می آید. حیاتی که نفس های آن به شماره افتاده است.
 
 
-    دولت مصر از زمان روی کار آمدن ژنرال السیسی، با توجه به خطری که از سوی جریان های تکفیری برای منافع و امنیت ملی مصر احساس می کرد، مقابله سخت و همه جانبه با جریان های تروریستی را در دستور کار خود قرار داده است. با توجه به حضور تعداد زیادی از نظامیان مصر در میان شهدا و زخمی های حمله تروریستی به مسجد الروضه، به نظر می رسد که داعش در صدد انتقام گیری از ارتش مصر نیز بوده است. هر چند بر اساس برخی گزارش ها کوتاهی برخی از نظامیان مصری و همکاری با داعش در موضوع انتقال نیرو و تجهیزات به مصر با اخذ رشوه، در تسهیل این عملیات تروریستی می بایست مورد بررسی جدی ارتش و دولت مصر قرار گیرد.
-    گروه های فلسطینی سر انجام پس از سالها به این نتیجه رسیدند که بر مدار آشتی حرکت کرده و یک دولت وفاق ملی تشکیل دهند. این اقدام با مدیریت مصر انجام گرفت. هرچند نهادینه شدن این توافق مسیری زیادی را باید بپیماید اما تحلیلگران معتقدند با توجه به حمایت گسترده رژیم صهیونیستی از تروریست های تکفیری و نیز میزان نفوذی که این رژیم در ابعاد جاسوسی  در مصر دارد، یکی از اهداف این حمله تروریستی ایجاد خلل در روند توافق آشتی ملی و نیز تحدید روند کاهش محاصره 11 ساله باریکه غزه است. اقدام نیروهای امنیتی در مسدود سازی گذرگاه های رفح میان مصر و غزه به بهانه شرایط امنیتی پس از عملیات تروریستی العریش در همین چارچوب ارزیابی می شود.  بویژه که شرایط حاکم بر شبه جزیره سینا در ابعاد امنیتی بر کل فلسطین تاثیر دارد.
 بر این اساس دولت مصر نسبت به شرایط این منطقه حساسیت ویژه ای دارد. به نظر می رسد رژیم صهیونیستی تلاش دارد با امنیتی کردن منطقه سینا ضمن تشدید فضای محاصره غزه که این بار متهم آن اسرائیل نباشد، به گونه ای در روابط رو به بهبود مصر و غزه تاثیر بگذارد. اعلام حمایت گروه تروریستی انصار بیت المقدس که پیشتر همبستگی خود با داعش را اعلام کرده بود، از این عملیات تروریستی به نظر می رسد در همین چارچوب انجام گرفته است. 
-    برخی از تحلیلگران معتقدند رژیم سعودی در مدیریت این عملیات تروریستی نقش داشته است. رژیم سعودی در حال حاضر در یک شرایط بحرانی پیچیده قرار گرفته است. از سویی احساس می کند نبرد را در سوریه و عراق و لبنان و یمن به ایران باخته است و ایران با کمترین هزینه پیروز میدان شده است. این در صورتی است که عربستان هزینه هنگفت مالی و تسلیحاتی کرده است. از سویی به دلیل رفتار زیادی خواهانه و مداخله گرانه اش در منطقه مانند پرونده سوریه و پرونده لبنان و جنایت وحشیانه اش علیه ملت یمن، شاهد شکل گیری موجی از اعتراضات و مخالفت ها با عربستان در سطح منطقه و بین المللی است که می تواند هزینه های زیادی را بر این رژیم تحمیل کند. از آنجایی که عربستان نمی خواهد ضمن واگذاری میدان به طرف مقابل، به صورت مفتضحانه از این بحران ها خارج شود، تلاش دارد با تعریف شرایط جدیدی به گونه ای کم هزینه تر خود را از این شرایط بحرانی خارج سازد.
-    رسانه های غربی با یک سکوت هماهنگ و معنا دار با تحولات سوریه و عراق و جشن بزرگ پیروزی این دو ملت بر خلافت داعش، برخورد کردند. اما این عملیات تروریستی را با حجم وسیعی پوشش دادند تا به گونه ای پایان داعش را که توسط سردار سلیمانی و دیگر رهبران محور مقاومت آن را اعلام کردند؛ تحت شعاع قرار دهند و به گونه ای فضای ناامید ی حاکم بر داعش و همفکران آن و کسانی که به آن امید بسته بودند را محو سازند.
-    شرایط حاکم بر شبه جزیره سینا در ابعاد امنیتی بر کل فلسطین تاثیر دارد. بر این اساس دولت مصر نسبت به شرایط این منطقه حساسیت ویژه ای دارد. به نظر می رسد رژیم صهیونیستی تلاش دارد با امنیتی کردن منطقه سینا ضمن تشدید فضای محاصره غزه که این بار متهم آن اسرائیل نباشد، به گونه ای در روابط رو به بهبود مصر و غزه تاثیر بگذارد. اعلام حمایت گروه تروریستی انصار بیت المقدس از این عملیات تروریستی که پیشتر همبستگی خود با داعش را اعلام کرده بود، به نظر می رسد در همین چارچوب انجام گرفته است. 
 
نظرات کاربران