تل آویو جرات اجرای تهدید
ترور ژنرال سلیمانی را ندارد

عبدالباری عطوان: رژیم صهیونیستی جرات اجرای تهدید ترور ژنرال سلیمانی را ندارد با این طرح تمام رهبران و منافع اسرائیل در هدف عملیات انتقامی قرار خواهند گرفت.دلایلی وجود دارد که ما را از این مساله مطمئن می‌کند که اسرائیل دست به این دو اقدام احمقانه که پیامدهای بسیاری برای این رژیم دارد، نمی زند.

 «اسرائیل در سه روز گذشته تهدیداتی شدید و خطرناک (علیه بشار اسد و ژنرال سلیمانی) مطرح کرد که ما معتقدیم که هرگز آنها را اجرایی نخواهد کرد ، چون به خوبی می داند که عملی کردن هر کدام از این تهدیدات هزینه سنگینی دارد که مهمترین آن «ادامه موجودیت اسرائیل در منطقه» است.
 
   تهدید نخست: ایهوی یعاری تحلیلگر امور جهان عرب در کانال دو تلویزیون رژیم صهیونیستی این تهدید را مطرح کرد. وی از شخصیت های نزدیک به مراکز نظامی، امنیتی و سیاسی است. یعاری در این باره گفت: نتانیاهو به تازگی پیامی را از طریق یک طرف سوم به بشار اسد رئیس جمهور سوریه رسانده که مفاد آن بر این مساله تاکید دارد که نظام دمشق در صورتی که اجازه ایجاد پایگاه نظامی ایران در سوریه را بدهد، در معرض خطر قرار خواهد گرفت. همچنین نتانیاهو اسد را تهدید کردکه در این صورت، اسرائیل دست از سیاست عدم دخالت در سوریه که از ابتدای سال 2011 آن را ادامه داده، دست خواهد کشید.
 
   تهدید دوم: این تهدید از سوی ژنرال «گرشون هکوهن» عنوان شد که تاکید کرد دستگاههای  امنیتی اسرائیل برای ترور ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس برنامه ریزی خواهند کرد.
 
***
   
ایران به ایجاد پایگاههای نظامی خود در سوریه نیازی ندارد، البته در صورتی که به این پایگاهها نیازداشته باشد، هیچ توجهی به تهدیدات این چنینی نخواهد کرد. این مساله درباره مقامات سوری نیز صدق می کند، آنها با ایران ائتلافی قوی و راهبردی دارند که باعث می شود به تهدیدات اسرائیلی توجه نکنند. نیروهای ایرانی از هفت سال پیش در سرزمین سوریه حضور دارند و به نبرد در دفاع از نظام سوریه در مواجهه با  بیش از 1000 گروه مسلح مورد حمایت از سوی آمریکا و کشورهای عربی پرداخته اند. آنها صدها نیروی نظامی خود را از دست داده اند و علاوه بر آن میلیاردها دلار به اقتصاد سوریه تزریق کرده اند تا از فروپاشی ساختار آن جلوگیری کنند؛ البته در هر دو موضوع نیز موفق بوده اند.
 
   اگر ایران بخواهد در سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند جز استقبال گسترده با هیچ مساله روبرو نخواهد شد. همان گونه که سوری ها از پایگاه نظامی روسیه در منطقه حمیمیم لاذقیه استقبال کردند. البته در اینجا  میان ایران و سوریه و از طرفی میان روسیه و سوریه شاهد ائتلاف مجانی نیستیم، «سرگئی لاوروف» وزیرخارجه روسیه در یکی از کنفرانس های خبری خود تاکید کرد: حضور نظامی ایران در سوریه، یک حضور مشروع و قانونی است چون با موافقت دولت سوریه محقق شده است.
 
   نتانیاهو از تقویت ائتلاف ایران و سوریه با حضور حزب الله لبنان نگران است و آن را تهدیدی راهبردی برای امنیت ملی اسرائیل می داند. نیروهای ایران در مرزهای شمالی تا شرقی اسرائیل حضور دارند.
نظرات کاربران