بیانیه پایانی همایش «مسئولیت رسانه‌ها پس از تصمیم ترامپ»:

همایش «مسئولیت رسانه‌ها پس از تصمیم ترامپ» با حضور بیش از 150 شخصیت رسانه ای و سیاسی از لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، ایران، یمن و تونس و پس از بررسی 22 موضوع سیاسی و رسانه ای به کار خود پایان داد.

همایش «مسئولیت رسانه‌ها پس از تصمیم ترامپ» با حضور بیش از 150 شخصیت رسانه ای و سیاسی از لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، ایران، یمن و تونس و پس از بررسی 22 موضوع سیاسی و رسانه ای به کار خود پایان داد. در بیانیه پایانی این همایش 14 پیشنهاد سیاسی و 15 پیشنهاد رسانه ای جهت بهره برداری در آینده ارائه شد.
 
به گزارش بیداری اسلامی ، با دعوت اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی روز چهارشنبه نشست رسانه ای گسترده ای با عنوان «حمایت از قدس و پایان اشغال» در لبنان برگزار گردید. در این نشست موضوعات مختلفی در خصوص مسئولیت رسانه پس از اعلام تصمیم ترامپ مطرح شد. در این نشست رسانه ای بیش از 150 شخصیت رسانه ای و سیاسی از لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، ایران، یمن و تونس شرکت کردند و در 22 موضوع سیاسی و رسانه ای به تبادل نظر پرداختند که نتیجه آن صدور پیشنهادهای ذیل گردید:
 
 
 
الف- پیشنهادهای سیاسی:
 
  
1- تاکید بر اینکه مساله فلسطین تنها مساله ای فلسطینی نیست بلکه مساله اصلی برای امت اسلامی است.
 
2- تصمیم ترامپ در چارچوب پروژه «توافق قرن» است که هدف آن پایان دادن همیشگی به مساله فلسطین و ایجاد «ناتو» در خاورمیانه است.
 
3- تاکید بر استمرار انتفاضه و حمایت از آن و ایستادگی در کنار گزینه های و خواست های ملت مقاوم فلسطین.
 
4- دعوت به لغو تمام توافقات با رژیم صهیونیستی و اعلام پایان آن و همچنین دعوت تشکیلات خودگردان و کشورهای عربی به قطع روابط با این رژیم و اعلام عدم پایبندی به توافق اسلو با تمام جزئیات آن در روند سیاسی.
 
5- تمرکز بر بُعد انسانی مساله قدس و مواضع کشورها و مردمی که به تصمیم ترامپ اعتراض نمودند، با وجود آنکه این مساله ای عربی اسلامی و مسیحی است اما ویژگی انسانی نیز دارد.
 
6- هشدار نسبت به تصمیمات و اقدامات جدید آمریکا که تلاش دارد انتفاضه را کنترل کرده و نگاه ها را از آن منحرف نماید.
7- دعوت ملت های اسلامی به اتخاذ مواضع حمایت گرانه از مردم فلسطین و انتفاضه و ارائه همه نوع حمایت برای تحقق آزادی و استقلال این ملت.
8- تمرکز بر بی اعتبار نمودن ترامپ وی نزد مسلمانان و مسیحیان چرا که بدون توجه به احساسات آنها و به حساب مقدسات آنها از رژیم صهیونیستی حمایت می کند.
9- دعوت به پایان دادن به اختلافات و ایجاد وحدت و بسیج همه نیروها و امکانات علیه رژیم صهیونیستی.
10- پیگری دائم از رهبران گروه ها و سازمان های فلسطینی برای اتخاذ مواضع در مواجهه با موقعیت های حساس و پیامدهای آن.
11- فعال سازی مجدد عنوان تحریم کالاهای آمریکایی و اروپایی در کشورهای حامی رژیم صهیونیستی و همچنین فعال سازی مقابله با عادی سازی روابط با این رژیم.
12- دعوت سازمان های بین الملل و حقوقی جهان برای فعالیت سازمان یافته و اقدام دقیق جهت طرح مجدد مساله اشغال فلسطین در محافل بین المللی وجهانی برای دفاع از حقوق ملت فلسطین.
13- تاکید بر حمایت از محور مقاومت و تقویت آن برای مقابله با اشغال و آزادی سرزمین فلسطین و تشویق همه گروه های فلسطینی به انتخاب و حمایت از گزینه مقاومت به عنوان تنهای گزینه در مقابل مردم فلسطین.
14- تاکید بر وحدت اراضی فلسطین از بحر تا نهر به پایتختی ابدی قدس.
 
 
 
ب- پیشنهادهای رسانه ای:
 
 
1- تمرکز بر «انتفاضه مردمی» که ملت بی دفاع فلسطین علیه اشغالگران در رد اقدام ترامپ و اشغال فلسطین و تلاش برای آزادی سرزمین خود به آن اقدام کرده اند.
2- اجتناب از مجادلات در مسائل مختلف و انحراف دیدگاه ها از مساله فلسطین و تمرکز تلاش های رسانه ای بر مساله فلسطین.
3- تبیین اقدام ترامپ در خصوص تعیین قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به عنوان تعدی به مسلمانان و مسیحیان و تجاوز به مقدسات آنها و تکمیل پروژه یهودی سازی قدس.
4- ایجاد تریبون های رسانه ای حرفه ای و پیشرفته و تمرکز بر همه زبان های خصوصاً انگلیسی و تولید برنامه های مستند و رسانه ای در راستای مساله فلسطین.
5- تمرکز بر وسایل ارتباط جمعی و توجه به نقش نسل جوان در دستیابی به وسیع ترین  اقشار اجتماعی با تمام زبان ها.
6- تمرکز بر وحدت محور مقاومت و تکمیل آن و بیان همه پیروزی های آن در منطقه.
7- ایجاد یک سیستم رسانه ای فعال و مرتبط میان کشورهای محور مقاومت و جنبش های آزادی خواه آن.
8- تمرکز بر تجاوزات انسانی و حقوقی اشغالگران در مورد معترضان فلسطینی در تظاهرات های مختلف.
9- تمرکز رسانه ای بر پایان یافتن زمان راه حل های مبتنی بر مذاکرات و حل و فصل سیاسی که فایده ای برای خدمت به مساله فلسطین نداشته است.
10- یادآوری مجد ملت فلسطین و ملت های اسلامی در مقاومت مقابله با اشغالگران و تقویت روحیه معنوی ملت فلسطین و تشویق آنها به صبر و ایستادگی و جانفشانی و تقدیر از این ملت و فداکاری های آن.
11- تقویت روابط با اصحاب رسانه حامی مسائل محور مقاومت در همه رسانه ها و با گرایشات مختلف.
12- افزایش روند پوشش های رسانه ای از دستاوردها کمی و کیفی در فلسطین و اولویت دادن به آنها و توجه ویژه به کرانه باختری برای پوشش انتفاضه بدون غافل شدن از تحولات غزه.
13- تمرکز بر مواضع سیاسی و تحرکات مردمی در جمعه های خشم و پوشش رسانه ای مستقیم این تحولات و انتشار سریع اخبار آنها.
14- افزایش تبلیغات بر جنبه تاریخی قدس و بازگویی حقایق تاریخی اشغالگری صهیونیست ها تا همه مردم خصوصاً نسل جوان جدید به اهمیت مساله فلسطین و قدس برای امت اسلامی واقف شود.
15- توجه به اصطلاحات مورد استفاده در پوشش رسانه ای مساله فلسطین، به عنوان مثال:
 
 
-  تاکید بر اصطلاح «قدس» بدون مشخص کردن موقعیت جغرافیایی برای آن مانند «قدس شرقی» یا «قدس غربی».
 
- عدم استفاده از واژه «قدس شریف» برای توصیف شهر قدس، چون تنها بر حریم مسجدالاقصی دلالت دارد و منحصر می شود.
- عدم استفاده واژه «قدس الاقداس» چون یک توصیف یهودی محسوب می شود.
نظرات کاربران