عراقی ها و حوادث اخیر ایران

عراقی ها بار دیگر اثبات کردند که در تصمیمات سیاسی خود و حاکمیت بر کشورشان مستقل هستند و هیچ عاملی نمی تواند بر حس ملی گرایانه آنها چیره شود، این بدان معنا نیست که آنها نمی دانند که جمهوری اسلامی ایران از عمق استراتژی واقعی، اشتراکات مذهبی اصیل و تعامل اجتماعی منحصر به فرد برخوردار است .

دکترعلی مومن
 
مطالب  شیعیان عراق در صفحات فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی  و همچنین در خانه ها و جلسات خصوصی و عمومی درباره اقدامات  خشونت آمیزی که برخی شهرهای ایران شاهد آن بودند را مدتی طولانی و با دقت دنبال کردم و دور از تصور بود که اتفاقی رخ بدهد که امنیت جمهوری اسلامی ایران را تهدید کند.
این حجم همبستگی و احساس مسئولیت شیعیان عراق نسبت به امنیت ایران مرا شگفت زده نمود. جالب تر از آن گفتگوهای عراقی ها در خصوص توطئه های سعودی و دخالت های آمریکایی و دسیسه های اسرائیلی ها علیه رهبران و امنیت جمهوری اسلامی ایران است. من در خانه ها و مساجد و هنگام دعا از عراق ها می شنوم که اینگونه دعا می کنند: «خدایا امنیت و آرامش را به ایران عطا فرما» این در حالی است که بسیاری از آنها ایران را ندیده و حتی یک ایرانی را نمی شناسند.
 
قابل توجه اینکه نخبه های متدین منتقد شیعه عراقی و نزدیک به ایران نگرانی های خود نسبت به عقب گرد تجربه شیعه ایران ابراز داشتند آن هم زمانی که این تجربه موفقیت های زیادی در زمینه علمی، تکنولوژی خدماتی و اداری و همچنین توسعه انسانی، فرهنگی، آموزشی، فنی، سیاسی و اقتصادی به دست آورده است. این موفقیت ها با وجود 4 دهه تحریم سیاسی و اقتصادی همه جانبه، توطئه های خارجی، جنگ مسلحانه به دست آمده است. این تجربه تا جایی پیشرفته است که منظومه مذهبی شیعه در پاسخ به تهدیدات عصر حاضر موفق بوده است این در حالی است که در مقابل نمونه های نژاد پرستانه، طائفی، نظامی، دیکتاتوری و قبیله ای در دیگر کشورهای اسلامی و عربی در دستیابی به چنین موفقیت هایی ناکام بوده اند.
 
من یقین دارم که ماشین عظیم رسانه ای و سیاسی بعثی که در 35 سال گذشته به ترویج انواع مختلف اختلاف میان عراقی ها و ایرانی ها پرداخته نتوانسته به پایبندی ملت عراق و ایران به مشترکات واقعی خود لطمه وارد سازد. چنانچه اعتقاد دارم جنون رسانه ای سعودی – عربی و هزینه نمودن اموال فراوان توسط سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس در عراق و تلاش های آنها برای کسب فرصت و اغفال شیعیان در مناطق میانی و جنوبی عراق جهت ایجاد فضای دشمنی با ایران و بی ثبات کردن این کشور کاملاً با شکست مواجه شده است. این شکست و ناامیدی در مناطق میانی و جنوبی عراق که آگاه تر، با تجربه تر و زیرک تر هستند نسبت به رسانه های بعثی و سعودی و اموال آنها و توطئه ها و دسیسه های آمریکا و اسرائیل به چشم می آید.
 
عراقی ها بار دیگر اثبات کردند که در تصمیمات سیاسی خود و حاکمیت بر کشورشان مستقل هستند و هیچ عاملی نمی تواند بر حس ملی گرایانه آنها چیره شود، این بدان معنا نیست که آنها نمی دانند که جمهوری اسلامی ایران از عمق استراتژی واقعی، مشترکات مذهبی اصیل و تعامل اجتماعی منحصر به فرد برخوردار است و در مقابل از خطرات دائمی دولت آل سعود و برخی عرب ها برای تمامی شیعیان جهان بلکه خطرات آنها برای امنیت منطقه عربی و اسلامی آگاهی دارند.
نظرات کاربران