سعد حریری و تغییر موضع از اجبار یا عقلانیت

در حال حاضر دارایی های سعد حریری در عربستان پس از ورشکستگی شرکت اوجیه سعودی در چارچوب قانون مبارزه با فساد در عربستان توسط بن سلمان مصادره شده است. همچنین فرزندان حریری که به صورت گروگان در ریاض بودند از عربستان خارج شده اند و حریری به نوعی احساس می کند مانند گذشته زیر فشار عربستان قرار ندارد و می تواند مستقل تصمیم بگیرد.

 سعد حریری روز جمعه در گفت وگو با نشریه امریکایی وال استریت ژورنال چهره جدیدی از خود به نمایش گذاشت. نخست وزیر پر ماجرای لبنان در عقب نشینی آشکار از مواضع آبان ماه خود از بازداشتگاه ریاض، بر افزایش مناسبات خود با ایران و نیز بر خرسندی و ضرورت حضور حزب الله در دولت لبنان تاکید کرد. وی در همین باره گفت: مشارکت حزب الله در دولت موجبات ثبات سیاسی را فراهم می سازد. همچنین ضمن تاکید بر ضرورت دور ماندن لبنان از رویارویی میان ایران و عربستان، از تلاش های حزب الله در این جهت خبر داد. در باره این مواضع جدید حریری نکاتی مطرح می شود:
-    سعد حریری به عنوان مهره اصلی عربستان در لبنان مطرح بوده است. با آنکه وی بر اساس یک توافق مشترک با عربستان و ایران به نخست وزیری رسیده بود اما عربستان وی را قربانی سیاست های منطقه ای امریکا و رژیم صهیونیستی کرد و با بازداشت وی در ریاض وادار به استعفایش ساخت. استعفایی که در آن به شدت به حزب الله و ایران متعرض شده بود. 
-    با بازگشت حریری به لبنان و پس گرفتن استعفاء معلوم شد که وی تحت فشار شدید وادار به این اقدام شده است. با توجه به ستمی که بر وی رفته بود و حمایت حزب الله و جریان ملی آزاد به رهبری رئیس جمهور میشل عون از حریری، نفرت از عربستان در لبنان و در جامعه اهل سنت افزایش یافت و حریری هم آرام آرام به یک چهره ملی تبدیل شد. 
-    در حال حاضر دارایی های سعد حریری در عربستان پس از ورشکستگی شرکت "اوجیه سعودی" در چارچوب قانون مبارزه با فساد در عربستان توسط بن سلمان مصادره شده است. همچنین فرزندان حریری که به صورت گروگان در ریاض بودند از عربستان خارج شده اند و حریری به نوعی احساس می کند مانند گذشته زیر فشار عربستان قرار ندارد و می تواند مستقل تصمیم بگیرد. 
-    کمتر از چهار ماه تا انتخابات آینده پارلمان لبنان باقی مانده است و جریان های سیاسی تلاش دارند تا شرایط را برای موفقیت در آن مهیا سازند. انتخابات آینده با توجه به قانون جدید برگزار خواهد شد که بر اساس آن افراد و گروه ها در سطح ملی خود را در معرض انتخاب مردم قرار می دهند. حال آنکه در قانون قبلی، انتخابات منطقه ای برگزار می شد. 
-    در قانون جدید به نظر می رسد ائتلاف های جدیدی باید شکل بگیرد تا امکان پیروزی افزایش یابد. به همین دلیل صحبت از امکان و یا آمادگی احزاب و جریان ها برای ائتلاف هایی مطرح می شود که تا قبل از آن تصورش هم وجود نداشت. سعد حریری احساس می کند که با نزدیکی به جریان ملی آزاد به صورت مستقیم و حزب الله به صورت غیر مستقیم(جریان ملی آزاد در ائتلاف با حزب الله است) می تواند بدون پشتیبانی عربستان به پیروزی برسد. 
-    حریری مهره اصلی عربستان در لبنان محسوب می شود و در سال های گذشته پول عربستان که از طریق حریری تزریق می شد، کمک بسیاری در جذب آراء اهل سنت لبنان داشته است. اما اگر عربستان به هر دلیلی نخواهد از حریری حمایت کند و از رقبای وی مانند انور ریفی در طرابلس حمایت کند، وی با ائتلاف با میشل عون می تواند امیدوار به پیروزی باشد. بویژه اینکه از حمایت عون و سید حسن نیز برخوردار است. البته این امر مستلزم نوعی خانه تکانی در جریان المستقبل و ائتلاف 14 مارس است که هنوز هستند کسانی که در ازاء دریافت پول، مطابات عربستان را بر منافع لبنان ترجیح می دهند.
-    بر این اساس سخنان حریری با وال استریت ژورنال را باید در چارچوب اهداف سیاسی وی ارزیابی کرد. بر همین اساس است که " حضور حزب الله در دولت موجب ثبات سیاسی می شود" یا حضور حزب الله در درگیری های منطقه ای تهدیدی برای لبنان محسوب نمی شود. همچنین خواستار روابط مثبت با ایران و عربستان می گردد!
 
نظرات کاربران