"انتخابات پارلمانی عراق ، فرصت ها و تهدیدها "

در این راستا حرکت خردمندانه و به موقع سیاستمداران عراقی جهت گذر از منازعات قومی و مذهبی به سوی مفاهیم ملی و شهروندی یکی از نیازهای مهم جامعه عراق ارزیابی می شود.

اردیبهشت 97  آبستن حوادث مهمی در سطح منطقه است.

22اردیبهشت 97 برابر با 12 ماه می ، انتخابات عراق و زمان تائید دوباره "برجام" و تمدید تعلیق تحریم های هسته ای توسط ترامپ در پیش است که احتمال خروج آمریکا از برجام را نیز مطرح می باشد.

و در 24 اردیبهشت97 معادل 14 ماه می، تاریخ اعلامی انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس شریف است. (همزمان  با یوم النکبه و هفتادمین سال تاسیس رژیم نامشروع صهیونیستی)
در این فضا، باز هم تقارن مستقیم مسائل ایران (نفوذ منطقه ای و مساله هسته ای )و مساله فلسطین و معامله قرن(طرح آمریکا برای سازش ) خودنمایی می کند.
اما 12 می 2018( 22 اردیبهشت 1397 ه ش)،  انتخابات پارلمانی  عراق برگزار خواهد شد.
 عراق با هویتی اسلامی و مقاومتی، بر هویت منطقه غرب آسیا و جهان عرب اثر مستقیم و تعیین کننده دارد.
عراق با ثبات ،امن و مستقل کابوس آمریکا و متحدان آن صهیونیست ها و سعودی ها است.
در این راستا حرکت خردمندانه و به موقع سیاستمداران عراقی جهت گذر از منازعات قومی و مذهبی به سوی مفاهیم ملی و شهروندی یکی از نیازهای مهم جامعه عراق ارزیابی می شود.
انتخابات پارلمانی عراق که در سرنوشت سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی این کشور نقش مهمی دارد ، در اردیبهشت 97(12 ماه می 2018م) انجام خواهد شد.
مردم عراق از منازعات قومی و مذهبی خسته هستند از اینرو کارگزاران سیاسی به منظور پاسخگویی به این مطالبات باید روش و سبک و شعارهایی جدید را اتخاذ کرده و ائتلاف ها را شکل دهند.
اما از شواهد و قرائن مشخص است که با سپهر سیاسی فعلی عراق با این وضعیت فاصله زیادی دارد.
ائتلاف نصر به رهبری حیدر العبادی به احتمال زیاد  اکثریت پارلمان را خواهد گرفت  اما در تشکیل دولت مجبور به ائتلاف با سایر جریان ها و احزاب خواهد شد.
به این ترتیب در انتخابات 2018م عراق، هم قبل از انتخابات و هم بعد از انتخابات و تشکیل دولت ائتلافی از اهمیت برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد .
ائتلاف نصر به رهبری عبادی، ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، ائتلاف سائرون که جریان مقتدی صدر و کمونیست های عراق در آن حضور دارند و ائتلاف فتح المبین که بخش عمده از حشدالشعبی را نمایندگی می کند و  ائتلاف الحکمه الوطنی مربوط به سید عمار حکیم بیت شیعی را به چند بخش منقسم کرده است.
این در حالی است که اهل سنت نسبتا یکپارچه تر هستند .
البته کردها هم بویژه بعد از وقایع مربوط به همه پرسی اقلیم و جریانات کرکوک و مناطق مورد منازعه  چند شاخه و تضعیف شده اند.
از اینرو این دوره انتخابات عراق از جوانب مختلف حساس و تعیین کننده بوده و باید نسبت به آن حساسیت بالایی داشت.

ائتلاف ها در عراق عمدتا بر اساس منافع سیاسی و اقتصادی  شکل می گیرد و  در راستای منافع کوتاه مدت حزبی و شخصی است.

لذا در وهله اول استقلال و ثبات عراق و سپس وحدت بیت شیعی برای ایران منفعتی راهبردی و بسیار پر اهمیت است.

هویت اسلامی و مقاومتی عراق، کارآمدی و شفافیت دولت ها،مبارزه علیه فساد اداری و اقتصادی،شکل گیری فضای نقد و گفتگو همگی از نیازهای جامعه عراق و ساحت سیاسی آن بحساب می آیند.

لازم به ذکر است، مقوله ها و مفاهیمی چون وحدت ، خودآگاهی ملی و بسط مشارکت سیاسی، شفافیت و کارآمدی دولت در بستر تاریخی شکل می گیرند و تعمیق و تعریض آنها حاصل یک تجربه تاریخی بلند مدت است که در عراق به صورت ایران وجود نداشته است.
لذا تلقی و فهم ما در ایران نسبت به مقوله وحدت و مشارکت سیاسی و رویکرد ملی  کاملا متمایز از عراق است.

  نقش ایران در تامین استقلال و ثبات عراق و نیز  وحدت بیت شیعی  غیر قابل انکار است.

آمریکایی ها و متحدین اسرائیلی و سعودی اش، منافع مستقیم و متنوعی در عراق دارند.
نزدیکترین هدف آمریکایی ها  در عراق لابی گری آنها جهت تاثیر گذاری بر  انتخابات پارلمانی عراق در می 2018م است.

سعودی ها نیز طی سال 2017م رابطه خود را با دولت عراق بهبود بخشیدند.
بازکردن کنسولگری سعودی در بصره،افزایش دیدارهای دیپلماتیک سطح بالا سعودی و عراق،از سر گرفته شدن پروازهای مستقیم میان دوکشور و بازگشایی گذرگاه های مرزی در این راستا ارزیابی می شود.

 عربستان سعودی سه هدف عمده را در مورد عراق تعقیب می کند:
1-  تاثیرگذاری بر انتخابات پارلمانی عراق می 2018م
2-   جلوگیری از گسترش نفوذ  ایران در عراق و شکاف میان تهران و بغداد
3- ترمیم و تغییر  وجهه منفی سعودی در عراق
البته بسط و تنوع ارتباطات عراق با کشورهای عربی از جمله سعودی  امری مثبت و مفید تلقی می شود.

 و چالش های امنیتی عراق را  کاهش داده و زمینه تامین بیشتر منافع ملی و اقتصادی عراق را فراهم می کند اما نباید خدشه ای به استقلال و ثبات عراق وارد کند.
متاسفانه سابقه رویکرد و رفتار سعودی ها طی 27 سال گذشته ( از 1991م تا کنون ) در مواجهه با عراق مخرب و سراسر منافقانه و توام با دشمنی مستقیم یا غیر مستقیم بوده است.
بااحترام
دکتر علیرضاعرب، روزنامه نگار و کارشناس مسائل منطقه
 
نظرات کاربران