سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به غزه.تغییر توازن نظامی

این جنگ برای ارتش رژیم اشغالگر بین سه تا چهار میلیارد دلار هزینه داشت که دو و نیم میلیارد دلار آن مربوط به از دست دادن تجهیزات نظامی و سلاح و مهمات بود و علاوه بر این بیش از 450 میلیون دلار به شهرک‌نشینان خسارت وارد شد.

 

هفدهم تیرماه در حالی برابر با چهارمین سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به غزه است که در جریان آن نیروهای مقاومت به ویژه گردان‌های قدس در عملیاتی بی مانند و بی‌سابقه دشمن را شوکه کردند.

 

به گزارش «فلسطین الیوم»، غزه در هشتم ژوئیه سال 2014  (17 تیر 1393) برای سومین بار در کمتر از هشت سال هدف حملات نظامی رژیم صهیونیستی قرار گرفت؛ حملاتی که هر نشان زندگی در این محدوده جغرافیایی کوچک را زیر آتش گرفت، اما مقاومت فلسطین توانست با شجاعت تمام دشمنی را که بزرگترین زرادخانه نظامی در منطقه را در اختیار دارد به باتلاق شکست بکشاند و طعم ناکامی را به آن بچشاند.

 

نبرد "البنیان المرصوص" «بنیان استوار» 51 روز طول کشید و در جریان آن 2 هزار و 147 نفر از اهالی غزه از جمله 530 کودک و 302 زن به شهادت رسیدند.

در آن حمله 23 نفر از نیروهای کادر پزشکی، 16 خبرنگار و 11 نفر از کارمندان  آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی «آنروا» نیز جان باختند و تعداد مجروحان نیز بیش از ده هزار نفر اعلام شد.

 

«رائد العطار»، «محمد ابو شماله» و «محمد برهوم» از فرماندهان گردان‌های القسام از جمله شهدای نبرد بنیان استوار هستند.

مقاومت فلسطین طعم درد ورنج را به دشمن چشاند.

 

گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی با استفاده از تمام تشکیلات نظامی خود در کنار سایر گروه‌های مقاومت فلسطین در جریان نبرد "بنیان استوار" تابلوی تمام قد از رشادت و قهرمانی را به تصویر کشیدند.

 

مقاومت فلسطین در پاسخ به تجاوز رژیم صهیونیستی عملیات متعدد و منحصر به فردی را به اجرا در آورد از جمله اینکه گردان‌های قدس شهرک‌های صهیونیست‌نشین در عمق تل‌آویو و نیروگاه دیمونا و ناحال تسوراک و نیز فرودگاه "بن گوریون" را برای نخستین بار هدف حمله قرار دادند.

 

علاوه بر این نیروهای مقاومت فلسطین توانستند نیروی هوایی و تا حدودی نیروی دریایی رژیم اسرائیل را در معرض تهدید قرار داده و برای نخستین بار با زیرکی جنگ روانی را علیه ارتش اشغالگر و شهرک‌نشینان آن به اجرا در آوردند، به گونه‌ای که دشمن و دنیا از این عملیات غافلگیر شدند.

 

نیروهای مقاومت توانستند با رخنه به تلفن‌های همراه سربازان صهیونیستی پیامک‌های تهدید آمیز را با این مضمون برای آنان ارسال کنند که چنانچه به فکر حمله زمینی به غزه برآیند، در معرض تهدید قرار خواهند داشت.

 

همچنین مقاومت فلسطین توانست با ثبات قدم در برابر اشغالگران قد علم کرده و روند نبرد را به گونه ای مدیریت کند که باعث سردرگمی دشمن شود تا جایی که عامل غافلگیری به عنصر اصلی در تضعیف روحیه جبهه داخلی دشمن تبدیل شد.

 

گردان‌های قدس در آن زمان اعلام کرد که در جریان نبرد بنیان استوار، با 3 هزار و 249 موشک و خمپاره از جمله موشک‌های براق 100 و 70 و موشک فجر و گراد مواضع اشغالگران را هدف قرار داد .

 

در سطح مقابله با عملیات زمینی نیز مرزهای شمالی و شرقی غزه صحنه حملات گردان های قدس به جنگ افزارهای متجاوزان بود و 135 نفر از زبده ترین رزمندگان و فرماندهان گردان های قدس در مقابله با دشمن صهیونیستی به فیض شهادت نائل آمدند.

 

رمضان شلح دبیر کل جنبش جهاد اسلامی در این باره گفت : ما در تاریخ درگیری با دشمن صهیونیستی وارد نبرد بی سابقه‌ای شده‌ایم و مقاومت دوست و دشمن را شگفت زده کرده است.

 

نکته قابل توجه اینکه این جنگ برای ارتش رژیم اشغالگر بین سه تا چهار میلیارد دلار هزینه داشت که دو و نیم میلیارد دلار آن مربوط به از دست دادن تجهیزات نظامی  و سلاح و مهمات بود و علاوه بر این بیش از 450 میلیون دلار به شهرک‌نشینان خسارت وارد شد.

 

 
نظرات کاربران