"مهندسی معکوس مقاومت و رویکرد دو سرباخت ترامپ در مواجهه با ایران"

اتخاذ رویکرد حداکثر فشار در مواجهه با ایران توسط ترامپ، با آنچه که این روزها در تنگه استراتژیک باب المندب رخ داد و سپس با سخنرانی هدفمند، راهبردی و قاطع سردار سلیمانی تا حدود زیادی نقش بر آب شد.

بیداری اسلامی

صحنه سیاسی امریکا در ماه های اخیر، مواجه با تغییر و تحولات و انتصاب های متعدد در تیم امنیتی و مشاورین ترامپ بود.

 

الف) خروج رکس تیلرسون وزیر سابق امور خارجه و انتصاب مایک پمپئو

ب)خروج مک مستر و انتصاب جان بولتون در شورای  امنیت ملی و خانه تکانی آن توسط بولتون از عناصر میانه رو

ج)  تضعیف روز افزون جیمز ماتیس وزیر دفاع و به حاشیه رانده شدن جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید توسط جارد کوشنر داماد و مشاور عالی ترامپ

 

همه این شواهد  حاکی ازافراطی شدن تیم امنیتی ترامپ و به حاشیه رانده شدن عناصری است که میانه رو نامیده می شود.

همین تغییرات نگران کننده بود که کنگره آمریکا را بر آن داشت تا اختیار صدور فرمان جنگ را از شخص دونالد ترامپ رئیس جمهوری بگیرد.

گویی ساختار تصمیم گیری ایالات متحده احساس خطر جدی از رویه و رویکردهای غیر منطقی و حساب نشده ترامپ دارد .

 

اتخاذ رویکرد "حداکثر فشار " در مواجهه با ایران توسط ترامپ، با آنچه که این روزها در تنگه استراتژیک باب المندب رخ داد و سپس با سخنرانی هدفمند، راهبردی و قاطع سردار سلیمانی تا حدود زیادی نقش بر آب شد.

از طرفی انصار الله یمن دو ناو نظامی سعودی را در باب المندب منهدم کردند.

در پی آن سعودی عبور و صدور نفت از باب المندب را متوقف کرد تا به زعم خود جامعه جهانی اعم از امریکا ، اتحادیه اروپا ، روسیه ، چین و شورای امنیت سازمان ملل را علیه انصار الله و ایران متحد کرده و اجماع سازی کند.

اما از یک سو  با راهبرد ثابت روسها در تضعیف یکجانبه گرایی امریکا در عرصه بین الملل و عقب راندن امریکا در مناطق مختلف و از سویی دیگر  افزایش بهاء نفت ، روسیه انگیزه ای برای ورود در این اجماع به نفع امریکا و سعودی نخواهد داشت.

اتحادیه اروپا نیز از رویکردها ی یک جانبه گرایانه و افراطی ترامپ در خصوص مسائل بین المللی(خروج از برجام، خروج از پیمان آب و هوایی پاریس، خروج از پیمان ترانس پاسفیک و ...) و جنگ تعرفه ها بسیار عصبانی هستند و بعید است  به این اجماع وارد شوند.

از اینرو  تحولات اخیر باب المندب به ضرر ترامپ و سعودی به پیش خواهد رفت.

از سویی سردار قاسم سلیمانی با سخنان خردمندانه و قاطعانه خود جنگ نرمی را علیه رویکرد و رویه ترامپ آغاز کردند که منجر به  "فشار حداکثری" در عرصه سیاسی داخلی آمریکا به ترامپ خواهد شد.

در حقیقت  شاهد نوعی مهندسی معکوس توسط مقاومت  و بازگرداندن هوشمندانه رویکرد "فشار حداکثری" آمریکا علیه ایران به سمت و سوی خود آمریکایی ها هستیم.

اکنون آمریکایی ها و شخص ترامپ در معرض بازگشت امواج رویکرد "فشار حداکثری" بر ایران  علیه خوشان هستند.
 

علیرضاعرب
نظرات کاربران