نشست خبری، تحلیلی ابعاد، پیامدها و چشم انداز یهودی سازی کشور فلسطین

نشست خبری، تحلیلی ابعاد، پیامدها و چشم انداز یهودی سازی کشور فلسطین عصر روز گذشته با حضور جمعی از کارشناسان مسائل منطقه در موسسه اندیشه سازان نور برگزار شد.

نشست خبری، تحلیلی ابعاد، پیامدها و چشم انداز یهودی سازی کشور فلسطین عصر روز گذشته با حضور جمعی از کارشناسان مسائل منطقه در موسسه اندیشه سازان نور برگزار شد.

 

 

 

درآغاز  این نشست دکتر سعدالله زارعی رئیس مؤسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور گفت: دو هفته پیش کنست اسرائیل برای بار دوم قانونی را در ۱۵ بند به تصویب رساند که بر مبنای آن اسرائیل وطن یهودیان در دنیا می باشد و اقوام دیگر حق تعیین سرنوشت این سرزمین را ندارند.


وی در ادامه افزود: اما در واکنش به این تصمیم از سوی کنست، در داخل و خارج از سرزمین های اشغالی عده ای مخالف و عده ای موافق بودند. اتحادیه عرب و سازمان همکاری های اسلامی مخالفت خودشان را اعلام کردند.


کارشناس مسایل سیاسی در ادامه بیان داشت: این مساله درگیری ها را دامن خواهد زد. صهیونیست ها در پی آن هستند که یهودیان را با فلسطینی ها درگیر کنند تا حدود یک میلیون و چهارصدهزار نفر فلسطینی ساکن سرزمین های اشغالی نیز این سرزمین را ترک کنند، که به تبع آن درگیری های بین المللی را دامن خواهد زد.


زارعی در ادامه تاکید کرد: به نوعی تصویب این قانون در کنست اعتراف به شکست است. علت آنکه آنها امروز این سناریو را کلید زده اند این است که آنها نتوانستند ایده نیل تا فرات را عملیاتی کنند.

 

وی در ادامه افزود: خاورمیانه در حال تثبیت است، به همین علت آنها چنین مساله ای را کلید زده اند تا به نوعی بر شکست هایشان در سطح منطقه سرپوش بگذارند. چهارشنبه گذشته کنست قانون‌ ۱۵ بندی را تصویب کرد که در آن اشاره شده که فلسطین، وطن یهود در دنیاست و اقوام‌ و گروه های دیگر می توانند در آنجا زندگی کنند اما حق تعیین هویت برای این سرزمین را ندارند، یعنی مانند اقلیت ها حقوقی را دارند اما حق تعیین هویت را ندارند.


وی در ادامه بیان داشت: پارلمان رژیم صهیونیستی با ۶۲ رأی موافق و‌ ۵۵ رأی مخالف و 2 رأی ممتنع این قانون آپارتاید جدید را به تصویب رساند.


زارعی با بیان اینکه این مسأله می تواند حلقه ای از یک زنجیره انتقال سفارت امریکا از تل آویو‌ به بیت المقدس باشد ادامه داد: می توان گفت این نوعی اعتراف به شکست هم هست و در پروتکل ها مسأله تأسیس کشور اسرائیل به میان نیامده بود. 


وی با اشاره به اینکه این مسأله جدید نیست گفت: اینکه تا به امروز این مسأله را اعلام نکردند به این دلیل است که آنها اسرائیل را در این مرزها قبول نداشتند و‌ علت اینکه امروز‌ اعلام کردند یأس آنها از تحقق این ایده شیطانی است. 


استاد دانشگاه علامه طباطیایی در ادامه افزود: رژیم صهیونیستی در شرایط فعلی اعتقاد دارد که خاورمیانه در حال تثبیت است و‌ هویت خود را پیدا می کند چنانکه برای عربستان سعودی، امارات نیز تسهیل بحران است، اما برای جمهوری اسلامی، سوریه، عراق و یمن شرایط تثبیت موقعیت غرب آسیاست.


زارعی ادامه داد: امروز رژیم صهیونیستی احساس می کند در همین شرایط باید طوری رفتار کند که میخ خود را بکو‌بد.

 

کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل در نشست تحلیلی پیامدها و چشم‌انداز یهودی‌سازی کشور فلسطین ، با طرح این سؤال که چرا رژیم صهیونیستی در این مقطع زمانی به اعلام قانون یهودی‌سازی این دولت مبادرت می‌کند، گفت: رژیم صهیونیستی موجودیت خود را در داخل مرزهای کنونی قبول نداشت و می‌خواست ابتداً از نیل تا فرات را در اختیار بگیرد و بعد اعلام دولت یهودی کند و علت آنکه امروز آن را اعلام می‌کنند این است که از تحقق این ایده شیطانی ناامید شده‌اند.

 

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی امروز شرایط منطقه را شرایط تصعید بحران می‌بیند در حالی که از نظر ما شرایط امروز غرب آسیا شرایط تعیین تکلیف است که می‌خواهند هویت خود را بیابند.

 

زارعی در این باره گفت: برای آمریکایی‌ها، سعودی‌ها و صهیونیست‌ها غرب آسیا  امروز در حالت تصعید بحران است از این رو اسرائیل فکر می‌‌کند در همین شرایط باید در همین مرزهایی که قرار دارد میخ خود را بکوبد.

 

وی با اشاره به اینکه به عقیده صهیونیست‌ها مسأله فلسطین در داخل خود این کشور حل می‌شود، ایده قانون یهودی‌سازی فلسطین را ناشی از نگرانی از داخل فلسطین خواند و عنوان داشت: اگر صرفاً نیمی از جمعیت ساکن در نوار غزه و نیمی از جمعیت کرانه باختری تصمیم بگیرند که به هم ملحق شوند صحنه برای اسرائیلی‌ها وحشتناک می‌شود. 

 

کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل گفت: به موازاتی که امکان آزادی فلسطین برای فلسطینی‌ها پررنگ‌تر می‌شود امکان بقای رژیم صهیونیستی نیز برای آنها و خود صهیونیست‌ها کمرنگ‌تر می‌شود و در حالی که فلسطینی‌ها متکی بر پیروزی گروه‌های  مقاومت در منطقه‌اند اما صهیونیست‌ها دیگر حامیان سابق خود را در اروپا و آمریکا ندارند. 

 

وی با تأکید بر اینکه آنچه امروز از زبان خود صهیونیست‌ها مطرح می‌شود حکایت از ضعف آنها دارد خاطرنشان کرد: صهیونیست‌ها می‌خواستند شرایط سوریه را به نفع خودشان متحول کنند و خیلی هم به آن دل بسته بودند اما حتی نتوانستند عملیات علیه تروریست‌ها در درعا و قنیطره را متوقف کند. به علاوه اسرائیلی‌ها بیش از 50 سال بود که جولان را منطقه خاص اعلام کرده بودند و خیلی هم در جهت حفظ آن می‌کوشیدند و این جبهه مقاومت که می‌خواست پاسخ محکمی به حمله تیفور بدهد دو ساعت تمام جولان را به وسیله سپاه پاسداران زیر آتش قرار داد که اسرائیلی‌ها برای توقف این حمله به آمریکا، روسیه و فرانسه متوسل شدند و در نهایت با این شرط که این رژیم دیگر عملیاتی علیه نیروهای ایرانی انجام ندهد عملیات متوقف شد. 

 

کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل گفت: رژیم صهیونیستی همچنین بسیار کوشش کرد که ایران را از سوریه اخراج کند اما امروز فقط از ایران می‌خواهد که دست‌کم سلاح‌های سنگین خود را از مرزهای این رژیم دور کند یعنی حتی نمی‌توانند سلاح‌های ایران را از مرزهای سرزمین کم عمق استراتژیک خود دور کنند.

 

 

در ادامه این نشست حسین شیخ الاسلام، معاون امور بین‌الملل مجمع تقریب مذاهب گفت: اسرائیل از فراگیر شدن راهپیمایی بازگشت در هراس است.


وی افزود: نقش سعودی ها در حمایت از صهیونیست ها آشکار شده است. البته آنها از ابتدا این نقش را به طور مخفیانه دنبال می کردند.

وی سعودی ها را به نقش آفرینی خائنانه علیه جهان اسلام متهم کرد و افزود: دو خط آبی نقش بسته بر پرچم رژیم جعلی صهیونیستی در واقع به معنای نقشه آنها برای  سیطره بر سرزمین میان فرات تا نیل است، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روند معادلات برای آنها تغییر کرد. آنها پس از ناکامی در این طرح در پی حفظ حداقل ها هستند.

معاون امور بین‌الملل مجمع تقریب مذاهب در ادامه بیان داشت: اسراییل از راهپیمایی بازگشت می‌ترسد و اینکه این راهپیمایی همه‌گیر شود، چون ‌شعار این راهپیمایی خیلی روشن و ساده است؛ همه می‌خواهیم به خانه‌مان برویم.

 

وی ادامه داد: تا قبل از جنگ 2008 دنیا فکر می‌کرد که فلسطینی‌ها تروریست هستند، اما در 2008 همه در تلویزیونها دیدند که اسراییل جنایتکار است.

شیخ‌الاسلام، راهپیمایی بازگشت را مؤثرترین اقدام در مسیر احقاق حقوق فلسطینیان دانست و این حرکت باید مورد حمایت قرار گیرد.

 

 

 

در ادامه این نشست دکتر محمدعلی مهتدی کارشناس مسایل غرب آسیا گفت: آنچه که در حال حاضر (تحت عنوان قانون قومیت) مطرح شده است از نظر تورات و یهودیان یک فعل حرام است. همچنین از نظر حقوق بین الملل نیز این طرح یک طرح غیر دموکراتیک و به نوعی شبیه آپارتاید آفریقای جنوبی است.

 

وی افزود: غرب هم این طرح را نمی پذیرد چون این طرح، طرحی غیر دموکراتیک است. اسراییل در حال حاضر وبال غرب و حتی آمریکا است. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا در این مقطع زمانی آنها دست به چنین اقدامی می زنند؟ پاسخ این است که نتانیاهو دیده است که کشورهای محور مقاومت به نوعی درگیر هستند و از طرف دیگر دیکتاتورهای منطقه هم از ترس از دست دادن تاج و تخت سخن نخواهند گفت.

وی در ادامه بیان داشت: ساخت یک دولت یهودی در سرزمین های اشغالی همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند غیر ممکن است.

 

 

در ادامه این نشست علیرضا سلطانشاهیگفت: یکی از خاخام ها در سال ١٣٥٨ خدمت حضرت امام (ره) می رسند و امام می فرمایند ما حساب جامعه یهودیان را از  صهیونیست ها جدا می دانیم. اما امام (ره) کدام یهودیت را می فرمایند، در واقع ایشان پیروان واقعی حضرت موسی را جزو آن دسته می دانند.

 

وی افزود: صهیونیسم چهره جدید و انحرافی از یهودیت است. یهودیت حیاتش بسته به مهاجرت است. یهودیان پراکنده ترین قوم در سراسر دنیا هستند .اسطوره های یهودی پایه اش مظلوم نمایی است و تاکید دارد که ما تحت ظلم و ستم بوده ایم. یهودیت به دنبال پول در پناه امنیت است.

 

سلطانشاهی افزود: قانون دولت یهود چند اصل دارد: سرزمین، جایی است که دولت یهود باید تشکیل شود. همچنین در این قانون بر ضرورت بازگشت به سرزمین موعود تاکید شده است.

وی افزود: به اعتقاد صهیونیست ها مهمترین منابع زیر زمینی و آبراهه های دنیا در این منطقه است و آنها تاکید دارند که اگر بر این منطقه سیطره نداشته باشند، هیچ جایگاهی در آینده نخواهند داشت. سرود و پرچم از دیگر این اصول این قانون است. مساله بعدی قدس است. در رابطه با ملت یهود،می گویند یهودیان سایر نقاط دنیا می توانند دین خودشان را نسبت سرزمین موعود جامه عمل بپوشانند.

 

سلطانشاهی با بیان اینکه امروز ما دو یهودیت، یکی منحرف و‌ دیگری پیرو حضرت موسی داریم افزود: واقعیت این است که یهودیت به این نیست که اعتقادی به عنوان یهودی داشته باشد، بلکه خون و‌ نژاد تعیین کننده این عنوان است؛ یعنی هر کس پدر و‌ مادرش و اساسا مادر او‌ یهودی باشد، او‌ یهودی است و کسی خارج از این و با صرف علاقه نمی تواند یهودی باشد. 


وی همچنین گفت: حیات یهودیت به عنوان قوم‌ به مهاجرت بستگی دارد که در جای خاصی استقرار نداشتند و امروز در همه جای دنیا یهودی وجود دارد و‌ پراکنده ترین قوم در دنیا به شمار می روند و برای توجیه این امر نیاز به طراحی داستان های مظلومانه دارند که از حمله آشور، بابل و قضیه هلو‌کاست برای تثبیت این مظلوم نمایی در همه جا استفاده می کنند و آن را فریاد می زنند که ما تحت ظلم و ستم بودیم. 

 
نظرات کاربران