چرا تصمیم اخیر دادگاه لاهه درباره فلسطینی ها مهم است؟

در یک رخ داد مهم قضایی بین المللی در مساله فلسطین، دادگاه جنایی بین المللی موافقت خود را نسبت به گفتگو با قربانیان جنایات رژیم صهیونیستی اعلام کرد، این اقدام به عنوان گام نخست بررسی جنایات این رژیم در عرصه بین المللی است که صهیونیست‎ها همواره واهمه شدیدی از آن داشته اند.

در یک رخ داد مهم قضایی بین المللی در مساله فلسطین، دادگاه جنایی بین المللی موافقت خود را نسبت به گفتگو با قربانیان جنایات رژیم صهیونیستی  اعلام کرد، این اقدام به عنوان گام نخست بررسی جنایات این رژیم در عرصه بین المللی است که صهیونیست‎ها همواره واهمه شدیدی از آن داشته اند.

 این تحول دو ماه پس از درخواست فلسطین در 22 مه گذشته رخ داد. در این درخواست طرف فلسطینی از دادگاه جنایی بین المللی خواسته است که درباره جنایات اسرائیل در سالهای اخیر تحقیق و تفحص صورت گیرد.

در پی صدور حکم دادگاه جنایی بین المللی در موافقت با این تقاضا، فورا کمیته های اجرایی با هدف برقراری ارتباط نزدیک میان دادگاه و قربانیان فلسطینی در داخل فلسطین آغاز شد. همچنین فعالیت هایی در عرصه رسانه ای و اطلاع رسانی به افکار عمومی در این زمینه آغاز شده است. دادگاه جنایی بین المللی همچنین با راه اندازی یک صفحه در فضای مجازی به طور اختصاصی برای قربانیان فلسطینی جنایات صهیونیست‌ها راه اندازی کرد که به چند زبان فعالیت می کند. از طریق این سایت تلاش می شود که به اطلاعات لازم از قربانیان فلسطینی رسیدگی شود.

تصمیم اداره احکام مقدماتی دادگاه لاهه گامی مهم و ضروری برای تحقق خواسته ها و مطالبات حداقلی ملت فلسطین است که  قرار است درباره جنایاتی که ملت فلسطین از سوی صهیونیست‌ها متحمل می شوند، تحقیق و بررسی صورت گیرد.

اهمیت این تصمیم را در این مساله است که دادگاه لاهه به طور مستقیم با قربانیان جنایات صهیونیستها گفتگو می کند. همچنین نکته مهم دیگر در حکم دادگاه لاهه این است که آنها تحقیقات و اطلاعاتی را که از سوی طرف های رسمی تهیه شده باشد، نمی پذیرند ، چون احتمال ارائه داده های تحریف شده از سوی این طرف ها وجود دارد.


در گام بعدی دادگاه جنایی بین المللی به بررسی شکایات قربانیان می پردازند و بر اساس ساز و کارهای از پیش تعیین شده و قانونی درباره جنایات رخ داده، تحقیق می کند. پس از این مرحله است که متهمان از سوی دادگاه جنایی بین المللی فراخوانده می شوند تا در برابر قضات حاضر شده و از خود دفاع کنند. از سوی دیگر در جریان این تحقیقات کشورهایی که پروتکل دادگاه جنایی بین المللی و اینترپل را به امضا رسانده اند، ملزم هستند که متهمان را تحت تعقیب قرار داده و پس از بازداشت آنها را به دادگاه تحویل دهند.

ماده 14 منشور دادگاه جنایی بین المللی که در سال 1998 در رم به تصویب رسیده بر این مساله تاکید دارد که کشورهای عضو دادگاه می توانند درخواست جنایاتی که در قلمرو خودشان رخ داده را به این دادگاه ارائه کرده و تقاضای حقیقت یابی، تحقیق با قربانیان و محاکمه متهمان را داشته باشند.

می توان گفت این تصمیم دادگاه جنایی بین المللی که اتخاذ شد، به عنوان یک گام مهم برای فلسطینی ها محسوب می شود. آنها طی سالهای اخیر همواره خواستار تشکیل کمیته تحقیق از سوی دادگاه لاهه درباره جنایات اسرائیل و دادگاهی شدن جنایتکاران جنگی صهیونیستها شده بودند، درخواستی که مورد توجه قرار نمی گرفت ولی حالا به نظر می رسد با توجه به پیامدهای گسترده راهپیمایی های بازگشت و همچنین تصویب قانون قومیت یهودی، جامعه بین المللی به طور جدی تر وارد مساله بررسی جنایات این رژیم شده است. البته با وجود اینکه این گام بسیار دیر اتحاذ شده اما به هر حال جای امیدواری دارد که سران صهیونیست که طی دهه های اخیر با وجود ارتکاب جنایات مختلف هیچ گونه بازخواستی نشده اند، حداقل در یک دادگاه پاسخگوی جنایات خود علیه فلسطینی ها باشند.

 

 

 

 

 
نظرات کاربران