انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته به بلوغ کامل رسیده است

نشست رسانه ای شنبه های انقلاب که از سوی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، شنبه‌های هر هفته، دستاورد‌های انقلاب اسلامی را در حوزه‌های مختلف، با حضور چهره‌های شاخص آن حوزه، اعلام می‌کند.

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی، «محمد عبدی» مدیر پاتوق رسانه‌های انقلاب اسلامی در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری شانزدهمین نشست رسانه ای شنبه های انقلاب و هدفی که این پروژه در پیش گرفته گفت: خوشحالیم که وارد دوران چهل سالگی و بلوغ کامل سیاسی انقلاب اسلامی ایران شده ایم و این دوران را با نشست شنبه های انقلاب همزمان کرده ایم. بدون شک چهل سالگی در هر انسان دوران کامل شدن است و ما در این چهل سال نیز بلوغ کامل انقلاب اسلامی در تمامی عرصه ها را از جمله زمینه مطبوعات شاهد بوده ایم.

 

در این مراسم، کارشناسان و صاحب نظران حوزه رسانه، از جمله بیژن نوباوه وطن مدیر مسئول روزنامه عصر ایرانیان، سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس و معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی، مسعود بصیری رئیس سازمان بسیج رسانه کشور، سید حسین علوی مدیرعامل خبرگزاری بسیج، نصیری سردبیر سایت جهان نیوز، علی خضریان قائم مقام مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، خانم زهره پوروهابی مدیر مسئول روزنامه سپهر غرب استان همدان و جمع دیگری از کارشناسان و اصحاب رسانه، دستاوردهای چهل سال انقلاب اسلامی را در این حوزه تبیین کردند.

 

سید نظام الدین موسوی دبیر انجمن روزنامه نگاران مسلمان‌ به عنوان نخستین سخنران این‌نشست در خصوص نوع مواجهه انقلاب اسلامی با رسانه و‌مطبوعات گفت: در خصوص نقش رسانه در انقلاب باید دید از نگاه انقلاب اسلامی ایران مطبوعات چه جایگاهی دارند. رسانه همچون بسیاری از مصنوعات بشر در عصر مدرن تاریخچه اش به سده های اخیر باز می گردد.

 

وی در همین راستا افزود: زمانی که انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت نگاه انقلابیون به این عرصه متفاوت بود. نوع نگاه‌ها به رسانه‌ها مختلف بود و بسیاری حتی در فکر حذف رسانه بودند اما امام خمینی (ره) به عنوان بنیانگذار اصلی انقلاب اسلامی ایران بهترین راه را انتخاب کردند و موافقت خود را با آزادی بیان در رسانه به بهترین شکل ممکن به اصحاب رسانه منتقل کردند.

 

موسوی با اشاره بر تاکید امام راحل مبنی بر باورمند شدن رسانه ها به انقلاب اسلامی ایران ادامه داد: امام خمینی (ره) نه به حذف و نه به هضم رسانه ها معتقد بودند بلکه‌ رسانه و‌ مطبوعات را دستاوردی بشری در عصر مدرن می دانستند که می تواند در خدمت انقلاب باشد و به بهترین شکل بتوان با درست جهت دادن به آن بهترین استفاده ممکن را از این مهم کرد.

 

 

 

وی در ادامه ‌گفت: رسانه می‌تواند به خوبی در خدمت‌ دستاوردهای انقلاب اسلامی باشد. حضرت امام می فرمودند که ما باید از‌ رسانه استفاده داخلی ببریم و مهمترین نکته در بخش‌رسانه آن است که روح و جهت انقلاب در آن جریان داشته باشد.

نظام الدین موسوی در این مراسم گفت آنچه مشخص است امام‌خمینی (ره) فردی که تفکرات و منویات او شاخص اصلی در انقلاب اسلامی است، رسانه را با نگاه به پدیده های عصر جدید ابزاری در دست بشر دانستند و اجازه دادند از رسانه در پیشبرد انقلاب اسلامی با رویکرد اسلامی استفاده شود.
وی افزود: امام خمینی در رویکرد رسانه به دنبال شکست انحصار رسانه ای جریان امپریالیستی و هویت بخشی به رسانه مبتنی بر انقلاب اسلامی بودند

 

موسوی تصریح کرد: انقلاب اسلامی در دنیا توانست یک جریان آلترناتیو رسانه های سلطه طلب را ایجاد کند و بارقه امید در دنیای رسانه آزاد و انقلابی در جهان ایجاد کرد

 

وی ادامه داد: رسانه هایی در دنیا مانند رسانه های هند و پاکستان شاید جسارت نداشتند علیه آمریکا و امپریالیسم موضع گیری کنند اما بحث های ایران علیه غرب را می پذیرفتند.

موسوی گفت: رهبری هم فرمودند رسانه باید در کنار مردم و همسو با مطالبات مردم حرکت کند و زبان گویای مردم باشد.

علی خضریان جانشین مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان با بیان اینکه رسانه ها در ۴۰ سالگی انقلاب در شرایط مطلوب قرار ندارند، افزود: رسانه به عنوان یکی از پایه های اصلی مردم سالاری شناخته می شوند.

وی افزود: رویکرد مبارزاتی امام بر اساس بیداری اجتماعی و بر آگاهی مردم شکل گرفت و با مخالفان رفتاری مدارا گونه داشتند و از همان ابتدا با قطع کردن روابط به شکلی قاطع با رژیم صهیونیستی و آفریقای جنوبی به همه دنیا نشان دادند که مخالف نژاد پرستی و کشت و کشتار در جهان هستند و با این کار به گوش جهانیان ندای آزادی خواهی را رساند و حمایت قاطع و عملی خود را از مردم مظلوم فلسطین رسمیت دادتد و همین نکته نشان می‌دهد که نگاه امام تنها ایدئولوژیک نبود و فراتر از آن آزادی خواهانه به مسائل نگاه می کردند.

 


بیژن نوباوه مدیرعامل روزنامه عصر ایرانیان در ابتدای سخنان خود رسانه را زبان هر جامعه خواند و گفت: هیچ ملتی  تا زبان گویا نداشته باشد بزرگ نمی شود. هر قدر ما بتوانیم رساتر صحبت کنیم نشانه بلوغ مان است.

وی در رابطه با تلاش غرب برای سلطه رسانه‌ای افزود: در دنیا نزدیک به ۳۰۰ رسانه که حداقل ۱۰۰ عدد از آنها رادیو و تلویزیون به زبان فارسی هستند فعالیت ضد ایرانی و انقلابی دارند و بر علیه نظام برنامه تولید می کنند.

نوباوه جریان رسانه غرب را سلطه طلب خواند و ادامه داد: علت اینکه جریان سلطه غرب با چنین هزینه ای در برابر انقلاب ایستاده قدرت انقلاب اسلامی ایران است. به عنوان مثال در جریان جنگ تحمیلی تمام رسانه های غرب در برابر حمله شیمیایی و گرفتن جان انسان ها سکوت کردند. نظام سلطه برای رسیدن به منافعش هر کاری می کند. اگر شبکه ای مثل پرس تی وی در بسیاری از کشورها قطع می شود بدون شک نشان دهنده قدرت رسانه ای این شبکه و تاثیرگذاری آن است.

سید حسین علوی مدیرعامل خبرگزاری بسیج در این نشست گفت: به برکت انقلاب اسلامی رسانه های واقعی و انقلابی در طول ۴۰ سالگی انقلاب تاسیس شدند. همچنین رسانه های قبلی اصلاح شدند و از قدرت و ثروت نامشروع فاصله گرفتند.

علوی افزود: اگر رسانه ها استقلال حقیقی از منادیان آزادی ابتذال و فاسد نداشته باشند، آزادی مشروع زیر سوال می رود و آزادی مشروع یعنی قید و بندهایی که در جامعه مشروع وجود دارد، از پای انسان ها باز شود.

 

 

بر اساس گزارش ارائه شده در این نشست، 9 هزار و 200 پایگاه خبری و ۴۲ خبرگزاری بیانگر آزادی گردش اطلاعات در انقلاب اسلامی است. هزار و 508 رسانه با مدیرمسئولی بانوان پس از انقلاب نشاندهنده یک جهش استثنایی از حضور زنان است. هزار و 650 رسانه ایالتی و ۴۷۳ رسانه منطقه ای حاکی از عدالت در رسانه در تبادل اطلاعات در نظام اسلامی است. بعد از انقلاب تعداد خبرگزاری ها حدود ۴۰ برابر شده است.

۳۷۵ رسانه صوتی تصویری فارسی زبان تحت حمایت سرویس های جاسوسی غربی و غربی در تاریخ جنگ های جهان بی سابقه بوده و این وضعیت بیانگر اثرگذاری پیام ‌انقلاب اسلامی در منطقه و جهان است و انقلاب اسلامی رسانه های در خدمت قدرت و فساد را به رسانه خدمتگزار تبدیل کرد.‌

مسعود بصیری رییس بسیج رسانه نیز در این نشست گفت: غرب با آزادی رسانه برخوردهای خاص خود را می کند و با ارائه آمارهای نادرست جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد و به رسانه های جمهوری اسلامی هجمه می کند.

وی افزود: مراکز آماری در جهان با مراکز امنیتی آمریکا ارتباط مستقیم دارند و به عنوان نمونه در جنگ آمریکا در عراق با رسانه ای که تصویر کشته های آمریکا را منتشر کرده بود، به شدت برخورد و از ادامه فعالیت آن جلوگیری کردند.

بصیری ادامه داد: آمریکایی ها با رسانه های خارجی در نیویورک و کشور خود بد بر خورد می کنند و اجازه فعالیت رسانه ای محدود به آن ها می دهند و رسانه های انگلیس درباره توهین هایی که به پیامبر و اسلام می شود هیچ واکنشی نشان نمی دهند.

 

وی گفت: غربی ها رسانه های ایرانی راکه علیه مواضع غرب گزارش می دهند، فیلتر می کنند و شبکه های آنها را قطع می کنند.

نشست  «شنبه‌های انقلاب» که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، شنبه‌های هر هفته، دستاورد‌های انقلاب اسلامی را در حوزه‌های مختلف، با حضور چهره‌های شاخص آن حوزه، اعلام می‌کند.

 

 
نظرات کاربران