چرا ترامپ به ایران پیشنهاد مذاکره داد؟

برخی کارشناسان معتقدند پیشنهاد گفتگوی مستقیم ترامپ با ایران اقدامی از سر ضرورت است. ایران که رهبری محور مقاومت را در دست دارد در سطح منطقه از نفوذ بالایی برخوردار است. محور مقاومت در همه جبهه های درگیری، ماشین جنگی امریکا و همپیمانانش را زمینگیر کرده است و شکست های سهمگینی را بر آنها وارد ساخته است.

 

 • احمد اخگر

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا آمادگی خود را برای گفتگوی بدون پیش شرط با حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران اعلام کرده است. این سخنان در محافل سیاسی و رسانه ای با واکنش هایی روبرو شده است. 

 

اعلام آمادگی امریکا برای گفتگوی مستقیم با ایران، سوالات زیادی را ایجاد کرده است.

 

 • آیا این اقدام امریکا برخاسته از یک ضرورت ناگزیر است؟
 • آیا این اقدام امریکا به نوعی در چارچوب افزایش فشار علیه ایران تعریف می شود؟
 • آیا این پیشنهاد گفتگو با روحانی نوعی عقب نشینی در برابر تهدیدات ایران( روحانی و فرماندهان عالی نظامی) محسوب می شود؟
 • آیا ترامپ امیدوار است سناریوی کره شمالی (مذاکره بدون دادن امتیاز و حفظ فشار) در باره ایران تکرار شود؟
 •  
 • آیا ترامپ امیدوار است پس از شرایط اقتصادی اخیر ایران این پیشنهاد وی با پاسخ مثبت از سوی ایران همراه شود؟
 • آیا این اقدام می تواند از نتایج نشست هلسینکی فنلاند میان ترامپ و پوتین باشد؟
 •  
 • آیا ترامپ پالس هایی از داخل ایران در باره گفتگوی مستقیم دریافت کرده است؟
 • آیا این پیشنهاد نتیجه رایزنی ها و میانجیگری های کشور عمان است؟
 • آیا تحولات حوزه مقاومت اسلامی در عراق و سوریه و یمن، امریکا را به سمت این پیشنهاد سوق داده است؟
 • آیا ترس از انتقام ایران از امریکا با توجه به تهدید نیروهای مقاومت عراقی مبنی بر "انتقام سخت از امریکا" زبان تهدید امریکا را تغییر داده است؟
 •  
 • آیا نمایش توانمندی های جدید محور مقاومت مانند؛ نفوذ سایبری و اطلاعاتی ایران به سر فرماندهی ائتلاف امریکایی و کشورهای منطقه، نیز گسترش عملیات هدفمند مقاومت یمن در ابعاد کمی و کیفی و جغرافیایی مانند انهدام ناو جنگی پیشرفته 132 متری عربستان در باب المندب و پهباد های تهاجمی به عمق مواضع عربستان و امارات؛  امریکا را در ارائه این پیشنهاد ناگزیر ساخته است؟
 • آیا ایران به این پیشنهاد به عنوان یک پیشنهاد ویژه توجه خواهد کرد و یا اینکه سیاست قبل از مذاکرات برجام در باره امریکا را قویتر ادامه خواهد داد؟
 •  

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر عزت و احترام متقابل با حفظ منافع و امنیت ملی ایران است. ایران بر اساس همین دیدگاه بر توسعه روابط خود با همه کشورها و دولت های جهان (به استثناء رژیم صهیونیستی که ماهیتی اشغالگرانه و تبعیض نژادی دارد، همانند نظام آپارتاید افریقای جنوبی) تاکید دارد.از اینرو ایران همواره از مذاکراتی که به توسعه روابط با کشورهای جهان باشد در چارچوب عزتمندی و احترام متقابل استقبال کرده است. بر این اساس پاسخ ایران با اظهارات ترامپ در باره مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط را باید در چارچوب اصل بدون تغییر سیاست خارجی جمهوری اسلامی انتظار داشت که متکی بر استقلال کشور است.

ایالات متحده امریکا در چهل سال گذشته سیاست خصمانه علیه ایران را در دستور کار خود قرار داده است:

 1. دارایی های ایران را بلوکه و مصادره کرده است.
 2. از اقدامات ضد منافع و امنیت ملی ایران حمایت کرده است مانند جنگ 8 ساله حزب بعث عراق علیه ایران.
 3. حمایت از گروه های تروریستی مانند گروهک نفاق که دستشان به طور مستقیم به خون بیش از هفده هزار ایرانی آغشته است و این جدای از همکاری آن با صدام حسین در زمان جنگ بوده است.
 4. تلاش دارد با اعمال رژیم های تحریمی گسترده در ابعاد کمی و کیفی، ظرفیت های تحصیل شده را نابود سازد. اقدامی که در واقع استقلال کشور را هدف قرار داده است.
 5. دولت امریکا تلاش دارد با تشکیل یک ائتلاف از کشورهای منطقه، منافع و امنیت ایران را به مخاطره اندازد.
 6. دولت امریکا تغییر نظام در ایران را دنبال می کند و در این ارتباط حمایت از گروه های ضد نظام مانند منافقین و سلطنت طلبان را در دستور قرار داده است. سخنرانی اخیر مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا در جمع گروه های ضد انقلاب در کالیفرنیا و حضور مسئولین رده بالای امریکا در نشست های منافقین در پاریس شاخص های مهمی در این ارتباط محسوب می شوند.

بر این اساس اعلام آمادگی برای گفتگوی مستقیم با ایران نمی تواند در چارچوب استقلال کشور و بر اساس احترام متقابل باشد. در واقع تحلیلگران این پیشنهاد ترامپ را ادامه توهین های وی به ملت بزرگ ایران ارزیابی می کنند که باید در جای خود به آن پاسخ مناسب داده شود.

برخی کارشناسان معتقدند پیشنهاد گفتگوی مستقیم ترامپ با ایران اقدامی از سر ضرورت است. ایران که رهبری محور مقاومت را در دست دارد در سطح منطقه از نفوذ بالایی برخوردار است. محور مقاومت در همه جبهه های درگیری، ماشین جنگی امریکا و همپیمانانش را زمینگیر کرده است و شکست های سهمگینی را بر آنها وارد ساخته است.

در عراق و سوریه کشتی سیاست تروریسم تکفیری و تجزیه این کشورها به گل نشسته است و نفس تروریست ها به شماره افتاده است. مقاومت یمن با رونمایی از موشک جدید خود یکی از پیشرفته ترین ناو های جنگی عربستان را در باب المندب منهدم کرد و با یگان پهبادی جدید خود عملیات در عمق خاک کشورهای متجاوز را با موفقیت انجام داده است( حمله به فرودگاه ابوظبی، حمله به ریاض، حمله به تاسیسات تولید نفت آرامکو در عربستان و...) پس از تهدید رئیس جمهور ایران مبنی بر توقف نفت از منطقه در صورت تشدید محدودیت در امر صدور نفت ایران و نیز تهدید رزمندگان عراقی به گرفتن انتقام سخت از امریکا، از شاخص های مهم در ضرورت ارائه پیشنهاد گفتگو از سوی ترامپ محسوب می شود. خصوصا که جیمر متیس وزیر دفاع امریکا پس از واکنش توئتری ترامپ به اظهارات حسن روحانی مبنی بر اینکه نیروهای مسلح امریکا هیچ برنامه ای برای جنگ با ایران ندارد ولی دولت امریکا در صدد افزایش فشار به دولت ایران است، نیز سفر بن علوی وزیر امور خارجه کشور عمان به واشنگتن و دیدار با وزیر دفاع امریکا (نه وزیر خارجه) و دیگر مسئولین نظامی امریکا هم شاخص مهم دیگری در این ارتباط محسوب می شود.

البته برخی از کارشناسان این پیشنهاد را در چارچوب مدیریت روانی آشوب ها در ایران ارزیابی می کنند ، خصوصا که بعضی از وابستگان به یک جریان خاص در داخل با ارائه پالس هایی تلاش دارند جامعه ایران را وارد مرحله جدیدی از ناآرامی ها بسازند.

 
نظرات کاربران