نظرسنجی: دلایل بی اعتمادی جامعه صهیونیستی به رسانه های عبری؟

نتایج یک نظرسنجی جدید از جامعه صهیونیستی نشان داد که میزان اعتماد عمومی به رسانه های عبری بسیار اندک است و این جامعه به رسانه های خود اعتمادی ندارد.

 


 به گزارش سایت بیداری اسلامی،براساس نتایج نظرسنجی جدید کمیته رسانه های عبری  (مکان)، 64 درصد از کسانی که در این نظرسنجی مورد سوال قرار گرفته اند، تاکید کرده اند که اعتماد خود را به رسانه های عبری از دست داده اند.


بنابر نتایج این نظرسنجی، میزان اعتماد عمومی به موسسات دولتی نیز کاهش پیدا کرده است. در این نظرسنجی 59 درصد از شرکت کنندگان اعلام کرده اند که به کنست بی اعتمادند، همچنین 57 درصد گفته اند که به کابینه نتانیاهو بی اعتماد شده اند.


دراین نظرسنجی علت اصلی کاهش اعتماد عمومی به رسانه های عبری مسائل زیر عنوان شده است:

- انتشار گزارش ها و اخبار دروغین
- پوشش جهت دار سیاسی
- ارائه دیدگاه واحد ودیکته شده سیاسی
- انتشار مطالب براساس منافع حزبی
- بزرگنمایی هدفمند برخی اخبار خاص

- انتشار مفاهیم مبتنی بر تبعیض و نژادپرستی

 

 

نتایج یک نظرسنجی نشان داد:سقوط اعتماد عمومی به رسانه‌های عبری در میان جامعه صهیونیستی 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نقش نتانیاهو چیست؟

البته بی اعتمادی جامعه صهیونیستی به رسانه های عبری چندان هم بی دلیل نیست، نتایج تحقیقات و بازجویی ها از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پرونده های متعدد فساد وی حاکی از آن است که وی دستکم در دو پرونده به طور مستقیم با رسانه های عبری در ارتباط بوده است.


نتانیاهو در پرونده فساد موسوم به 2000 متهم به همدستی با «آرنون موزس» ناشر روزنامه یدیعوت آحرونوت است. وی در برابر تعهد به جلوگیری از افزایش جایگاه روزنامه «یسرائیل هایوم» (روزنامه رقیب یدیعوت آحرونوت) از موزس خواسته که اخبار خوبی از اقدامات وی منتشر کند.

در پرونده فساد موسوم به 4000 نیز نتانیاهو متهم به اعطای بخشش مالیاتی به شرکت «بیزک» به ریاست «شائول اولویچ» است که در ازای آن از وی خواسته با توجه به ریاست همزمانش بر پایگاه عبری «والا»، اخباری مثبتی درباره نتانیاهو و خانواده اش منتشر کند.

 

 

اما در اینجا نگاهی داریم به روزنامه ها و پایگاههای پرمخاطب صهیونیستی:
 

1. یدیعوت آحرونوت (آخرین اخبار) : پرفروش ترین روزنامه اسرائیل با فروش 300 هزار تا 600 هزار نسخه است، این روزنامه گرایش‌های چپ و راست دارد اما پس از سال 2001 بیشتر در حمایت از راستگرایان مطالب خود را منتشر می کند. این روزنامه به دو زبان انگلیسی و عبری منتشر می شود.
 

2. هاآرتص (سرزمین): روزنامه ای با گرایشات لیبرال بشمار می رود که مطالب خود را در مسائل مختلف مطرح می کند، در مسائل امنیتی این روزنامه نگرشی به اصطلاح میانه رو  دارد. این روزنامه تاثیر زیادی بر روی جامعه صهیونیستی دارد و از سوی حزب کار (شامل میانه رو ها و چپگراهای محافظه کار) و حزب مرتز (چپگراهای افراطی) حمایت می شود. تیراژ این روزنامه 65 هزار تا 75 هزار نسخه است.

3.معاریو (نجوا و دعای شبانه): دومین روزنامه پرتیراژ در اسرائیل است  که به صورت عصرگاهی منتشر شده و تیراژ آن میان 160 هزار تا 270 هزار است.
 

4. یسرائیل هایوم (اسرائیل امروز) : روزنامه‌ای با گرایشات راستگرایانه و حامی نتانیاهو است. در جریان پرونده های فساد نخست وزیر رژیم صهیونیستی ارتباطات میان  آنها افشا شد، که طی آن نتانیاهو با ارائه رشوه از این روزنامه خواسته بود که اخبار ی را به نفع وی منتشر کند. این مساله موجب ریزش مخاطبان و البته افزایش نارضایتی های عمومی از نتانیاهو شد.
 

5.کلکالیست: مهمترین روزنامه اقتصادی رژیم صهیونیستی است که به راهبردهای کلان اقتصادی و توسعه ای رژیم صهیونیستی می پردازد و از تیم تخصصی بهره مند است.
 

6. جروزالم پست: به زبان انگلیسی منتشر می شود و تاثیرگذارترین روزنامه به زبان انگلیسی در بین جامعه صهیونیستی است، این روزنامه دارای گرایشات میانه رو و محافظه کارانه است.

 

7. پایگاه خبری والاه: بسیاری آن را کانال خبری موساد  می دانند که اخبار موثق و قابل انتشار دوایر امنیتی صهیونیستی را منتشر می کند.

 

گزارش1رÙزÙاÙÙ ÙØ§Û ØµÙÛÙÙÛستÛØ ÙاÙÙرÛØªÛ Ùاحد با گراÛشات Ùتعدد 2
نظرات کاربران