اسرائیل مجبور به آتش بس با حماس می شود؟

با بررسی مواضع رهبران حماس و جهاد اسلامی مشخص است که مقاومت فلسطین به آتش بس نگاهی راهبردی و ملی دارد و از انجام آن اهداف بلندمدت خود را دنبال می کند، نه فقط ارائه برخی مشوق های اقتصادی به غزه.

 به نظر می رسد طرف صهیونیستی با توجه به ناتوانی در اجرای دیگر گزینه‌ها در قبال غزه راه گریزی از آن ندارد و در مقابل مقاومت فلسطین در پی نیل به اهداف مهم و راهبردی خود است.

 

 تحولات  نوارغزه از نزدیک شدن به توافقی در زمینه آتش بس طولانی مدت خبر می دهد که به نظر می رسد طرف صهیونیستی با توجه به ناتوانی در اجرای دیگر گزینه‌ها در قبال غزه راه گریزی از آن ندارد و در مقابل مقاومت فلسطین در پی نیل به اهداف مهم و راهبردی خود است.
 

روزهای گذشته گمانه زنی ها درباره توافق آتش بس میان حماس و رژیم صهیونیستی جدی تر از قبل شده است، به ویژه اینکه طرف مصری به عنوان میانجیگر رایزنی های پرفشاری را با طرف های فلسطینی انجام داده است.

 

هدف این رایزنی ها بیش از آنکه موضوع خاک خورده آشتی ملی فلسطینی و وحدت فتح و حماس باشد، در زمینه توافق آتش بس در غزه بوده است، تا جایی که گویی طرف مصری از طرف رژیم صهیونیستی ماموریت گرفته تا این آتش بس را به سرانجام برساند.
در همین رابطه یک مقام مسئول در جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس شب گذشته (سه شنبه) پیش بینی کرد تا دو هفته دیگر توافق آتش بس میان حماس و رژیم صهیونیستی که با میانجیگری و نظارت مصر، قطر، ترکیه و سازمان ملل برگزار می شود به سرانجام برسد.

این مقام حماس که نامش فاش نشددر گفتگو با خبرگزاری آناتولی تاکید کرد: مذاکرات جاری در زمینه آتش بس طولانی مدت در غزه تا اواخر ماه آگوست جاری به پایان می رسد و دو طرف طی دو هفته آتی میزان پایبندی طرف مقابل به آتش بس را مورد سنجش قرار می دهند.

وی افزود: مصر و سازمان ملل در این مذاکرات به عنوان میانجیگر و قطر و ترکیه به عنوان دو طرف فعال در مذاکرات ایفای نقش می کنند.

اما بندهای توافق جدید و بلندمدت آتش بس در غزه براساس آخرین مواضع رهبران حماس شامل چه مسائلی می شود. در اینجا در نظر داریم مهمترین بندهای این توافق که در مسیر نهایی شدن قرار دارد را عنوان کنیم:

-بازگشایی دائمی گذرگاه رفح میان غزه و مصر
-کاهش شدت محاصره غزه از سوی اسرائیل با بازگشایی گذرگاه کرم ابوسالم میان غزه و فلسطین اشغالی جهت انتقال کالای تجاری
-ساخت یک فرودگاه و بندرگاه در شبه جزیره سینا در مصر جهت استفاده اهالی غزه از آن جهت سفر به خارج
-پایبندی دو طرف به آتش بس 5ساله
-آزادی 4 نظامی اسیر اسرائیلی از سوی حماس
-توقف ارسال بادبادک ها و بالن های آتش زا از غزه به سوی اراضی اشغالی

 

با نگاهی به بندهای فوق که از سوی منابع موثق نزدیک به حماس اعلام شده می توان به این نتیجه رسید که توافق آتش بس در غزه میان حماس و رژیم صهیونیستی مراحل پایانی خود نزدیک شده و این بار این مساله جدی تر از قبل پیگیری می شود.

 

اهداف آتش بس از نگاه رهبران حماس و جهاد
 

 «محمد الهندی» از رهبران ارشد جهاد اسلامی که به عنوان تئوریسین مقاومت فلسطین شناخته می شود، در این باره می گوید: آتش بس طولانی مدت میان با اسرائیل و پرونده اسرا جایگاهی متفاوت از مشوق های اقتصادی و کاهش محاصره دارند و با یکدیگر قابل قیاس نیستند.


وی تاکید کرد: در این مسائل تنها حماس دخیل نیست بلکه همه گروه‌ها و اقشار مختلف ملت فلسطین تاثیرگذار هستند.

الهندی افزود: در توافق آتش بس مطمئن باشید که ما مشوق های اقتصادی را در ازای اعطای امتیازات مهم از دست نمی دهیم.

 

وی افزود: ما با آتش بس طولانی مدت با هدف توقف مقاومت فلسطین مخالف هستیم، ما به اصول اساسی خود پایبند هستیم و هرگز قدس و اصل مقاومت را رها نمی کنیم.

 

در همین راستا «صالح العاروری» از رهبران حماس تاکید کرد: هدف از تحرکات اخیر در عرصه سیاسی دو مساله مهم است، نخست بازیابی وحدت و تحقق آشتی ملی و دوم لغو محاصره ظالمانه غزه.

 

با بررسی مواضع رهبران حماس و جهاد اسلامی مشخص است که مقاومت فلسطین به آتش بس نگاهی راهبردی و ملی دارد و از انجام آن اهداف بلندمدت خود را دنبال می کند، نه فقط ارائه برخی مشوق های اقتصادی به غزه.

از سوی دیگر، کابینه رژیم صهیونیستی در نظر دارد روز پنج شنبه هفته جاری طی نشستی آخرین رایزنی ها درباره توافق آتش بس در غزه را انجام دهد.

 

رژیم صهیونیستی طی ماههای اخیر با آغاز راهپیمایی های بازگشت (از روز 30 مارس) دچار مساله امنیتی جدیدی شده که به نظر می رسد از رهاورد توافق آتش بس به دنبال حل این معضل است. آنها با درک ناتوانی در برابر مقاومت برای خلع سلاح آنها در غزه تمرکز خود را بر ایجاد امنیت برای شهرک نشینان اطراف غزه قرار داده اند و تحقق همین امر را که با بالن ها و بادکنک های آتش زا فلسطینی ها به چالش کشیده شده، موفقیتی مهم ارزیابی می کنند.

 
نظرات کاربران