اهداف آتش بس از نگاه رهبران حماس و جهاد

 «محمد الهندی» از رهبران ارشد جهاد اسلامی که به عنوان تئوریسین مقاومت فلسطین شناخته می شود، در این باره می گوید: آتش بس طولانی مدت میان با اسرائیل و پرونده اسرا جایگاهی متفاوت از مشوق های اقتصادی و کاهش محاصره دارند و با یکدیگر قابل قیاس نیستند.


وی تاکید کرد: در این مسائل تنها حماس دخیل نیست بلکه همه گروه‌ها و اقشار مختلف ملت فلسطین تاثیرگذار هستند.

الهندی افزود: در توافق آتش بس مطمئن باشید که ما مشوق های اقتصادی را در ازای اعطای امتیازات مهم از دست نمی دهیم.

 

وی افزود: ما با آتش بس طولانی مدت با هدف توقف مقاومت فلسطین مخالف هستیم، ما به اصول اساسی خود پایبند هستیم و هرگز قدس و اصل مقاومت را رها نمی کنیم.

در همین راستا «صالح العاروری» از رهبران حماس تاکید کرد: هدف از تحرکات اخیر در عرصه سیاسی دو مساله مهم است، نخست بازیابی وحدت و تحقق آشتی ملی و دوم لغو محاصره ظالمانه غزه.

 

با بررسی مواضع رهبران حماس و جهاد اسلامی مشخص است که مقاومت فلسطین به آتش بس نگاهی راهبردی و ملی دارد و از انجام آن اهداف بلندمدت خود را دنبال می کند، نه فقط ارائه برخی مشوق های اقتصادی به غزه.

از سوی دیگر، کابینه رژیم صهیونیستی در نظر دارد روز پنج شنبه هفته جاری طی نشستی آخرین رایزنی ها درباره توافق آتش بس در غزه را انجام دهد.

 

رژیم صهیونیستی طی ماههای اخیر با آغاز راهپیمایی های بازگشت (از روز 30 مارس) دچار مساله امنیتی جدیدی شده که به نظر می رسد از رهاورد توافق آتش بس به دنبال حل این معضل است. آنها با درک ناتوانی در برابر مقاومت برای خلع سلاح آنها در غزه تمرکز خود را بر ایجاد امنیت برای شهرک نشینان اطراف غزه قرار داده اند و تحقق همین امر را که با بالن ها و بادکنک های آتش زا فلسطینی ها به چالش کشیده شده، موفقیتی مهم ارزیابی می کنند.
نظرات کاربران