واکنش شدید شخصیت های عراقی به سخنان حیدر العبادی درباره ایران

نقطه ضعف العبادی در بر باد دادن فرصت های طلایی است. العبادی نمی تواند تحریمی را علیه کشور همسایه و مسلمان ایران اجرا کند و این اقدام را بدون رجوع به نظر پارلمان، شورای امنیت ملی و دیگر شرکای سیاسی اش انجام دهد.

 در شرایطی که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران با واکنش های منفی  منطقه ای و بین المللی مواجه شد، موضع عجیب نخست وزیر عراق خشم شخصیت های عراقی را برانگیخته است.


حیدرالعبادی چه گفت؟


«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق روز گذشته در یک کنفرانس خبری تاکید کرد: ما مخالف تحریم علیه ایران هستیم اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.


وی افزود: ما مخالفت تحریم هستیم ممکن است به آن پایبند باشیم زیرا کشورهای بزرگتر از ما پایبند هستند، اگر پایبند نباشیم شکست خواهیم خورد، من از تحریم‌ها راضی نیستم اما این مساله به این معنا نیست که من خدمتی را ارائه دهم  یا خودم را اذیت کنم، من به عنوان نخست وزیر عراق نمی‌توانم موضعی اتخاذ کنم که به زیان شهروندانم باشد.


نخست‌وزیر عراق در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.


حیدر العبادی نخست وزیر عراق که در یک نشست هفتگی حضور داشت، در پاسخ به سوالی در رابطه با از سرگیری‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: ما مخالف تحریم‌های بین‌المللی هستیم و عراق هزینه سنگینی برای تحریم‌هایی که به مدت 13 سال علیه آن اتخاذ شد پرداخت کرد. تحریم‌ها بر اساس تضغیف نظام پیشین ( عراق) علیه ما تحمیل شد اما منجر به تضعیف ملت، ایجاد شکاف در جامعه، از بین بردن بافت اجتماعی و ایجاد پدیده‌هایی شد که از قبل نبودند. این تحریم‌ها نه تنها آن نظام را از بین نبرد بلکه به ظلم و استبداد خود ادامه داد و قوی تر شد چراکه شهروندان ضعیف شده بودند.


وی افزود: ما تحریم‌ها را یک خطای اساسی و استراتژیک می‌دانیم و با آن همراهی نخواهیم کرد، ما مخالف تحریم‌ هستیم اما به منظور حمایت از ملت‌مان به آن پایبند خواهیم بود.

نخست وزیر عراق در پایان گفت که برخی ها از ما دعوت می‌کنند که حامی مستضعفین باشیم و ما حامی مستضعفین هستیم، برخی مصلحت دیگران را به مصلحت مردم ترجیح می‌دهند. ما به کشورهای همسایه تجاوز نمی‌کنیم اما اولویت ما ملت ما است و موضع ما مخالفت با تحریم‌ها است.


موضع رئیس جمهور عراق چه بود؟


« فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق نیز در واکنش به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت که شرایط فعلی عراق و طبیعت روابط پرمنفعت آن با ایران باعث می شود که پایبندی بغداد به تحریم‌های آمریکا علیه تهران را سخت کند.

وی افزود: عراق در درگیری های فعلی نباید با یک طرف علیه طرف دیگری باشد و فشار زیاد بر ایران ممکن است نتایجی به دنبال داشته باشد که بر وضعیت داخلی عراق و دیگر کشورها تاثیر می‌گذارد.

 

 


واکنش تند شخصیت های عراقی به موضع العبادی


شیخ «خالد الملا» رئیس جمعیت علمای عراق در واکنش به سخنان حیدر العبادی تاکید کرد: ما روابط بسیار نزدیکی با ملت ایران داریم که در بخش مختلف دینی، حسن همجواری، تاریخ مشترک و منافع مشترک خلاصه می شود.


وی افزود: عراق طی سالهای اخیر هربار که در شرایط بسیاری سخت و دشوار قرار می گرفت، ایران به عنوان نخستین و حتی تنها کشور یاری کننده عراق پا به صحنه می گذاشت. این در شرایطی بود که آمریکا و دیگر همسایگان عراق درها را به روی ما می بستند.


حزب الدعوه که العبادی از اعضای آن نیز محسوب می شود در واکنش به اظهارات اخیر وی تاکید کرد: از همه دولت های آزاده جهان به ویژه حکومت های اسلامی می خواهیم که تحریم های ظالمانه علیه ایران را محکوم نمایند.


«نوری المالکی» نخست وزیر سابق عراق نیز تاکید کرد: ما در گذشته با تحریم ها علیه سوریه مخالفت کردیم و امروز با اعمال این گونه تحریم ها علیه ایران مخالفت می کنیم و از دولت عراق می خواهیم خود را به طرفی برای اعمال  این تحریم ها تبدیل نکند.


«سلیم الحسنی» تحلیلگر عراقی نیز در واکنش به سخنان نخست وزیر عراق، تاکید کرد: سخنان العبادی درباره تحریم ها علیه ایران، هم شامل اعلام محکومیت بود و هم شامل اعلام پایبندی به این تحریم ها می شد، که البته این روش شناخته شده از العبادی در اعلام مواضع است.


وی تاکید کرد:اعلام محکومیت تحریم های آمریکا و به طور همزمان اعلام پایبندی به آن، العبادی را وارد رده ای از سیاستمداران کرده که به مزاح گویی مشهور هستند.


«محمدحسن البحرانی» تحلیلگر  منطقه نیز در یادداشتی نوشت: نقطه ضعف العبادی در بر باد دادن فرصت های طلایی است. العبادی نمی تواند تحریمی را علیه کشور همسایه و مسلمان ایران اجرا کند و این اقدام را بدون رجوع به نظر پارلمان، شورای امنیت ملی و دیگر شرکای سیاسی اش انجام دهد.


وی در ادامه یادداشت خود تاکید کرد: العبادی باید در کنار مظلوم باشد نه ظالم به ویژه پس از آنها تحریم های آمریکا را ظالمانه خوانده است. وی باید به موضع کشورهای بزرگ و قدرتمند مانند روسیه و چین عمل می کرد.
بحرانی در ادامه نوشت: هیچ کس فکر نمی کرد رهبری که در مکاتب جهادی  رشد یافته و با دیکتاتوری جنگیده به این صورت دچار لغزش شود و اسیر اطماع یک حاکم احمق نظیر ترامپ شود.
نظرات کاربران