مواضع احزاب و گروه‌های عراقی در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 

رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق در بیانیه‌ای اقدام آمریکا در اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم و آن را در تضاد با تلاش‌های صورت گرفته برای بسط ثبات و امنیت در خاورمیانه دانست.

 

سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت عراق و رئیس ائتلاف ملی شیعیان در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه جریان حکمت ملی همواره همه طرف‌ها را به حل اختلافات پشت میز مذاکره دعوت می‌کند، افزود: امروز در حالی تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اجرایی می‌شود که بسیاری از کشورهای جهان آن را محکوم کرده‌اند.

حکیم همچنین در این بیانیه خود تاکید کرد: منطق محاصره اقتصادی و تحریم، موجب پیچیده‌تر شدن اختلافات شده و تأثیرات منفی مستقیم خود را بر زندگی ملت ایران و سایر ملت‌های منطقه می‌گذارد.

 

در همین راستا جنبش عصائب اهل الحق یکی از گروه‌های عضو حشد الشعبی عراق هم در بیانیه‌ای که در واکنش به اعمال تحریم‌ها توسط آمریکا علیه ملت ایران صادر شد تاکید کرد: رویکرد مجازات ملت‌ها رویکرد غیر قابل قبول است و اقدام دولت آمریکا نقض واضح ارزش‌ها و اعراف انسانی و حقوقی محسوب می‌شود.

 

این گروه در واکنش به موضع حیدر العبادی نسبت به تحریم‌ها که خبر از مخالفت اما تعهد به آن داده بود تاکید کرد: در شرایط حساس منطقه‌ای و داخلی رهبران کشور باید تصمیمات مناسبی را با در نظر گرفتن دو اصل اساسی حاکمیت ملی در تصمیم‌گیری شجاعانه و بدون تبعیت از هر طرف و کشوری و همچنین اولویت دادن به منافع ملت عراق بر منافع دیگران اتخاذ کنند. در ادامه بیانیه تاکید شده است اتخاذ رویکرد بی‌طرفانه توسط عراق و عدم حضور در محور ایران نباید ما را تبدیل به بخشی از محور آمریکایی و دنباله‌روی آن نماید. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است از این رو ما ضمن ابراز تاسف از موضع نخست‌وزیر بر این باوریم که او نباید کشور عراق و خود را به چنین مسایلی متعهد کند.

 

نوری المالکی، رهبر لیست دولت القانون هم در بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌های عراقی قرار گرفت از دولت این کشور خواست به طرفی در تقابل آمریکا و ایران تبدیل نشود. وی دربخشی از این بیانیه تاکید کرد: منطق حکم می‌کند که ما تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم و با آن مخالفت کنیم.

 

معاون رئیس‌جمهور عراق از تمامی کشورهای منطقه و جهان خواست تا مخالفت قاطع خود را نسبت به این تحریم‌ها غیر قانونی و ناصواب اعلام کنند. وی خاطرنشان کرد عراق هرگز به طرفی برای فشار بر ملت مسلمان و دوست ایران و خصومت با نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای سازمان ملل متحد تبدیل نخواهد شد.

 

فراکسیون صادقون که بخشی از ائتلاف فتح در انتخابات اخیر پارلمانی عراق هم بود نیز در بیانیه‌ای از دولت عراق خواست تا خوبی‌های جمهوری اسلامی ایران را با اتخاذ موضعی شجاعانه و اصولی جبران کند. در بخش دیگری از این بیانه تاکید شده دولت عراق موظف است بر اساس اصل جبران خوبی و اصول اخلاقی در کنار جمهوری اسلامی ایران که با کمک‌های مالی و جانی و تسلیحاتی خود در بزرگترین بحران عراق به ما یاری رسانده قرار گرفته و با آن در مقابل آمریکایی که کمر به تخریب عراق بسته است بایستد. حزب الدعوه عراق هم با اعلام مخالفت خود با تحریم‌های آمریکایی آن را ظالمانه توصیف کرد

 

همچنین در پی افزایش انتقادات گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی عراقی نسبت به موضع حیدر العبادی در اعلام همسویی با دولت آمریکا در تحریم ایران، وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای دیر هنگام به تلاش برای تلطیف سخنان نخست وزیر پرداخت. احمد محجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای که دقایقی پیش در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت اعلام کرد: عراق اصل تحریم علیه هر کشوری را رد می‌کند و بر این باور است که این اقدام در وهله اول اقشار مختلف اجتماعی این کشورها را مورد هدف قرار می‌دهد.

 

دولت عراق با یادآوری مواضع شرافتمندانه کشور همسایه ایران در بحران‌هایی که ما با آن دست به گریبان شدیم تاکید می‌کند هر زیانی که به هر یک از کشورها وارد شود بازخوردهای منفی خود را بر امنیت و ثبات تمامی منطقه خواهد داشت. این سخنگو با اشاره به بازخوردهای منفی گسترده اقتصادی و اجتماعی تحریم‌ها علیه عراق و بقیه کشورهای منطقه از جامعه جهانی خواست تا با فشار بر دولت آمریکا این کشور را از ادامه این اقدام منصرف کنند
نظرات کاربران