بحران‌های داخلی اسرائیل

 وزیرجنگ سابق رژیم صهیونیستی در جریان مشارکت در نشست فرهنگی «رمات هشارون» از سیاست های تحریک آمیز سیاسی و روند رو به رشد اختلافات داخلی در عرصه سیاسی که جامعه اسرائیل را چند تکه کرده، به شدت انتقاد کرد.


وی تاکید کرد: من هرگز در کابینه ای که نتانیاهو ریاست آن را بر عهده داشته باشد، مشارکت نخواهم کردو این ائتلاف ما را به سوی افراط گرایی پیش می برد.

موشه یعلون در ادامه افزود: در شرایط کنونی در جامعه اسرائیلی به علت سیاست هایی که برخی سیاستمداران برای بقای خود در حیات سیاسی به کار می گیرند دچار مشکل جدی شده و به اعتقاد من حجم تهدیدات داخلی علیه اسرائیل به مراتب بیشتر از تهدیدات خارجی است.

 پیش از این موشه یعلون از عزم خود برای تشکیل یک حزب جدید و کاندیدا شدن برای انتخابات آینده در رقابت با نتانیاهو خبر داده بود.

یعلون در مه 2016 از کابینه نتانیاهو و حزب لیکود به رهبری وی استعفا داد و اعلام کرد به طور موقت حیات سیاسی خود را کنار گذاشته است.

یعلون تاکید کرد که این تصمیم را در پی برکناری خود از وزارت ارتش و انتخاب «آویگدور لیبرمن» رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» به جای وی، اتخاذ کرده است.

 

 

به نظر می رسد موشه یعلون در نظر دارد در شرایط کنونی از ضعف نتانیاهو و کابینه وی به طور فرصت طلبانه استفاده کرده و جامعه صهیونیستی را به حمایت از خودش ترغیب کند.


نتانیاهو طی ماههای اخیر با بحران های متعددی در عرصه داخلی روبرو بوده است که آنها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
 

-    اعتراضات گاه و بیگاه معیشتی اقشار مختلف به ناکارآمدی دولت که درآخرین مورد به یورش به داخل مقرکابینه (قدس) منجرشد
-    بحران کابینه ائتلافی و احتمال فروپاشی آن در پی تشدید اختلافات میان حریدی ها و جریان های سکولار
-    پرونده های متعدد فساد نتانیاهو و کشف جزئیات جدید از آن به مرور زمان
-    ناتوانی کابینه نتانیاهو در بازپس گرفتن نظامیان اسیر اسرائیلی از حماس
-    شکل گیری جریان مخالف قوی با اقدامات نتانیاهو از سوی احزاب و شخصیتهای مهم نظیر یعلون و لیونی
-    تشدید نارضایتی شهرک نشینان اطراف غزه از کابینه نتانیاهو در پی ناتوانی در حل معضل بالن ها و بادبادک های آتش زا

 

به هر حال با نگاهی به این عوامل می توان متوجه شد که موضع یعلون درباره تهدیدات بیشتر عرصه داخلی اسرائیل در مقایسه با تهدیدات خارجی، به واقعیت نزدیک است.
نظرات کاربران