پشت پرده اقدامات شتاب زده ترامپ!

رهبران تشکیلات خودگردان در رام الله از پذیرش مشوق 5 میلیارد دلاری در ازای بازگشت به میز مذاکرات خودداری کردند. چون در این پیشنهادات هیچ خبری از قدس و حق بازگشت آوارگان نبود.

 

 روزنامه رای الیوم امروز در سرمقاله خود نوشت:


در روزهای اخیر گمانه زنی ها و ابهامات فراوانی درباره نهایی شدن توافق قرن در محافل منطقه ای عنوان شده است. دولت آمریکا در ماههای گذشته گام‎های متعددی را علیه ملت فلسطین برداشته که شامل قطع کمک های مالی به آنروا و تشکیلات خودگردان، تعطیلی دفتر ساف و سفارت فلسطین در واشنگتن و اخراج سفیر فلسطین نیز شده است.

رسانه‎های عبری امروز گزارش دادند که ترامپ در نظر دارد از طریق «جارد کوشنر» داماد خود جزئیات توافق قرن را اعلام کند، براین اساس برای ترامپ دیگر مهم نیست که موضع فلسطینی‎ها در مخالفت با این توافق باشد. کوشنر اخیرا در جمع مقامات آمریکایی  گفته که فلسطینی ها لیاقت کمک های دولت آمریکا را ندارند چون وجهه ما را تخریب کرده اند.

محافل آمریکایی از طرفی اعلام کردند که دونالد ترامپ، دلیلی برای اعلام جزئیات اصلی توافق قرن نمی بیند و در ماههای اخیر به طور عملی مرحله به مرحله این توافق را به اجرا گذاشته است. وی در ابتدا قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت، پس از آن کل کمک ها به آنروا را در راستای از بین بردن حق بازگشت آوارگان فلسطینی قطع نمود، همچنین کمک سالانه 25 میلیون دلاری به بیمارستان های قدس را لغو کرد.

البته در این میان فلسطینی‌ها تسلیم فشارهای آمریکا نشده و حتی هیچ تمایلی به اخذ مشوق های مطرح شده در توافق قرن نشان نداده است. حتی رهبران تشکیلات خودگردان در رام الله از پذیرش مشوق 5 میلیارد دلاری در ازای بازگشت به میز مذاکرات خودداری کردند. چون در این پیشنهادات هیچ خبری از قدس و حق بازگشت آوارگان نبود..همه این اتفاقات در چه زمانی رخ داد؛ در سالروز امضای توافق اسلو که بزرگترین دروغ و فریب تاریخ جهان عرب بود.

ترامپ و دامادش با توجه به اینکه دارای پیشینیه اقتصادی بوده و دلال مسکن هستند ، جز پول و قراردادهای تجاری را نمی شناسند ، آنها با مساله فلسطین بر همین اساس برخورد می کنند. این گونه تعامل با مساله فلسطین بار دیگر نشان می دهد که دولت آمریکا ملت فلسطین و پیشینه مقاومتی آنها را نشناخته است، آنها نمی دانند ملت فلسطین چه ظرفیتی برای نشان دادن کرامت ملی خود در بزنگاه‌های مهم دارد، ملتی که هرگز از حق خود در سرزمین تاریخی اش دست نمی کشد.

 


حال بگذارید ترامپ دفتر نمایندگی ساف را تعطیل کند، سفیر فلسطین و خانواده اش را از واشنگتن اخراج کند، کمک ها به بیمارستان های قدس و آنروا را لغو نماید و .. با وجود همه این اقدامات اما ترامپ و کوشنر یک فلسطینی را پیدا نخواهند کرد که گوشه برگه توافقات مدنظر آنها را امضا کند، حتی اگر چنین شخصی پیدا شود نماینده ملت فلسطین نیست و تنها نماینده اسرائیلی ها و آمریکایی ها محسوب می شود.

ترامپ مزدورانی را در راس کشورهای منطقه می خواهد که خواسته های وی را دیکته کنند و به ابزارهایی برای خدمت رسانی به اشغالگران و شهرک نشینان آنها تبدیل شوند، همان گونه که این مساله را درباره نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان انجام داده اند و آنها را به عامل تشدید فشارها و خشونت ها علیه ملت فلسطین تبدیل کرده اند. این واقعیت نیز از آنجا روشن می شود که ترامپ کمک های خود را به همه ارگان ها و نهادهای وابسته به فلسطینی ها قطع کرده اما کمک ها به سرویس امنیتی تشکیلات خودگردان را همچنان ادامه می دهد. این مساله باعث شده دوران مرگ سیاسی ابومازن بسیار زودتر از پیش بینی ها رقم بخورد.

از طرفی هر میزان که ابومازن بخواهد خودش را مخالف ایده آمریکایی ها نشان دهد و دیدارهای علنی با مقامات آمریکایی را نپذیرد، اما ادامه همکاری امنیتی با اشغالگران و پذیرش کمک های مالی آمریکا به سرویس امنیتی تشکیلات خودگردان همه ادعاهای وی را تکذیب کرده و عامل ننگین دیگری در کارنامه ابومازن محسوب می شود.
نظرات کاربران