سخنرانی دکتر اکبری در همایش روز جهانی صلح با شعار حق برصلح

همایش روز جهانی صلح با شعار «حق بر صلح» صبح روز سه شنبه 3 مهر 97 با مشارکت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار بیداری اسلامی ، همایش روز جهانی صلح با شعار «حق بر صلح» صبح روز سه شنبه 3 مهر 97 با مشارکت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

بر اساس این گزارش دکتر حسین اکبری رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی، با تشریح مفاهیم جهاد ابتدایی، جهاد دفاعی و فقه مقاومت گفت: امروز اگر بخواهیم صلح را در جهان حاکم کنیم، باید در جبهه مقاومت و با توسل به جهاد دفاعی به این هدف برسیم و این دیدگاه که بنشینم و منتظر باشیم تا صلح از راه برسد، دیدگاه درستی نیست.

وی با بیان اینکه نظام سلطه 250 سال عمر دارد و 90 جنگ را شروع کرده است و بی تردید نمی تواند کسی باشد که صلح را در جهان برقرار کند، تأکید کرد: دنیا  باید به استقلال سیاسی و فرهنگی تشویق شود و راه تحقق صلح، مبارزه با ظلم است.

در ادامه دکتر جعفری،با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت:صلح نیاز بشریت است؛ بازیگران جهانی می خواهند صلح با طبع خود را در جهان حاکم کنند، حال آنکه صلح زمانی تحقق پیدا می کند که تولیدات سلاح متوقف شود و کارخانه اسلحه سازی متوقف شود.

وی ادامه داد: نگاه جمهوری اسلامی ایران این است که ما به صلح ایمان داریم و تا وقتی که تهدید نشویم به صلح پایبند هستیم، صلج یک کلید واژه نیست، بلکه یک ارزش کلیدی است.

دکتر جعفری اظهار داشت: در نگاه امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب صلح یک تکلیف دینی است، جمهوری اسلامی به دنبال صلح عادلانه است، اما مشکل این است که مبانی فکری آن به علاقه مندان منتقل نمی شود و علت اسلام هراسی و ایران هراسی در جهان هم همین است.

وی خاطر نشان کرد: ما باید از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنیم و مبانی فکری و اعتقادی خود را به دنیا منتقل کنیم.

در ادامه دکتر امین زاده معاون حقوقی سابق ریاست جمهوری، گفت: هر بشری حق بر صلح دارد، اما در برابر آن هم تکلیف دارد و مرجعی برای مطابله حق باید وجود داشته باشد.

 

همچنین در ادامه این همایش آیت الله محمدی عراقی با اشاره به تعریف صلح در جوامع بین الملل تاکید کرد: اختلاف اساسی که دیدگاه اسلامی در زمینه صلح با دیدگاه جهانی دارد، مفهوم عدالت است. تعریفی که امروز در سطح جهانی رایج است، ناشی از این دیدگاه است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در همه دیدگاه‌های مختلف، چه تفکر ایده آلیستی و چه رئالیستی، چه کسانی که بر مبنای عقل آن را تعبیر می‌کنند و چه آن‌هایی که بر مبنای واقعیات آن را تعریف می‌کنند، یک نگاه مشترک وجود دارد و آن هم دیدگاه مادی است.

 

وی تصریح کرد: مسئله صلح به یک مفهوم سلبی تقلیل داده می‌شود، به این معنا که صلح یعنی نفی جنگ، یعنی اگر جنگی نباشد صلح برقرار می‌شود که مفهومی سطحی است.

 

آیت الله محمدی عراقی  ادامه داد: از زمان جنگ تاکنون همواره واژه صلح را در کنار عدالت می‌بینیم که ریشه اعتقادی، سیاسی و قرآنی دارد. اثر این نگاه در مسائل نظری و ساختاری و عملکردی مشهود است.

 

 

داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی نیز در ادامه این نشست گفت: بسیاری از کشورها لاف ائتلاف ضد تروریستی می زنند اما در باطن حامی آنها هستند. به نظر می رسد امروز هنجارها نرم های بین المللی شرایط حاکم را پذیرفته اند و ما باید تلاش کنیم این اندیشه را تغییر دهیم.

 

وی تاکید کرد: ما به خودباوری و تلاش نیاز داریم. امروز جمعی از نخبگان داخلی و جهانی کمک می کنند تا گفتمان مشخصی را در جهت صلح جهانی فراهم کنیم.

 

محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری مهمان دیگر این نشست در ادامه بیان کرد: صلح یکی از بزرگترین دغدغه های تاریخ بشر بوده و امروز حلقه مفقوده دنیا است که باید بیش از گذشته مورد توجه واقع شوند.

عباسی افزود: نسل سوم حقوق بشر بر پایه برادری استوار است و مباحثی از جمله صلح، محیط زیست و توسعه پایدار را در خود جای می دهد و یک شعار دارد اینکه جهان به مثابه یک خانواده است.

 

 

محسن پاک آیین معاون بین الملل مطالعه پژوهشی_ فرهنگی انقلاب اسلامی  با بررسی صلح عادلانه از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گفت: این بحث، بحث بسیار مهمی است و در جهت گفتمان سازی جهانی، صلح بر مبنای عدالت می‌تواند نقش مهمی را در حوزه مذکور ایفا کند.

 

وی تاکید کرد: از نگاه امام، برقراری صلح جهانی مستلزم استقرار عدالت جهانی است یعنی عدالت جهانی پیش شرطی است برای برقراری صلح جهانی و بدون این عدالت صلح پایدار نخواهد بود.
نظرات کاربران