دبیرکل جدید جنبش جهاد اسلامی کیست؟+سوابق

النخاله مورد احترام زیادی از سوی گروه ها و شخصیت های فلسطینی و احزاب عربی بوده و یکی از شخصیت های موثر در روابط جنبش های عربی و اسلامی به شمار می رود.

رسانه های فلسطینی از انتخاب رسمی زیاد النخاله به عنوان دبیر کل جنبش جهاد اسلامی پس از رمضان عبدالله شلح خبر دادند.

 

 

زیاد النخاله و افق های جدید مقاومت ضد صهیونیستی

 

جنبش جهاد اسلامی فلسطین زیاد النخاله را به عنوان دبیر کل جدید این جنبش برگزید.

زیاد النخاله سومین دبیر کل این جنبش مقاومتی فلسطین از زمان تاسیس  در سال های آخر دهه هفتاد میلادی  بشمار می رود. نخستین دبیر کل دکتر فتحی الشقاقی نظریه پرداز و موسس اصلی جهاد اسلامی بود.

 پس از ترور دکتر شقاقی از سوی رژیم صهیونیستی، دکتر رمضان عبدالله الشلح به عنوان دومین دبیرکل مسئولیت خطیر رهبری جنبش را بر عهده گرفت. دکتر رمضان شلح به علت بیماری متاسفانه چند ماهی را در شرایط سختی در بیمارستان سپری کرده است و به نظر می رسد بیماری فعالیت را از وی سلب کرده است. با توجه به شرایط سخت بیماری دکتر شلح، رای زنی ها برای انتخاب فرد جایگزین از میان رهبران جنبش از مدت ها قبل شروع شده بود و در نهایت همه بر زیاد النخاله به توافق رسیدند.

 زیاد النخاله فردی مبارز و از همراهان دکتر فتحی شقاقی و از موسسین جنبش جهاد اسلامی است. هر چند انتخاب هر فردی از میان رهبران جنبش جهاد اسلامی به عنوان دبیر کل، خللی در روند فعالیت های این جنبش در عرصه مقاومت ایجاد نمی کرد چرا که همه این افراد دارای سابقه نیکی در مقاومت ضد صهیونیستی و از هوشمندی خاص و زمان شناس است اما باید گفت انتخاب النخاله انتخابی بهترین ها از میان همه خوب ها بشمار می رود.

 

 چرا که در این زمان جامعه فلسطین به رهبران جدید و مومن به مقاومت نیاز دارد تا شرایط جامعه را از فضای بن بست با محور قرار دادن مقاومت خارج سازد. زیرا اتکا و ایمان به مقاومت و عمل به آن، نیاز اصلی امروز جامعه فلسطین است.

زیاد النخاله از رهبران اولیه سرایای القدس بوده و این خود نکته مهمی محسوب می شود و می توان انتظار داشت سرایای القدس با شادابی بیشتری در عرصه مقاومت ضد اشغالگری حضور پیدا کند. همچنین با توجه به سابقه وی در عرصه تاسیس جنبش جهاد اسلامی و محبوبیت وی در نزد گروه های فلسطینی و جامعه فلسطین به نظر می رسد افق های روشنی  در تجمیع محور مقاومت فلسطینی را باید چشم داشت.

 

 

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی ، جنبش جهاد اسلامی انتخاب زیاد النخاله را به عنوان دبیر کل این جنبش پس از رمضان عبدالله شلح اعلام کرد.

 

- متولد 6/4/1953 در غزه

 

- الحاح رشدی النخاله پدر وی در شهر خانیونس در سال 1956 در جریان حملات به غزه در جنگ اسرائیل، انگلیس و فرانسه علیه مصر به شهادت رسید.

 

- تحصیلات ابتدایی را در خانیونس گذارند و پس از آن برای تکمیل تحصیلات خود به مرکز ایتام رفته و در نهایت تحصیلات دبیرستان خود را در مدارس غزه به پایان رساند.

 

- دیپلم خود را از مرکز معلمین غزه دریافت کرد.

 

- برای اولین بار در 29/5/1971 بازداشت شد و به دلیل شرکت در عملیات علیه رژیم صهیونیستی به همراه نیروهای آزادی بخش عربی به رهبری زیاد الحسینی به حبس ابد محکوم شد.

 

- پس از 14 سال در 20/5/1985 در توافق تبادل اسرای معروف الجلیل آزاد شد.

 

- پس از آزادی از زندان به عنوان عضو اولین مجلس شورای جنبش جهاد اسلامی به رهبری دکتر شهید فتحی شقاقی انتخاب شد که در آن زمان این مجلس ریاست جنبش را بر عهده داشت و فتحی شقاقی اقدام به تاسیس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی نمود.

 

- در شعله ور شدن انتفاضه 1987 مشارکت کرده و به عنوان نماینده جنبش جهاد اسلامی در فرماندهی نیروهای وحدت ملی که از نیروهای مختلف تشکیل شده بود ایفای نقش می کرد.

 

- هنگامی که فتحی شقاقی بازداشت شد مسئولیت جنبش در نوار غزه را بر عهده داشت.

 

- برای دومین بار در 12/4/1988 به جرم شعله ور نمودن انتفاضه اول و مشارکت در تاسیس جنبش جهاد اسلامی بازداشت شد.

 

- اشغالگران وی را در 1/8/1988 برای دور شدن از صحنه درگیری ها از فلسطین  به جنوب لبنان تبعید کردند.

 

- زیاد النخاله از اولین موسسین «جماعه الاسلامیه» در زندان های اسرائیل بوده است.

 

- نظارت بر عملیات تبادل اسرا در سال 1985 در حالی که خود جزو اسرای تبادل شده بود.

 

- انتصاب به ریاست دفتر جنبش جهاد اسلامی در لبنان و نقش آفرینی در عملیات های نظامی مختلف این جنبش.

 

- پس از ترور فتحی شقاقی در اکتبر 1995 مجلس شورای جنبش جهاد اسلامی دکتر رمضان عبدالله شلح را به عنوان دبیر کل و زیاد النخاله را به عنوان جانشین وی انتخاب کرد.

 

- اشغالگران چندین بار از ورود النخاله به غزه جلوگیری کردند و اجازه دیدار با خانواده خود و شرکت در مراسم ازداواج فرزندش را به وی ندادند.

 

- زیاد النخاله مسئولیت هیات های جنبش جهاد اسلامی در رایزنی های گروه های فلسطینی در قاهره و مذاکرات آتش بس قاهره در سال 2014 را بر عهده داشته و در بسیاری از ماموریت ها به عنوان نماینده رمضان عبدالله حضور داشته است.

 

- وزارت خارج آمریکا نام وی را در 23/1/2014 به بهانه حمایت از جنبش های مخالف با اسرائیل و قاچاق سلاح به غزه در لیست تروریسم خود قرار داد.

 

- النخاله دومین فلسطینی است که پس از رمضان عبدالله نام وی در این لیست قرار می گیرد.

 

- منزل خانواده النخاله در تجاوز اسرائیل به غزه در سال 2014 بمباران و به طور کامل تخریب شد و برادر زاده وی ام نضال به همراه فرزندش محمود به شهادت رسیدند.

 

- النخاله مورد احترام زیادی از سوی گروه ها و شخصیت های فلسطینی و احزاب عربی بوده و یکی از شخصیت های موثر در روابط جنبش های عربی و اسلامی به شمار می رود.

 

- آمریکا مبلغ 5 میلیون دلار به عنوان جایزه برای ارائه اطلاعاتی موثر که به بازداشت النخاله کمک کند اختصاص داده است.

 

- زیاد النخاله دارای 4 فرزند دختر و 2 پسر است.
نظرات کاربران