سید حسن نصر الله در کتاب های درسی اسرائیل

زهیر آندوراس در روزنامه فرا منطقه ای رای الیوم نوشت:

 

«سید حسن نصرالله به عنوان شخصیتی کاریزماتیک و فوق العاده شناخته شده است زیرا همیشه بر اطلاعات دریافتی از آنچه در اسرائیل در جریان است تاکید می کند و از این جهت در جامعه اسرائیل شخصیتی شناخته شده است، با توجه به حساسیت ها سید حسن نصرالله علاوه بر تسلط بر نقشه سیاسی اسرائیل، از این اطلاعات برای ارسال پیام هایی که حاوی تاثیرات گسترده روانی است استفاده می نماید ... در سخنرانی که پس از عقب نشینی اسرائیل از لبنان در سال 2000 در شهرک بنت جبیل ایراد کرد جامعه اسرائیل را به خانه عنکبوت تشبیه نمود که به راحتی می توان آن را ویران کرد»، این بخشی از مطالب ارائه شده در خصوص دبیر کل حزب الله لبنان است که  در کتاب شناخت تمدن های دانش آموزان یهودی آمده است، این کتاب در مدارس رسمی تدریس می شود و توسط یونی گراف از معلمان اسرائیلی با تایید وزارت معارف اسرائیل تدوین شده است، این در حالی است که این وزارت خانه در مدیریت نفتالی بنت افراط گرا و رئیس حزب خانه یهودی که خواستار حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری است قرار دارد.

 

 

در این خصوص الکس فیشمان تحللیگر نظامی یدیعوت آحرونوت در مقاله ای که در این روزنامه منتشر کرد معتقد است اسرائیل معمولاً تمایل به تحقیر رهبران عرب دارد اما در خاورمیانه رهبرانی استثنایی وجود دارند، هنگامی که سید حسن نصرالله تهدید می کند، گوش دادن به وی برای ما بهتر است، نصرالله مردی است که به آنچه می گوید و به تهدیدات خود پایبند است.

 

تسفی یحزکئیلیی تحلیلگر امور عربی شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی می گوید: من سخن نصرالله در خصوص قدرت حزب الله برای بازدارندگی اسرائیل را تایید می کنم، ما باید تهدید نصرالله در خصوص گشودن جبهه ای جدید در جولان را جدی بگیریم زیرا در حالی که عوامل حزب الله به مرزها رسیده اند خود را برای جنگ با اسرائیل در آمادگی کامل می بینند.

 

به نظر ژنرال گابی تسور فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش رژیم صهیونیستی سید حسن نصر الله در تبدیل نمودن حزب الله به سازمانی قوی در سطح جهان موفق بوده است و این سازمان از لحاظ قدرت های نظامی، پیشرفت زیر ساخت ها، توان جنگی، تقویت توان موشکی و روش های درگیری برای استفاده در جنگ آینده از سطح مناسبی در جهان برخوردار است.

 

 دانی روبینشتاین روزنامه نگار و شرق شناس اسرائیلی در این باره می گوید: سیدحسن نصرالله شخصیتی بزرگ است که فلسطینیان و جهان عرب شخصیتی مانند جمال عبدالناصر رئیس جمهور پیشین مصر برای آن قائل هستند، عبدالناصر در جنگ 6 روزه ایستادگی کرد اما نصرالله توانست یک چهارم جمعیت اسرائیل را به مدت 4 هفته در پناهگاه ها حبس کند.

 

یکی از نظر سنجی های انجام شده در سال جاری در دانشکده «تل حای» در شمال اسرائیل بیانگر آن است که 80 درصد از اسرائیلی ها سخنان سید حسن نصرالله را به طور مطلق تایید می کنند اما به سخنان رهبران خود ایمان ندارند.

 

علاوه بر این روزنامه هاآرتض چندی پیش در مقاله ای به شخصیت دبیرکل حزب الله لبنان پرداخت و در آن تصویر وی نزد اسرائیلی ها را تحلیل نمود و تاکید کرد پدیده ای به نام نصرالله ارتباطی با آگاهی جمعی اسرائیلی ها در نتیجه جنگ های متعدد با حزب الله ندارد بلکه به شناخت آنها از شخصیتی معتبر، قاطع و متخصص در امور اسرائیل باز می گردد.

 

این روزنامه صهیونیستی در ادامه مقاله خود افزود: رسانه های اسرائیلی در سال های طولانی گذشته سید حسن نصرالله را به عنوان شخصیتی که توانست جایگاه مردی مورد اعتماد را به دست آورده و ارتش اسرائیل را از لبنان بیرون براند و در مقابل اسرائیل به ایجاد نوعی بازدارندگی اقدام نماید که در هیچ کشور عربی هم مرز با اسرائیل وجود ندارد، مطرح کرد و این دلیل جایگاه کنونی نصرالله در نزد اسرائیلی ها است.

 

هاآرتض ادامه داد: سید حسن نصرالله توانست برای اولین بار به عنوان یک رهبر عرب تصویر کلیشه ای به وجود آمده از رهبران عرب را در هم شکسته و اثبات کند بیهوده گویی نکرده و دروغ نمی گوید و در سخنان خود از دقت لازم برخوردار است. نتیجه این واقعیت آن است که مقامات رسانه ای اسرائیل با سخنرانی های سید حسن نصرالله به عنوان سلاحی فعال و واقعی علیه اسرائیل برخورد می کنند و این حقیقت که اسرائیلی ها به سخنان وی اعتماد کامل دارند بر دبیر کل حزب الله لبنان نیز پوشیده نیست.

 

بهتر است آنچه ایلی یشای معاون نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان جنگ 33 روزه با حزب الله گفت را یادآور شویم که : حزب الله با وجود عدم توازن قدرت با اسرائیل جنگ های روانی موفقی به راه انداخته است و اسرائیل در عملکرد رسانه ای خود در جریان این جنگ شکست خورده و تریبون دشمن باقی ماند و روزی نگذشت مگر آنکه نصرالله ما را نا امید تر کرده و با اعصاب اسرائیلی ها بازی می کرد و می گفت: اسرائیل نابود می شود.
نظرات کاربران