آیا راهپیمایی بازگشت معامله می شود؟/سه نشست مهم در روز یکشنبه

تفاهماتی که هیات مصری در دو هفته گذشته تلاش می کند آن را تدوین نماید در یک آزمایش جدید 3 روزه قرار دارد و یکشنبه آینده بسیار تعیین کننده است.

به گزارش سایت بیداری اسلامی ، روزنامه لبنانی الاخبار جمعه در گزارشی نوشت: توافق آتش بس در غزه آماده است اما هنوز در مراحل آزمایشی قرار دارد.

 

این روزنامه افزود: تفاهماتی که هیات مصری در دو هفته گذشته تلاش می کند آن را تدوین نماید در یک آزمایش جدید 3 روزه قرار دارد و یکشنبه آینده بسیار تعیین کننده است.

 

در این گزارش آمده است روز یکشنبه 3 نشست برگزار می شود ، نخستین آن کابینه امنیتی اسرائیل بوده و دیگری نشست داخلی گروه های فلسطینی و سومین آن نشست گروه های فلسطینی با هیات مصری خواهد بود و پس از آن توافق نهایی اعلام خواهد شد.

 

روز یکشنبه گروه های فلسطینی بر توقف فعالیت های غیر مسالمت آمیز خود علیه اشغالگران تا روز یکشنبه توافق کرده اند و در این روز 3 نشست در غزه، قاهره و تل آویو پیش از اجرای بندهای غیر علنی آتش بس برگزار می شود.

 

توافق داخلی میان فلسطینیان پس از دیدارهای اخیر با هیات امنیتی مصری در هفته گذشته حاصل شده است.

 

نشست های برگزار شده دیروز میان گروه های فلسطینی و هیات مصری بر توقف راهپیمایی های بازگشت تا رو یکشنبه متمرکز بوده تا از این طریق تلاش های مصر و رفتار اسرائیل مورد آزمایش قرار گیرد. اما در نهایت دو طرف بر آغاز توقف پرتاب بالن های آتش زا، عبور از دیوار مرزی، حملات شبانه در مرزهای غزه از عصر دیروز توافق کردند اما راهپیمایی بازگشت در اردوگاه های بازگشت بدون درگیری با نظامیان اسرائیلی در مرز برگزار می شود. الاخبار تاکید کرد پیش بینی می شود هیات مصری امروز از مرزها بازدید نماید.

 

روزنامه لبنانی الاخبار افزود: حماس و جهاد اسلامی نیز با مصر برای برگزاری نشست های ارزیابی اوضاع همزمان با تشکیل جلسه کابینه امنیتی اسرائیل به توافق رسیده اند.

 

این روزنامه ادامه داد در صورت مثبت بودن اوضاع قرار شده است تسهیلات جدیدی شامل ورود سوخت اختصاص یافته از سوی قطر به غزه و آغاز پروژه های بین المللی که از سوی سازمان ملل اجرا خواهد شد به این منطقه ارائه شود که از جمله آنها برنامه های مربوط به بازسازی زیر ساخت ها و راه اندازی موقت آن است و مصر نیز از سوی طرفین مسئول بررسی اوضاع بوده تا اجرا و ادامه توافق آتش بس تضمین شود.

 

در همین رابطه شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز امروز جمعه اعلام کرد: تظاهرات های امروز در مرزهای اسرائیل و غزه به منزله آزمایشی برای گروه های فلسطینی در مورد آتش بس است.

 

این شبکه افزود: اسرائیل با ورود سوخت قطری به عزه و پرداخت حقوق کارمندان حماس در غزه به شرط توقف خشونت های در مناطق مرزی موافقت کرده است.

 

بر اساس گزارش این شبکه صهیونیستی گروه های فلسطینی به ویژه حماس و جهاد اسلامی توقف خشونت ها در مناطق مرزی در جریان راهپیمایی های بازگشت را اعلام کرده اند.

 

 
نظرات کاربران