محکومیت ترور مولوی سمیع الحق از سوی دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی

دبیرخانه دائمی مجمع جهانی بیداری اسلامی ترور مولوی سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای پاکستان و نیز عضو شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی و از اعضای کنگره جهانی محبان اهل بیت علیهم السلام را بشدت محکوم کرد و خواستار مجازات عاملان این ترور شد.

به گزارش خبرنگار بیداری اسلامی،مولوی سمیع الحق در حملۀ افراد مسلح در شهر راولپندی پاکستان زخمی و سپس کشته شد.


 سمیع الحق ، شامگاه روز جمعه در نزدیکی یک پاسگاه پلیس در شهر راولپندی پاکستان از سوی افراد مسلح موتور سوار، مورد هدف قرار گرفته است.

یک عضو جمعیت علمای پاکستان کشته شدن سمیع الحق را تأیید کرده است.

سمیع الحق مؤسس مدرسه دارالعلوم حقانیه و رهبر جمعیت علمای اسلام و رئیس شورای دفاع پاکستان بود.

 

سمیع الحق

 

مولانا
سمیع الحق
مولانا سمیع الحق
 
رئیس شورا دفاع پاکستان
 
رئیس مدرسه دینی دارالعلوم حقانیه
 
پس از مولانا عبدالحق
سنای پاکستان

مارس ۲۰۰۳ – مارس ۲۰۰۹
فوریه ۱۹۸۵ – مارس ۱۹۹۷
عضو مجلس شورا در پاکستان

۱۹۸۳ – ۱۹۸۵
اطلاعات شخص
زاده ۲۷ /آذر ۱۳۱۶
اکوره ختک, راج بریتانیا
درگذشت ۱۱ /آبان ۱۳۹۷
راولپندی, پاکستان
  ترور
ملیت پاکستان
حزب سیاسی Islami Jamhoori Ittehad
JUI-S
Muttahida Majlis-e-Amal[۱]
پدر مولانا عبدالحق
محل
تحصیل
دارالعلوم حقانیه

مولانا سمیع الحق (اردو: مولانا سمیع الحق، زاده ۲۷ /آذر ۱۳۱۶ – ۱۱ /آبان ۱۳۹۷) یک عالم مذهبی و سناتور پاکستانی بود. وی به عنوان پدر معنوی طالبان نیز شناخته می‌شد. وی در بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۷ برای دو دوره عضویت مجلس سنای پاکستان را کسب کرده بود.

 

زندگی شخصی

سمیع الحق متولد ۲۷ آذر ۱۳۱۶ از اکوره ختک، واقع در استان مرزی شمال غربی راج بریتانیا (که اکنون به منطقه خیبر پختونخوا، پاکستان شناخته می‌شود) متولد شد. پدرش مولانا عبدالحق بود که در مدرسه دینی دیوبندی تحصیل کرده بود. وی تحصیلاتش را در سال ۱۳۶۶ ه‍.ق (۱۹۴۶ یا ۱۹۴۷ میلادی) در دارالعلوم حقانیه، که توسط پدرش تأسیس شده بود، آغاز کرد. وی در آنجا فقه، اصول فقه، زبان عربی، منطق، دستور زبان عربی (صرف و نحو)، تفسیر و حدیث را فرا گرفت. وی به زبان عربی مسلط بود اما همواره به زبان‌های زبان اردو، که زبان ملی پاکستان است و زبان پشتو که زبان مردم منطقه‌شان بود استفاده می‌کرد.

 

فعالیت

سمیع الحق به عنوان پدر معنوی طالبان شناخته می‌شود. به دلیل رابطه استاد و شاگردی که بین وی و دانش آموزان (طالب) وجود دارد وی را عنوان پدر معنوی طالبان می‌شناسند. محمد عمر، رهبر گروه افغانستان و امیر دولت امارت اسلامی افغانستان از شاگردان سمیع الحق بود. سمیع الحق رئیس دارالعلوم حقانیه، که یک مدرسه دینی دیوبندی که بسیاری از چهره‌های مطرح طالبان در آن تدریس کرده بودند بود. حق عضو شورای دفاع پاکستان و رهبر حزب سیاسی جمعیت علمای اسلام بود.

 سمیع الحق همچنین عضو مؤسسین متحده مجلس عمل نیز بود.وی عضویت سنای پاکستان را نیز در کارنامه داشت.

وی متحد دینی محاذ را که از ائتلاف چند حزب دینی-سیاسی کوچک بود را برای مشارکت در انتخابات عمومی ۱۳۹۲ پاکستان تشکیل داد

 
نظرات کاربران