شکست واشنگتن در تصویب قطعنامه علیه حماس

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه پنج شنبه در نیویورک پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا در زمینه محکومیت جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس را رد کردند.

 اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه پنج شنبه در نیویورک پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا در زمینه محکومیت جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس را رد کردند.

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی، قطعنامه آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل علیه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین نتوانست دو سوم آرا را به خود اختصاص دهد.

پیش از تصویب این قطعنامه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل در پیشنهادی، تصویب کردند که قطعنامه آمریکا برای تایید نهایی باید دو سوم آرای مجمع را بدست آورد. 

 

این قطعنامه که مورد حمایت آمریکا بود قصد داشت شلیک موشک‌ توسط جنبش حماس به سوی سرزمینهای اشغالی در ماه نوامبر را محکوم کند، بدون اینکه به تجاوزات و حملات مکرر رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌ها اشاره ای کند. 

در ماه نوامبر و پس از آنکه رژیم صهیونیستی توافق آتش‌بس با حماس را با ترور یکی از فرماندهان گردان‌های القسام نقض کرد، حماس اقدام به شلیک موشک به سوی شهرک‌های صهیونیستی کرد.

 

در مجموع 87 کشور از قطعنامه آمریکا حمایت کرده و 57 کشور علیه آن رای داده و 33 کشور دیگر نیز رای ممتنع دادند.

 

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز پنجشنبه به تمامی اعضای مجمع عمومی سازمان ملل نامه‌ای ارسال کرده و  هشدار داده بود که آمریکا نتایج این رای گیری را بسیار جدی خواهد گرفت.

 

تمامی 28 کشور عضو اتحادیه اروپا از قطعنامه آمریکا در محکوم کردن حماس حمایت کرده بودند.

 

در واکنش به این رخداد روزنامه هاآرتص ، تحولات رخ داده در نشست شامگاه پنجشنبه مجمع عمومی سازمان ملل را به منزله سیلی دیگری به آمریکا و اسرائیل توصیف کرد.

 

قطعنامه واشنگتن علیه جنبش حماس در شرایطی رای نیاورد که شب گذشته پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایرلند و بولیوی در تاکید بر حل مساله فلسطین بر پایه قطعنامه‌های سازمان‌ملل از جمله قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت در محکومیت شهرک‌سازی اسرائیلی رای آورد.


پیش‌نویس قطعنامه ایرلند و بولیوی با ۱۵۶ رای موافق و ۱۲ رای ممتنع و تنها ۶ رای مخالف تصویب شد تا شمار قطعنامه های ضد اسرائیلی تصویب شده در مجمع عمومی سازمان ملل طی سه هفته اخیر به 16 قطعنامه برسد.

 

پیش از تصویب قطعنامه علیه حماس، مواضع نماینده ایران و کویت در مجمع عمومی سازمان ملل علیه طرح آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفت. نمایندگان ایران و کویت در فرصتی که پیش از رای گیری برای اعلام موضع داشتند، خواستار رای منفی اعضای مجمع به این طرح شدند.

نماینده ایران تاکید کرد که اسرائیل نوارغزه را به زندانی بزرگ تبدیل کرده و آخرین جنایتش قتل عام 160 فلسطینی در جریان راهپیماییهای مسالمت آمیز بازگشت بوده است.


وی تاکید کرد که پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا، در حمایت از رژیم صهیونیستی است و نه تنها حماس بلکه کل ملت فلسطین را هدف قرار داده و ایران به شدت با آن مخالف است.
در نهایت پس از ناکامی آمریکا در تصویب قطعنامه علیه حماس ، گروههای مختلف فلسطینی واکنش هایی نشان داده و از ایران تقدیر و تشکر کردند.

 

 
نظرات کاربران