راهپیمایی های بازگشت نقطه عطف تحولات فلسطین در سال 2018

راهپیمایی‌های بازگشت به نقطه عطف تحولات فلسطین در یک سالی که گذشت تبدیل شد تا جایی که بسیاری معتقدند این تحولات میزان قدرت ملت فلسطین در باز پس گرفتن حقوق غصب شده از سوی اشغالگران از جمله حق بازگشت به سرزمین مادری در سال ۱۹۴۸ و همچنین حق زندگی آزادانه و بدون قید و بند را به خوبی نشان داد و نمایان کرد.

 مساله فلسطین در سال ۲۰۱۸ تحولات و حوادث متعددی را گذراند که پیامدهای متعددی بر اصل مسئله فلسطین داشت.

 مهمترین این تحولات آغاز راهپیمایی های بازگشت و شکست محاصره غزه بود که همچنان نیز در هفته سی و نهم ادامه دارد.

رسانه های فلسطینی و عربی در گزارش های متعددی طی روزهای اخیر به بررسی تحولات فلسطین در سالی که گذشت پرداخته اند  و سال ۲۰۱۸ را یک سال مملو از تحولات مهم برای فلسطین دانسته اند .

بر این اساس راهپیمایی‌های بازگشت به  نقطه عطف تحولات فلسطین در یک سالی که گذشت تبدیل شد تا جایی که بسیاری معتقدند این تحولات میزان قدرت ملت فلسطین در باز پس گرفتن حقوق غصب شده از سوی اشغالگران از جمله حق بازگشت به سرزمین مادری در سال ۱۹۴۸ و همچنین حق زندگی آزادانه و بدون قید و بند را به خوبی نشان داد و نمایان کرد.

 

آغاز راهپیمایی ها

راهپیمایی های بازگشت از روز ۳۰ مارس 2018 و همزمان با روز زمین فلسطین آغاز شد و فعالیت های آن با راه‌اندازی ۵ خیمه بازگشت در مرزهای شرقی نزدیک به حصار مرزی رژیم صهیونیستی آغاز شد. درهمین راستا بیمارستانهای میدانی نیز از سوی وزارت بهداشت و هلال احمر فلسطین نیز در نقاط مرزی غزه ایجاد شد.

 

 فلسطینی‌ها با برگزاری این راهپیمایی ها  این پیام را به همگان رساندند که همچنان به حق بازگشت به سرزمین خود ایمان دارد و هر گونه مذاکره سیاسی از سوی اشغالگران و جامعه بین المللی برای از بین بردن این حق تاریخی را نمی پذیرد.

راهپیمایی‌های بازگشت به شیوه های مختلفی انجام شد اما اصلی ترین موضوع آن تاکید بر حق بازگشت و نشان دادن هویت ملی فلسطینی بود.  تاکنون از آغاز نخستین راهپیمایی بازگشت ۳۸ راهپیمایی برگزار شده است و راهپیمایی سی و نهم نیز قرار است با عنوان «وفاداری به قهرمانان مقاومت» در روز جمعه هفته آینده برگزارشود.

 

سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز

رژیم صهیونیستی از آغاز راهپیمایی های بازگشت با انواع سلاح و با وحشیانه ترین روش ها اقدام به سرکوب این تظاهرات مسالمت آمیز کرد.  بر اساس بیانیه های وزارت بهداشت فلسطین تاکنون ۲۵۳ نفر این راهپیمایی به شهادت رسیدند و شمار زخمی‌ها نیز از ۲۵ هزار نفر فراتر رفته است.  ده‌ها فلسطینی نیز دچار قطع عضو شده اند که در نتیجه تیراندازی تک تیراندازان رژیم صهیونیستی رخ داده است.

نقطه عطف این راهپیمایی ها در روز پس از اعلام به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دولت آمریکا رخ داد،  جایی که فلسطینی‌ها با خروش خود علیه اشغالگران واکنش نشان داده و در همان جمعه ۶۸ فلسطینی به شهادت رسیده و بیش از سه هزار نفر زخمی شدند.

 این راهپیمایی ها الگو های بزرگی را تقدیم ملت فلسطین کرد.  در عرصه رسانه «یاسر مرتجی» و «احمد ابو حسین» از شهدای اصحاب رسانه  بودند که به الگوهایی مهم  در این زمینه تبدیل شده‌اند.  اما در زمینه امدادرسانی سه امدادگر و پزشک به شهادت رسیدند که در میان آنها «رزان النجار» دختر فلسطینی به الگویی برای دختران فلسطین تبدیل شده است.

 در این راهپیمایی ها رژیم صهیونیستی به طور عامدانه گروه های تصویر برداری و امداد رسانی را  هدف قرار می دهد و تا کنون ۶۰۰ مورد حمله به گروه های رسانه ای و ۷۴ مورد تیراندازی به سوی خودروهای امدادرسانی و ۱۴۳ مورد پرتاب بمب به سوی بیمارستان های صحرایی به ثبت رسیده است.
نظرات کاربران