بازگشت پشیمان ها به دروازه شام/مقبولیت سیاسی سوریه

دیدار عمر البشیر، رئیس جمهور سودان از سوریه و گفتگو با بشار اسد، رئیس جمهور این کشور آغاز یک مرحله جدید است. زمانی که بحران سیاسی سوریه در سال 2011 آغاز شد همه کشورهای عربی به سوریه پشت کردند و در پیشنهاد خود در اجلاس اتحادیه عرب، خواهان اصلاحات سیاسی در این کشور بودند.

 

  • حسین رویوران
  •  

در اجلاس دوم، این اتحادیه از بشار اسد خواست تا از قدرت کنار رود و یک دولت انتقالی قدرت را در این کشور در دست بگیرد و با برگزاری رفراندم و انتخابات، ساختار جدید و چهره های جدید را بر این کشور حاکم سازد. خواسته ای که هرگز خود به آن تن نداده  و نخواهند داد. قتل عام شهروندان در بحرین و در منطقه العوامیه عربستان نمونه های از این دست هستند. البته با این تاکید که مردم بحرین و عربستان تاکنون دست به اسلحه نبرده اند.

 

در سال 2012 در اولین اجلاس دوستان سوریه در تونس کشورهای عربی و نزدیک به 50 کشور دیگر خواهان تجهیز مخالفین به سلاح های مختلف برای سرنگونی دولت قانونی بشار اسد شدند! در این فرایند در اجلاس دوحه، دولت سوریه از اتحادیه عرب اخراج شد و نماینده تروریست ها جای دولت سوریه را در این اتحادیه گرفت!

 

در این چارچوب دولت عربستان با حمایت از گروه های تروریستی ارتش آزاد و جبیش الاسلام، دولت قطر با حمایت از جبهه النصره و دولت ترکیه با حمایت از گروه لواء سلطان مراد، تلاش وسیعی برای سرنگونی نظام حاکم در سوریه را آغاز کردند. در این فرایند به گفته احمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر؛ بیش از 150 میلیارد دلار از سوی عربستان و قطر برای سرنگونی نظام اسد هزینه شد. علیرغم همه این اقدامات و هزینه ها نظام اسد با کمک دوستان واقعی سوریه در محور مقاومت و کشور روسیه موفق شد بیش از 95% از خاک این کشور را از لوث گروه های تروریستی پاکسازی کند. این پیروزی بسیاری از برنامه ها و تصورات را تغییر داد. سفر عمر البشیر به سوریه سرآغاز سیاست های واقع گرایانه منطقه ای در قبال سوریه شمرده می شود.

در حال حاضر امریکا و هم اذنابش در منطقه اقرار می کنند که نظام اسد از مرحله براندازی عبور کرده  است و هیچ راهی جز پذیرش این واقعیت وجود ندارد. پذیرش گفتگو با نظام اسد در چارچوب فرایند ژنو و آستانه نتیجه تحولات میدانی است که اکنون در ابعاد سیاسی نمود پیدا کرده است.

 

گفته می شود آقای البشیر در این سفر پیام های متعددی از برخی رژیم های منطقه ای و نیز پیام های خاصی از طرف خودش، حمل می کرده است که به آقای بشار اسد منتقل شده است. اظهار تمایل برای برقرای مجدد روابط سیاسی و بازگشایی سفارتخانه ها از سوی کویت، امارات، بحرین و تونس در دمشق نیز نتیجه این تحولات بزرگی است که دولت سوریه و همپیمانانش پدید آورده اند.

معادلات حاکم بر منطقه نشان می دهد که توطئه گران نه تنها در تحقق اهداف خود ناکام شده اند بلکه به دلیل رویکرد باطل خود دچار اختلاف و انزوا نیز شده اند. عربستان سعودی سردمدار و گماشته امریکا برای ایجاد تغییر در سوریه  و منطقه اینک کاملا منزوی شده است و در معرض خشم اربابان خود قرار گرفته است ولی سوریه سربلند، به استقبال توبه کنندگان می پردازد.
نظرات کاربران