آیا انتخابات آتی اسرائیل شرایط فعلی را باز تولید خواهد کرد؟

 

  • حسین رویوران

 

     همانطور که پیش بینی می شد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ناگزیر به انحلال پارلمان و تن دادن به انتخابات زودرس شد. این تصمیم نشان می دهد که ائتلاف های سیاسی در رژیم صهیونیستی تا چه اندازه شکننده است و شرایط سیاسی در این رژیم تا چه میزان ناپایدار است.

حدود 40 روز پیش که درگیری دو روزه در غزه رخ داد و رژیم صهیونیستی ناگزیر به پذیرش آتش بس شد، پس لرزه هایی در درون کابینه اسرائیل پدیدار شد که نخستین آن استعفاء افیگدور لیبرمن، وزیر جنگ این رژیم بود.

  اختلاف نظر میان نتانیاهو و لیبرمن در باره مدیریت درگیری با غزه موجب شد که لیبرمن همراه با وزیر جهانگردی از ائتلاف حاکم خارج شوند. این دو وزیر نمایندگان حزب اسرائیل خانه ما بوده و با خروج این حزب از ائتلاف حاکم ، دولت نتانیاهو از 68 کرسی به 61 کرسی از مجموع 120 کرسی پارلمان تنزل پیدا کرد.

بیشتر یک رایی دولت نتانیاهو را بسیار شکننده کرد اما وی اعلام کرد تا آخر دوره باقی خواهد ماند و در این ائتلاف شکنندگی جدیدی ایجاد نخواهد شد.اعلام انتخابات زودرس نشان می دهد که این ائتلاف دچار اختلاف شده و در نهایت راهی جز اعلام انتخابات زودرس باقی نمانده است.

 

بسیاری از تحلیلگران سیاسی معتقدند از زمانی که اسرائیل از وضعیت تهاجمی به تدافعی تغییر وضعیت داده است همواره درگیر اختلاف بر سر چگونگی مقابله با نیروهای مقاومت در غزه، کرانه باختری، لبنان و منطقه بوده است. رژیم صهیونیستی در گذشته به دلیل توان ذاتی و حمایت گسترده غرب، برتری مطلق را در مقابل اعراب داشته است اما از زمانی که مقاومت اسلامی شکل گرفت بسیاری از معادلات را تغییر داد، این رژیم در برابر مقاومت منفعل شده است و با وجود  چندین جنگ در لبنان و غزه نتوانسته است شرایط خود را پایدار سازد. البته مفاسد آقای نتانیاهو و رشوه گیری و اعمال قدرت به نفع دوستان خود که از طرف بازپرس پلیس مطرح شده است، نتانیاهو را تاحد زیادی نیز بی آبرو ساخته است و خیلی ها معتقدند که این مفاسد می تواند آینده سیاسی نتانیاهو را با چالش بسیار سختی مواجه سازد.

پرسشی که اینجا مطرح است اینکه آیا انتخابات جدید شرایط فعلی را باز تولید خواهد کرد و یا شرایط جدیدی را پدید خواهد آورد؟ نتانیاهو اعلام کرده که حزب لیکود که وی رهبر آن است محور ائتلاف بعدی خواهد بود و جریان راست در انتخابات بعدی اکثریت کرسی ها را در پارلمان بدست آورده و ائتلاف حاکم را تشکیل خواهد داد. نمایندگان احزاب چپ و لیبرال بر این باورند که نتانیاهو با مفاسدی که اثبات شده است، دیگر برگه سوخته نیست و این مسئله بر نتایج انتخابات آینده تاثیر خواهد گذاشت. هرچند هنوز هیچ نظر سنجی در باره حضور نیروهای سیاسی در پارلمان آینده اسرائیل انجام نشده است اما شکی نیست که شرایط انتخابات نمی تواند با ناکارآمدی امنیتی نتانیاهو و مفاسد مالی و سیاسی او بیگانه باشد.
نظرات کاربران