سخنرانی مهمانان نشست محبان اهل بیت(ع) در اجلاس+گزارش

سیف الوشلی از آلمان :


 این نشست در شرایط سخت و حساسی برگزار شده که تحولات متعددی در جهان عرب و کشورهای اسلامی رخ داده است عنوان این کنفرانس بسیار مهم است که بر محبت اهل بیت دلالت دارد در واقع این بدان معناست که محبان اهل بیت در برابر مشکلات و بحران های جهان بیدار و هوشیار هستند البته حرکت ما از سوی جریان های تکفیری در معرض تهدید قرار دارد جریان تکفیری برای تبدیل حب اهل بیت به عنوان یک کینه بین مذاهب تلاش‌های  فراوانی می‌کند ما باید بتوانیم جایگاه اهل بیت را به عنوان یک عامل مشترک بین مسلمانان تقویت نماییم تکفیری ها در سوریه اقدامات متعددی انجام دادند و مردم را در معرض تهدیدات زیادی قرار دادند که باید مقابل با آنها برخاست البته مقابله متعددی نیز با اندیشه‌های تکفیری در منطقه انجام گرفته است و پیروزی هایی نیز که بسیار مهم بوده محقق شده است.


قادر ملک اف از قرقیزستان:


 من ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این نشست می خواهم درباره جوانان صحبت کنم عربستان سعودی سعی می کند از جوانان بهره برداری خاص خود را کند و جوانان ایران به مدل مذهبی سعودی به سمت متفاوتی حرکت می‌دهد باید با تبلیغات و اقدامات رسانه‌ای بتوانیم شرایط را تغییر داده و مخالفان را قانع کنیم متاسفانه طی سال های اخیر تفکر سلفی از طرق مختلف در عراق و سوریه و افغانستان رواج یافته است خطر تکفیری ها بسیار زیاد است و باید حرکات آن را در نطفه خفه نمود.


صهیونیسم یک سرطان است

 

وانیلا اگوستینا از آرژانتین :

صهیونیسم یک سرطان است که به تمام جهان سرایت کرده است آنها با عامل پول و قدرت و ثروت تلاش کردند تمام دنیا را تسخیر کنند و سازمان‌های بین‌المللی را به تسخیر خود در آورند در واقع با ابزار تبلیغاتی و تکنولوژی تلاش می‌کنند که ایدئولوژی خود را بر جهان چیره سازند در این راستا آنها از ابزارهای بشری برای ترویج ایدئولوژی جنسی استفاده می کنند به عنوان نمونه یک تشکیلاتی برای ترویج  در آرژانتین وجود دارد که از راه ایدئولوژی جنسی تلاش می‌کند صهیونیست را تبلیغ کند ما باید برای مقابله با این ایدئولوژی ها راه چاره بیندیشیم برای این کار ما نیازمند یک استراتژی کلی هستیم مادر آرژانتین برای همین کار جنبشی را به نام مهدی او به عنوان یک جنبش حقوق بشری تشکیل دادیم و از طریق آن در حال آگاهی بخشیدن به افکار عمومی نسبت به بی عدالتی در کشمیر نیجریه  و یمن هستیم ما با رسانه‌ها ارتباط نزدیکی داریم و تلاش می‌کنیم هدف خود را محقق نماییم اما با در این کار با دشواری های متعددی روبرو هستیم چون رسانه ها در اختیار صهیونیست هستند و این تنها راه ارتباطی ما با مسلمانان جهان است و مقابله با صهیونیسم است.


قربان رمضان آف از روسیه:


 مشکلی که با آن امروز مواجه هستیم مشکل تکفیری ها وایدئولوژی‌های آنها هستند امروز هرکس در جنگ ایدئولوژیک شکست خورد در صحنه جنگ نیز بازنده خواهد بود از داغستان حدود دو هزار نفر به داعش پیوستند به این دلایل است که ما باید اسلام واقعی را به جوانان یاد بدهیم ما باید به اهل بیت و اسلام و دین را آموزش دهیم ما اکنون با بحران های زیادی مواجه هستیم علمای امروز مانند المای قدیم نیستند اما با این حال باید راه اهل بیت را ادامه دهیم ما باید مانند رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند متحد شویم و دریایی را تشکیل دهیم و ان شاالله با دنیایی از عشق اهل بیت از دنیا برویم.

 


موسی آتین اندیشمند ترکیه‌ای در ادامه این اجلاس گفت: من حامل درود برادران خود از ترکیه هستم تا آن را به مردم مظلوم یمن برسانم. جنگی که در یمن به‌وجود آمده جنگی است که عربستان و صهیونیست‌ها بر یمنی‌ها تحمیل کرده‌اند و ما درحال پشت سر گذاشتن یک وضعیت بحرانی هستیم.

استکبار جهانی به هر تحرکی که منبع آن قرآن کریم باشد حمله می‌کند همچنان‌که به سیره امام خمینی(ره) در جمهوری اسلامی ایران حمله کرده است.

وی افزود: چنگ زدن به کتاب و عترت راه ما مسلمانان برای گرویدن به سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است همان‌طور که شهید الحوثی آن را پیمود.

وی تأکید کرد که ما باید آگاه باشیم زیرا خداوند راه هدایت را از ذلت و خواری جدا کرده و باید بدانیم که خداوند متعال کتابی را بر ما نازل کرد که در آن بر لزوم هدایت بشریت تأکید شده است.

آتین تصریح کرد: وهابیت جریانی انحرافی است و همان‌گونه که از سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) مشخص است تبیین خط مشی جامع اسلامی بر عهده جامعه ما مسلمانان است. ما باید به مقابله با این شرارت‌ها بپردازیم. متأسفانه وهابیت در نقاط مختلف جهان سرمایه‌گذاری کرده و این وظیفه علمای اسلام است که از خود تحرک نشان بدهند تا بتوانیم این‌گونه توطئه‌ها را خنثی کنیم.

 

در ادامه این اجلاس شیخ محمد جلود اندیشمند کنیایی گفت: محبت یک وظیفه و انگیزه الهی است و ما باید در خود منبع و عصاره محبت را اعتلا بخشیم تا بتوانیم مردم را به‌سمت خود جذب کنیم. از نظر عملی ما تلاش کردیم روابط خود را با علمای اهل سنت و شیعه تقویت کنیم و با آنها در تعامل باشیم.

 

محمد چلوجلو اندیشمند کنیایی گفت: اسلام در سطح جهان دشمنان زیادی دارد. دشمنانی از وهابیت و افراطیون که خواهان محو اسلام و ایجاد هیمنه در منطقه هستند. در میان این دشمنان، آل سعود و صهیونیست‌ها وجود دارند که تلاش می‌کنند وحدت میان برادران ایرانی و عراقی را از بین ببرند. لذا کارشناسان و اندیشمندان جهان اسلام سعی می‌کنند به‌طور مرتب و دوره‌ای با یکدیگر چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان دیدار داشته باشند تا بتوانیم از بیماری که ممکن است کشورهای اسلامی را به‌خود مبتلا کند جلوگیری کنیم.

 

 

شیخ سلمان احمد اندیشمند اهل سوریه گفت: ایران و حزب‌الله بخشی از محور مقاومت هستند که مقابل صهیونیست‌ها، افراطیون و تکفیری‌ها ایستاده‌اند. جمهوری اسلامی ایران درحال ترویج تفکر وحدت میان کشورهای اسلامی است تا به این وسیله روابط میان این کشورها به همدیگر نزدیک‌تر و مستحکم‌تر شود تا بتوانند مقابل هجوم صهیونیسم بایستند.

 

 

شیخ محمد چلو جلو اندیشمند کنیایی در نشست دو روزه شورای مرکزی کنگره جهانی محبان اهل بیت( ع)  گفت: محبت یک وظیفه و انگیزه الهی است و ما باید در خود منبع و عصاره محبت را اعتلا ببخشیم تا بتوانیم مردم را به سمت خود جذب کنیم و باید اندیشمندان و علما شیعه و سنت روابط شان را بایکدیگر تقویت کنند.

این اندیشمند کنیایی در این نشست گفت: اسلام در سطح جهان دشمنان  زیادی دارد دشمنانی از وهابیت و افراطیون که خواهان محو اسلام و هیمنه ان در منطقه هستند.

وی افزود: در میان این دشمنان ال سعود و صهیونیست حضور دارند و تلاش می کنند وحدت میان برادران ایرانی و عراقی را از بین ببرند و اندیشمندان جهان اسلام تلاش می کنند با دیدار و گفتگو با یکدیگر در ایران و سایر کشورها از بیماری که ممکن است کشورهای اسلامی را مبتلا کند جلوگیری کنند.

 

 

مدیریت مکانها مقدس در عربستان بین المللی شود
اندیشمند یونانی با بیان اینکه با اقدام رسانه ای همینه. عربستان شکسته شود گفت، ما می خواهیم مدیریت مکان های مقدس در عربستان بین المللی شود.

  نعیم القندور اندیشمند یونانی در نشست دو روزه شورای مرکزی کنگره جهانی اهل بیت (ع) گفت: اگر بخواهیم مسجد الاقصی را ازاد کنیم باید دیگر نقاط جهان اسلام را از چنگال ال سعود و صهیونیست ها ازاد کنیم، معتقدیم باید هجمه رسانه های علیه ال سعود انجام شود، انها نباید در منطقه احساس امنیت کنند.

نعیم القندور گفت: ما در یونان در شبکه های اجتماعی و مجازی این اقدام را انجام دادیم.

وی تاکید کرد: ما میخواهیم مدیریت مکان های  مقدس در عربستان بین المللی شود و مبارزه با ال سعود به صورت عملی شود، امروز هیچ مسجدی در اروپا نیست که قرانهای غیر سعودی در ان وجود داشته باشد.

 

ایران و حزب الله مقابل صهیونیست ها و تکفیری ها ایستاده اند
اندیشمند اهل سنت سوری گفت: ایران و حزب الله مقابل صهیونیست ها و افراطیون و تکفیری ها ایستاده اند.

 شیخ سلمان احمد اندیشمند اهل سنت سوری در نشست دو روزه شورای مرکزی کنگره جهانی محبان اهل بیت( ع) گفت: ایران و حزب الله بخشی از محور مقاومت هستند که مقابل صهیونیست ها و افراطیون و تکفیری ها ایستاده اند.

اندیشمند اهل سنت سوری افزود: جمهوری اسلامی ایران در حال ترویج وحدت میان کشورهای اسلامی در منطقه است تا بتواند از این راه روابط میان کشورهای اسلامی را نزدیکتر کند تا در مقابل حمله و هجوم استعمار بایستند.

 

لزوم تاسیس دانشگاه و حشد الشعبی علمی

ایجاد ارتش سایبری و پارلمان دینی

 

لید :   در دومین روز از نخستین نشست شورای مرکزی کنگره جهانی محبان اهل بیت (علیهم السلام) اندیشمندان جهان اسلام خواستارایجاد ارتش سایبری، تاسیس دانشگاه و پارلمان دینی، لزوم شکل گیری حشد الشعبی علمی و داشتن صدای مشترک شدند.

 در دومین روز کاری، نخستین نشست شورای کنگره جهانی محبان اهل بیت (علیهم السلام)  که به ریاست علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز 20 آذرماه در تهران ادامه یافت ، علما و اندیشمندان جهان اسلام به بیان دیدگاه ها و سخنان خود پرداختند.

 

اندیشمند یمنی: ارتش سایبری نیاز امروز مسلمانان است

دیملی از علمای یمن با اشاره به اینکه برای رویارویی با تکفیر باید وحدت رسانه ای میان کشورهای جهان اسلام وجود داشته باشد، گفت: جنگی که اکنون تکفیری و رسانه های سعودی راه انداخته اند، یک جنگ رسانه ای است و بهتر است که سازمان ها و رسانه های جهان اسلام برای رویارویی با آنها وحدت داشته باشند.

این اندیشمند یمنی، با اشاره به اینکه ارتش الکترونیکی یا سایبری از نیازهای امروز جهان اسلام است، افزود: قدس و فلسطین مهمترین محور وحدت امت اسلامی است و رسانه ها باید بر این ضرورت تاکید کنند.

 اندیشمند آرژانتینی: تنها راه مقابله با اندیشه های صهیونیستی رسانه است

 

خانم « والریا اگوستینا رودریگرز» عضو جنبش حقوق المهدی در آرژانتین در ادامه نشست دو روزه شورای مرکزی کنگره جهانی محبان اهل بیت (ع) گفت: ما خودمان را شاگرد و طلبه راه امام خمینی راحل می دانیم. اکنون درآرژانتین شاهد شکل گیری برخی ایدئولوژی هایی همچون« سلس» هستیم که حرکت های اجتماعی غرب را در جوامع ما رشد می دهد.

این اندیشمند آرژانتینی، با بیان اینکه موسسه المهدی  در این کشور فعال است، افزود:ما باید راهی را پیدا کنیم تا از عاشقان اهل البیت در کشورهای آمریکای لاتین دفاع کنیم.عدالت اجتماعی و حقوق بشر اسلامی از مهمترین موضوعاتی است که در جوامع ما به یک نیاز تبدیل شده است.

وی، با اشاره به اینکه ارتباطات رسانه ای در جهان اسلام، مهم است، تصریح کرد:در آرژانتین رسانه ها در دست صهیونیست ها است  و این تنها راهی است که امکان ارتباط ما با مسلمانان را برقرار می کند تا از این طریق پاسخ صهیونیست ها را بدهیم.

 

اندیشمند داغستانی:لزوم  پرداختن به فضای مجازی برای جوانان

در ادامه « قربان اف رمضان» از علمای داغستان روسیه، با تاکید بر این مسئله که باید افراطی گری را محکوم کنیم گفت :مشکلی که امروز داریم مشکل جنگ نیست. مشکل ما تکلیفی است که بعد تبدیل به جنگ می شود.پرداختن به ایدئولوژی در این جنگ مهم است.

وی با اشاره به اینکه دو هزار جوان 20 تا 30 ساله داغستانی به سوی داعش رفته اند، افزود: ما باید عشق به اهل البیت  و اسلام واقعی را به جوانان آموزش دهیم.امروزه در فضای مجازی خیلی از این گونه بحث ها می شود و باید جوانان را در این مسیرها راهنمایی کنیم.

این عالم دینی داغستان روسیه، تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که علمای ما به نفع منافع خودشان کار می کنند. مثالی در این باره ذکر کنم، ما باید همانند رودخانه های متعددی باشیم که به یک دریای بزرگ جریان دارند درست همانند دریای خزر که رودخانه های متعددی از داغستان و دیگر مناطق در آن جاری است و یک دریای بزرگ را شکل دادند.

 

اندیشمند افغانستانی: جهان اسلام نیازمند آواز مشترک است

گیلانی از اندیشمندان افغانستانی که در نخستین نشست شورای مرکزی کنگره جهانی محبان اهل بیت (علیهم السلام)، حضور یافته بود، گفت: من از مملکتی آمدم که شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. جنگ ما با شوروی برای آزادی افغانستان بود و شمه ای از وهابیت در خاک خودمان نداشتیم. اما با به وجود آمدن داعش هیچ مرکز اسلامی ما در افغانستان آرامش ندارد و هر ساعت اخباری از کشته شدن شهروندان افغانی می شنویم.

این اندیشمند افغانی، افزود:به حیث اینکه مسلمان هستیم از همدیگر پشتیبانی کنیم تا دشمنان و بیگانگان سربلند نباشند. امروز نیازمند آواز مشترک و رسایی هستیم تا زمینه برای کامیاب شدن مهیا گردد.

 

اندیشمند اقلیم کردستان: محبت اهل البیت در اقلیم بیدار است

دکتر سید احمد برزنجی از علمای اقلیم کردستان عراق در ادامه این نشست، گفت: ما کردها که در کشورهای عراق، سوریه، ایران و.. حضور داریم، تاریخ ما با اهل البیت عجین است. شاید در دوران صدام حسین انجام برخی فعالیت های مذهبی ما ممنوع بود  اما اکنون مراسم های مذهبی همچون عاشورا و یا دیگر مناسبات را احیا و زنده داریم.

وی افزود: اکنون در کردستان عراق مذهب اهل البیت بیدار و زنده است و حسینیه های زیادی ساخته شده اند.به برکت خداوند متعال و لطف جمهوری اسلامی ایران احکام اسلامی و محبت اهل البیت در اقلیم در جریان است.

 

عالم ترکیه: تاسیس دانشگاه و پارلمان دینی نیاز امروز جهان اسلام

فارق علی ایلیدریم از ترکیه، در این نشست، گفت: برای عشق و علاقه جوانان به اسلام واقعی نیازمند تاسیس دانشگاهی هستیم که قرآن را درست تفسیر کند. شکل گیری پارلمان دینی می تواند از سیاست های و نتایج اصلی این گونه نشست ها باشد.

وی با اشاره به اینکه  باید افراد علمی در جهان اسلام تربیت کنیم، افزود: امروز وقت آن رسیده است که نتایج اینگونه نشست های  بین المللی را دنبال کنیم تا خیر و برکت آن به همه کشورهای اسلامی برسد.

 

علیزاده: لزوم شکل گیری حشد الشعبی علمی

حجت الاسلام و المسلمین علیزاده موسوی دبیر اجرایی کنگره جهانی خطر جریان تکفیری با اشاره به اینکه برگزاری نشست کنگره جهانی محبان اهل البیت، ابتکاری بسیار ارزشمند است، گفت: مفهوم شناسی و داشتن تعریف جامعی از اهل بیت می تواند بنیان معرفتی این گونه مطالعات را شکل دهد و برخی محورهای همچون مسائل اجتماعی، علمی و سیاسی در دستور کار بحث و بررسی قرار گیرد.

این کارشناس امور دینی، افزود: تا زمانی که بر موضوعات اهل البیت و مرجعیت تمرکز نکنیم و با سبک زندگی آنها را ندانیم عملا کار پیش نخواهد رفت. با مطالعه بحران ها و مسائل اساسی جهان اسلام می توان به این نتیجه دست یافت که بهتر است مسئله محوری کار را پیش بریم. چرا که در برخی از نشست های بین المللی این سوال مطرح می شود که آیا ما در مسائل اخلاقی یا حقوقی و حتی موضوعات اجتماعی راهکار هم داریم.

علیزاده، با اشاره به اینکه ما نیازمند شبکه ای هستیم که تمام اجزاء و پازل متفرقه کار و مطالعه داشته باشد، تصریح کرد: شکل دادن یک سامانه اینترنتی می تواند ما را در رسیدن به نتایج کمک نماید.

دبیراجرایی کنگره جهانی خطر جریان تکفیر، افزود: مهمترین حملاتی که از سمت سلفی ها می شود مربوط است به موضوعاتی همانند زیارت، ذبح، قسم که به سمت اهل البیت است آنها حتی در این گونه حملات خود در سوریه 70 اثر، در عراق 60 اثر و در لیبی 90 اثر مذهبی را تخریب کردند.

اگر حشد الشعبی علمی شکل گیرد در برابر این تخریب ها می توان کمتر آسیب دید. چرا دانشگاه آکسفورد یا هاروارد بخواهند جهان اسلام را معرفی کنند. با شکل دادن یک منظومه فکری می توان در این زمینه موفق بود.

، اولین نشست شورای مرکزی کنگره جهانی محبان اهل بیت (ع) از روز گذشته در هتل اوین آغاز به کار کرد.در این مراسم، شخصیت های جهانی و اندیشمندان بین المللی از ادیان مختلف حضور دارند
 
این نشست به مدت دو روز نوزدهم و بیستم آذرماه در هتل اوین برگزار می شود.  نخستین همایش کنگره جهانی محبان اهل بیت(ع) سال گذشته با حضور بیش از 60 شخصیت خارجی و نمایندگانی از کشورهای فلسطین، عراق، یمن، سوریه، اندونزی، بوسنی، بحرین، عربستان، مغرب،‌ آلبانی، تایلند و برزیل برگزار شد. گفتنی است در مراسم اختتامیه کنگره جهانی محبان اهل بیت(ع)، آیت الله اراکی و شخصیت‌هایی از کشورهای هندوستان، اسپانیا و آذربایجان سخنرانی می کنند
نظرات کاربران