هفت پنجره برای ادراک آینده/ تاملی برکلید واژه های سید حسن نصرالله

 آنچه سید حسن نصرالله در مصاحبه اخیرش با المیادین به زبان آورد چهارچوبی راهبردی را برای آینده ای که دوست و دشمن می توانند درباره آن فکر کنند بوجود آورد.


کلید واژه های راهنما در سخنان وی مانند:  تونل ها، دیوار اسرائیل در مرزهای لبنان،موشکهای نقطه زن، اوضاع داخلی لبنان ، بحرین  و حتی "چکش" ، اسرائیلی ها و متحدان عرب تل اویو را به خود مشغول کرده است؛این را بر اساس داده های روشن در رسانه های شان می گویم.


در این ارتباط روز گذشته عبدالباری عطوان یادداشتی را در رای الیوم نوشت و به هفت نکته که در سخنان سید حسن نصرالله وجود داشت اشاره کرد .


 این نکات همانند پنجره هایی روشن و مهم برای خوانش آینده ای هستند که می توان ادراک کرد:
اول : تاکید سید حسن نصرالله بر در اختیار داشتن میزان کافی موشکهای نقطه زن از سوی حزب الله که می تواند مراکز مهم نظامی و غیر نظامی اسرائیل را هدف قرار دهد. مانند فرودگاه ها(مسافربری و نظامی)، نیروگاه های برق، مخازن سمی آمونیاک در حیفا و حتی تاسیسات هسته ای در دیمونا.


دوم: سخنان صریح درباره این که عملیات یورش به الجلیل و آزادسازی آن ادامه دارد و بخش اصلی در راهبرد مقاومت است و این یورش از تمام مرزها خواهد بود و نه از طریق چهار تونل.
سوم: تمام جغرافیای فلسطین میدان جنگ آینده خواهد بود و موشک های مقاومت تمام شهرها و در راس آن ها تل اویو را هدف قرار خواهد داد.
چهارم: آتش این جنگ به احتمال زیاد با خطا از سوی نتانیاهو در سوریه یا نوار غزه شعله ور خواهد شد و وی به او و اسرائیلی ها هشدار داد از آن به شدت پشیمان خواهند شد چون تاوان سنگینی بابت اقدام تجاوزکارانه خود پرداخت خواهند کرد.


پنجم: در هر لحظه این احتمال وجود خواهد داشت که از سوی سوریه و محور مقاومت در مقابل تجاوز رژیم اسرائیل در سوریه به روش های مختلف تصمیمی اتخاذ شود. ازجمله هدف قرار دادن تل اویو است.
پیش از این مسایل داخلی اولویت محور مقاومت محسوب می شد، اما امروز در موضع قوی تر برای برخورد مستقیم با تجاوز اسرائیل است .
به معنای دیگر زمان سکوت و پاسخ ندادن به پایان رسیده است.
ششم: سید حسن تاکید کرد معامله قرن به حالت تعلیق درآمده است زیرا مهم ترین ضلع آن یعنی شاهزاده محمد بن سلمان کسی که در مقابل باقی ماندن در حکومت برای نیم قرن، مامور ترویج آن در کشورهای عربی بود، در محاصره بحران های داخلی، عربی و خارجی است و نیازمند کسی است که او را نجات دهد.
هفتم: بحران در شرق فرات میان کردها و ترکیه و بازگشت اردوغان به توافق آدانا اعتراف به این مسئله است که بازگشت ارتش سوریه به شمال و شرق، مشکلات همه طرف های درگیری را حل خواهد کرد؛چرا که ادلب به علت وجود جبهه النصره برای ترکیه تبدیل به بحران شده و راه حل مسالمت آمیز محتمل تر و منطقی تر است.
نظرات کاربران