طرح «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه»

سنای آمریکا طرحی را تحت عنوان «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» و با هدف تحریم سوریه، تقویت رژیم صهیونیستی و مخالفت با خروج سریع از سوریه و افغانستان تصویب کرد.

به گزارش سایت بیداری اسلامی، مجلس سنای آمریکا بامداد چهارشنبه طرح مربوط به «سیاست‌های خاورمیانه» را تصویب و تحریم‌های جدیدی را علیه سوریه و حامیان آن اعمال کرد.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، مجلس سنای ایالات متحده با 77 رای مثبت و 23 رای منفی، در اقدامی خلاف متمم اول قانون اساسی این کشور، به طرحی رای دادند که مانع خروج سریع نظامیان آمریکایی از افغانستان و سوریه می‌شود.

این طرح همچنین ضمن افزایش و تاکید مجدد بر حمایت‌ها از رژیم صهیونیستی، خواستار تحریم اشخاص و نهادهایی توسط دولت آمریکا شد که در جنبش تحریم‌های ضد اسرائیلی شرکت دارند و برای آزادی، عدالت و برابری فلسطینیان تلاش می‌کنند.

طرح «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» شامل بندهایی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه سوریه و تضمین کمک‌های امنیتی به رژیم صهیونیستی و اردن می‌شود. قانونگذاران آمریکایی معتقد هستند چنین اقداماتی باعث برطرف شدن نگرانی متحدان این کشور در منطقه بعد از اعلام تصمیم کاخ سفید برای خارج کردن نظامیانش از سوریه می‌شود.

این طرح همچنین از دولت آمریکا می‌خواهد که به بهانه‌های حقوق بشری، تحریم‌های جدیدی را علیه حامیان دولت سوریه و هر شخص یا نهادی که بخواهد با بخش‌های انرژی، هوافضا و تجاری این کشور همکاری داشته باشد، تحریم کند.

این بیانیه اما شرطی را برای امکان تسهیل و لغو تحریم‌ها به صورت موردی قرار می‌دهد و آن بدین شرح است که طرف‌های متعامل با دولت سوریه، ابتدا «مذاکرات معنی‌دار» با دولت آمریکا انجام دهند و همچنین «خشونت‌ها علیه غیرنظامیان» متوقف شود.

این در حالی است که سنای آمریکا، بامداد گذشته نیز رای‌گیری نمادینی درباره این لایحه داشت که همین امر اختلافات میان ترامپ و نمایندگان هم حزبش در کنگره آمریکا را بیش از پیش نمایان کرد.

منبع :  فارس
نظرات کاربران