اجلاس ورشو دستاوردی به جز چند عکس یادگاری نداشت

 دکتر حسین اکبری گفت:رسانه های رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که اجلاس ورشو دستاوردی به جز چند عکس یادگاری نداشت. حضور وزرای خارجه برخی از کشورهای عربی در جلسه ای که نتانیاهو حضور دارد نتیجه خوبی برای آنها ندارد چون جامعه عربی از این مسئله حمایت نخواهد کرد.


دکتر حسین اکبری رئیس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفتگو با قدسنا درباره اهداف و سناریوهای احتمالی ایالات متحده آمریکا از برگزاری اجلاس ورشو گفت: آمریکایی ها، غرب و صهیونیست ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران همواره دارای سناریو بوده اند. آنها در پی این هستند که یک اجماع به اصطلاح جهانی متشکل از برخی کشورهای همسو با خودشان را جمع کنند.

رئیس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر آنها به دنبال علنی سازی روابط میان صهیونیست ها و برخی از کشورهای عربی و همچنین زمینه سازی برای عملیاتی کردن سناریوی معامله قرن هستند.

 

وی در ادامه افزود: آمریکایی ها تلاش کردند تا این کنفرانس را در سطح سران برگزار کنند که در این باره موفق نبودند، همچنین پس از آن به دنبال برگزاری کنفرانس در سطح وزرای خارجه بودند که بازهم موفق نبودند. برخی از کشورهای اروپایی نیز علنا اعلام کردند ما می خواهیم مواضع خودمان را اعلام کنیم و کاری با ایران نداریم. بنابراین آمریکایی ها به تدریج مواضعشان تقلیل یافت بدلیل آنکه احساس کردند آن وحدت بین المللی برای مطرح کردن سناریوهای آنها وجود ندارد.

 

رئیس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی ضمن اشاره به این مسئله که آمریکایی ها در ابتدا مطرح کردند که مسئله ایران در این کنفرانس مطرح می شود ولی پس از آن اعلام کردند مسئله ایران مطرح نیست بلکه مسئله منطقه مطرح است گفت: آمریکایی ها به دنبال مطرح کردن سناریوی معامله قرن و اعمال فشار بر روی جبهه مقاومت هستند.

 

اکبری در ادامه با طرح این سئوال که آیا برگزاری چنین کنفرانسی در چارچوب یک ابتکار عمل از طرف آمریکایی ها قابل تحلیل است و یا اینکه بر اثر فشارهای بین المللی واکنش نشان می دهند گفت: من معتقدم چنین اقداماتی یک اقدام واکنشی نسبت به بحث مهاجرین بود و چون طرحشان پیش نرفت و نتوانستند آن اجماع بین المللی را ایجاد کنند فرافکنی می کنند. از سوی دیگر در مسئله سوریه و لبنان و بطور کل در منطقه دستاورد جدی نداشتند. بنابراین با استفاده از فضای رسانه ای و تبلیغاتی به دنبال آن هستند تا نشان دهند یک اجماع بین المللی بر علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است.

 

وی ادامه داد: بدون شک مواضع و جایگاه آمریکایی ها بسیار ضعیف تر از اوایل به دست گیری قدرت توسط ترامپ است. به نظر می رسد آنها در پی این هستند تا به نوعی در فضای سیاسی جدید نتانیاهو بتواند در انتخابات آینده دستاوردی داشته باشد.

 

رئیس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در ادامه بیان داشت: حتی رسانه های رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که اجلاس ورشو دستاوردی به جز چند عکس یادگاری نداشت. حضور وزرای خارجه برخی از کشورهای عربی در جلسه ای که نتانیاهو حضور دارد برای آنها غنیمت است منتها خود کشورهای عربی نیز می دانند که این مسئله پیام خوبی برای آنها ندارد و جامعه عربی نیز از این مسئله حمایت نخواهد کرد. بنابراین به نظر می رسد نتانیاهو و آمریکایی ها از روی ناچاری عده ای را دور هم جمع کرده تا بلکه بتوانند نتایجی در انتخابات آینده سرزمین های اشغالی به نفع نتانیاهو داشته باشند.

 

 
نظرات کاربران