چهلمین سالروز آزادسازی سفارت فلسطین در ایران

30 بهمن ماه در مراسمی که حجت الاسلام و المسلمین مرحوم حاج احمد اقای خمینی نیز در این مراسم حضور داشتند ساختمان سفارت اسراییل به یاسر عرفات رئیس وقت سازمان آزادیبخش فلسطین اهدا شد تا بعنوان اولین سفارت خانه فلسطین در دنیا آغاز بکار نماید.

بسیاری از تحلیلگران همان زمان معتقد بودند« از آنجا که سفارت هرکشور در دنیا حکم خاک آن کشور را دارد بنابراین مردم انقلابی ایران در بهمن ماه 57 با تسخیر سفارت رژیم اشغالگر اسراییل نخستین قطعه از خاک اشغال شده فلسطینی ها توسط این رژیم منحوس را آزاد و به فلسطینی ها اهدا کردند.»

 

به گزارش خبرنگار بیداری اسلامی ، امروز 30 بهمن ماه مصادف است با چهلمین سالروز افتتاح اولین سفارت فلسطین در دنیا که در تهران صورت گرفت.

 

در 22 بهمن سال 1357 و دقایقی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سقوط رژیم شاهنشاهی پهلوی انقلابیون ایرانی سفارت رژیم اشغالگر قدس در تهران را به تسخیر خود دراوردند. یک هفته پس از آن یعنی 30 بهمن ماه در مراسمی که حجت الاسلام و المسلمین مرحوم حاج احمد اقای خمینی نیز در این مراسم حضور داشتند ساختمان سفارت اسراییل به یاسر عرفات رئیس وقت سازمان آزادیبخش فلسطین اهدا شد تا به عنوان اولین سفارت خانه فلسطین در دنیا آغاز بکار نماید.

 

 سرزمین فلسطین در سال 1948 میلادی (1327 خورشیدی) توسط رژیم اشغالگر قدس غصب شد و در همین سال زمانی که استعمار انگلیس به کار خود در فلسطین پایان داد و همگان منتظر اعلام استقلال کشوری به نام فلسطین مثل سایر کشورها نظیر هند و ... بودند در اقدامی بهت آور و در پیش چشمان افکار عمومی و سازمانهای بین المللی حکومتی به نام اسراییل بجای فلسطین در این سرزمین اعلام موجودیت کرد. اسراییل از همان زمان با اخراج فلسطینی ها و اشغال همه خاک این کشور به کمک قدرت های بین المللی ان روز نظیر آمریکا، انگلیس، اتحاد جماهیر شوروی، فرانسه و سفارتخانه هایی که می بایست به نام فلسطین ایجاد می شد به نام خود در دنیا ایجاد کرد. از جمله این سفارت خانه ها سفارت این رژیم در ایران بود. نظر به اینکه از دید امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران رژیم صهیونیستی رژیمی باطل و براساس اشغالگری بنا نهاد شده بود تمامی روابط سیاسی ایران با این رژیم لغو و قطع شد و سفارت آن هم به سازمان ازادیبخش فلسطین به عنوان نمانیده وقت فلسطینی ها اهدا شد.

 

به دنبال این اقدام بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که از آنجا که سفارت هرکشور در دنیا حکم خاک آن کشور را دارد بنابراین ایرانی ها اولین قطعه از خاک اشغال شده فلسطینی ها توسط رژیم منحوس اسراییل را ازاد و به فلسطینی ها اهدا کردند.

 

 

30 بهمن ماه یعنی دقیقا یک هفته پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) سفارت رژیم اشغالگر قدس در تهران توسط  مردم انقلابی تسخیر و طی مراسمی کلید سفارتخانه به نماینده فلسطین تحویل داده شد.

 

30 بهمن ماه همزمان با تسخیر سفارت رژیم اسراییل در تهران روابط رسمی و غیر رسمی ایران که در دوره رژیم دیکتاتور پهلوی با رژیم اشغالگر قدس برقرار شده بود بطور کامل قطع شد و کارمندان سفارت از ایران اخراج شدند. همزمان با قطع کامل روابط و تسخیر سفارتخانه با حضور یاسر عرفات رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین در تهران کلید سفارت اسرائیل به نماینده فلسطینی ها در ان زمان تحویل داده شد.

به مناسبت این اقدام و در حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین، خیابانی که سفارت اسراییل در ان قرار داشت به خیابان فلسطین و میدانی که در نزدیکی این سفارتخانه واقع بود به میدان فلسطین تغییر نام داد.

حاج سید احمد آقا خمینی در این مراسم خطاب به مردم گفت : من به نمایندگی از طرف حضرت آیت الله امام خمینی، پیروزی ملت ایران را به تمام ملت تبریک عرض می کنم . مبارزات ما، تنها به آزادی ایران خاتمه پیدا نمی کند . ما تا آزادی تمام سرزمین های اسلامی به مبارزات خود ادامه می دهیم .

هرسال بمناسبت این اقدام انقلابی مردم ایران مراسمی بمناسبت تجلیل از اقدام مردم برگزار می شود و امسال همزمان با چهلمین سال تسخیر این لانه جاسوسی برنامه هایی توسط گروههای و سازمان های مردم نهاد حامی فلسطین در تهران برگزار خواهد شد.

 
نظرات کاربران