«چرا مالزی مخالف عادی سازی روابط با اسراییل است»؟

ساختار حکومتی مالزی، ساختاری همراه با دموکراسی است و این سازمان های مردمی به مانند محرکی اساسی برای انتقال خواسته های مردم به حکومت مالزی محسوب می شوند که همین مساله موجب شده تا احزاب سیاسی و دولت در مسیر جلب رضایت مردم و سازمان های مردمی گام بردارد.

«مسلم عمران»

 

مردم مالزی با انتشار بیانیه هایی با مضمون حمایت از تصمیم دولت مبنی بر نپذیرفتن شناگران اسرائیلی در مسابقات قهرمانی شنا جهان، جنایات نژادپرستانه رژیم صهیونیستی در فلسطین را محکوم کردند.

 

 مسلم عمران پژوهشگر فلسطینی در مطلبی تحت نام  « مالزی چرا مخالف عادی سازی روابط با اسراییل است» در وب سایت  شبکه الجزیره قطر نوشت:

 در هفته های اخیرهمراه با اعلام نخست وزیر مالزی مبنی بر عدم تمایل کشورش برای میزبانی از شناگران اسرائیلی برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان پارالمپیک، مواضع بی سابقه ای را از سوی دولت مالزی نسبت به روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شاهد بوده ایم.

 

پیش ازاین نیز مجلس مالزی از اواسط ماه ژانویه با رای اکثریت تصمیم گرفته بود که از میزبانی هرگونه مسابقه و نشستی که مجبور به پذیرفتن گروه های اسرائیلی در خاکشان شوند، انصراف دهند.

 

پس از این تصمیم وزیر ورزش و جوانان مالزی با تاکید براین موضع تاکید کرد: اگر امروز ما نتوانیم ازمواضع و منافع برادران فلسطینیان در مسابقات ورزشی حمایت کنیم، قطعا، وجدان و اخلاق مان را باخته ایم. در خلال هفته های بعد نیز با انتشار بیانیه هایی از سوی مردم مالزی با مضمون حمایت از تصمیم دولت برای نپذیرفتن شناگران اسرائیلی، مردم این کشور جنایات نژادپرستانه رژیم صهیونیستی در فلسطین را محکوم کردند.

 

براساس این گزارش، بروز چنین مواضع محکم و قاطعانه ای از سوی مقامات مالزی، با سستی و ضعف کشورهای عربی دربرابر فشار عادی سازی روابط با اسرائیل هم زمان شده است.

 

 اما به چه علت دولت مالزی و به دنبال آن مردم این کشور حاضر به عادی سازی روابط با اسرائیل نیستند؟ به طور خلاصه بارزترین علل مواضع کنونی مالزی در برابراسرائیل جامعه مدنی پویای مالزی، شخصیت نخست وزیر کنونی این کشور و همچنین قدرت اقتصادی آن است.

 

گفتنی است، وزیرخارجه اسرائیل مدتی است که علیه نخست وزیر مالزی شمشیر را از رو بسته و مکررا به او تهمت یهودی ستیزی می زند.

 

جامعه مدنی پویای مالزی

 

در حال حاضر در میان مردم مالزی ، ده ها هزار سازمان در زمینه های مختلف فعالیت می کنند، اما موضوع فلسطین که موضوعی بسیار جذاب و مهم برای جامعه مالزی بوده، جمعیت بسیاری را به سوی خود جذب کرده است بطوریکه ده ها سازمان حقوقی ودینی وکمک رسان نقش مهمی را در یاری رساندن به مردم فلسطین و حمایت از پایداری این مردم ایفا می کنند.

 

ساختار حکومتی مالزی، ساختاری همراه با دموکراسی است و این سازمان های مردمی به مانند محرکی اساسی برای انتقال خواسته های مردم به حکومت مالزی محسوب می شوند که همین مساله موجب شده تا احزاب سیاسی و دولت در مسیر جلب رضایت مردم و سازمان های مردمی گام بردارد.

 

 

این شیوه از مکانیزم سیاسی در دولت مالزی (هماهنگی با خواست مردم در زمینه برخورد با اسرائیل) از زمانی بوجود آمد که «سیف الدین عبدالله» وزیرخارجه مالزی روز 16 ژانویه از 43 سازمان مردمی با ریاست سازمان تحریم بین المللی در ساختمان وزارت خارجه میزبانی کرد و در خلال آن نشست مقرر شد تا از ورود هرگونه هیئت اسرائیلی به داخل خاک این کشور جلوگیری شود.

 

وزیر خارجه مالزی نیز در جریان برگزاری این نشست از سوی مجلس وزیران مالزی بخاطر وجود چنین مواضعی از سوی سازمان های مردمی این کشور تقدیر و تشکر کرد، پس از برگزاری این نشست، سازمان های حامی دولت مالزی تظاهرات گسترده ای را برای حمایت از تحریم اسرائیل در سطح بین المللی برگزار کردند.

 

شخصیت نخست وزیرمالزی«مهاتیر محمد»

 

نخست وزیر مالزی از چنان شایستگی و صلاحیت قانونی برخوردار بوده که سبب شده وی به عنوان شخصیتی تاثیرگذار در کشورش محسوب شود.

 

مهاتیرمحمد علاوه بر ویژگی های فردی ممتازی که در عرصه سیاسی و اداری مالزی دارد، از شخصیت با احترامی نیز در بین مردم مالزی، برخوردار است.

 

 نخست وزیر90 ساله مالزی در خلال عمر طولانی که داشته، بارها با نظام سیاسی سابق مالزی مخالفت کرده است، براساس آنچه نزدیکان وی می گویند، مهاتیر به وجود چالش در زندگی اش علاقه خاصی دارد به همین علت است که مهاتیر پس از بازنشستگی بار دیگر به عنوان رهبر اپوزیسیون (مخالفان) به صحنه سیاسی مالزی بازگشت و آن را هدایت کرد.

 

این سبک از شخصیت مهاتیردر استقلال خواهی و مبارزه باظلم را نیز می توانیم در تصمیم اخیرش مبنی بر نپذیرفتن ورزشکاران اسرائیلی در کشورش به خوبی مشاهده نماییم.

 

براساس این گزارش، باوجود فشارهای اقتصادی ضد دولت و مردم مالزی وهمچنین وجود اتهام یهودی ستیزی به نخست وزیر ومردم این کشور از سوی مسئولان اسرائیلی، مالزی همچنان منافع اقتصادی اش را در مقابله با چالش ها و مشکلات کنونی حفظ کرده وهمچنین از بیان مواضعش در رابطه با جنایتکار توصیف نمودن اسرائیل ابایی ندارد.

 

مهاتیرمحمد در کنفرانس های مطبوعاتی و همچنین مقاله ای که با عنوان «دولت پاکسازی نژادی» منتشر کرده، بارها در اشغالگر بودن و جنایتکار بودن رژیم صهیونیستی تاکید کرده است.

 

درهمین راستا دکترمهاتیرمحمد در این برهه حساس در پرونده فلسطین، مواضع ضد صهیونیستی خود را بصورت نامه ای به مقامات اسرائیلی ارسال کرد که این نیز نشان دهنده ارتباط این شخصیت با رئیس دفتر سیاسی حماس (اسماعیل هنیه) و تاکید وی بر حمایت از مبارزه فلسطینیان در برابر اشغالگران است.

 

 قدرت اقتصادی مالزی

 

اقتصاد مالزی نیز از جایگاه ویژه ای بین اقتصاد بین الملل برخوردار است، اقتصاد مالزی یکی از سه اقتصاد برتر جنوب شرق آسیا و یکی از پنج اقتصاد برتر جهان اسلام محسوب می شود.

 

با وجود اینکه دولت مالزی در اواخر سال 1990 با مشکلات بزرگی در عرصه اقتصادی دست وپنجه نرم می کرد اما در خلال سال های بعد توانست تا این وضعیت را مدیریت کرده و جایگاه اقتصادی اش را بهبود دهد.

همچنین وضعیت اقتصادی مالزی هم زمان با باز شدن دروازه بازارهای جهانی به سوی این کشور و همچنین تقویت زیرساخت صنعتی و سرمایه گذاری شرکتهای تجاری در آن، روند عملکرد و قدرت اقتصادی این کشور بهبود یافت.

 

 

گفتنی است، با وجود بحرانی که دولت مالزی در پی ورشکستگی برخی از صندوق های دولتی و انسانی و نهادهای نظام سیاسی به آن دچار شد، اما مشاهده می کنیم که یکی از وزراء دولت مالزی در خلال یکی از دیدارهای رسمی اش این چنین اظهار نظر می کند: ما از صندوق های بین المللی پول و یا هرگونه کشورغربی کمک نگرفتیم و به همین دلیل مجبور نیستیم به فشارها و خواسته های آن ها تن بدهیم، این موضع در سخنان وزیر مالزیایی نشان از قدرت و ثبات اقتصادی مالزی در برابر هرگونه بحران اقتصادی است.

در پایان، با وجود فشارهای اقتصادی سنگینی که در برابر ترکیه قد علم کرده و مسئولان آن به سختی با مشگلات دست و پنجه نرم می کنند، اما رهبر مالزی همچنان توانسته است ساختاراقتصادی کشورش را از گزند هرگونه آسیبی حفظ کند.

 

جنبش تحریم اسرائیل

 

در عصر کنونی و با وجود حساسیت پرونده فلسطین، دولت مالزی نقش بسزایی را در فعال سازی جریان تحریم بین المللی ضد اسرائیل و نپذیرفتن موضوع عادی سازی روابط با این رژیم ایفا می کند، گفتنی است اهمیت سیاست کنونی مالزی با وجود فشارهای سیاسی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تحریک کشورهای عربی و اسلامی جهت عادی سازی روابط با اسرائیل دو چندان شده است.

امید است، کشورهای عربی و اسلامی در مقابل فشارهای غربی جهت عادی سازی روابط با اسرائیل گام های مثبتی بردارند.

 
نظرات کاربران