پیام های سفر بشار اسد در تهران

سفر اسد یک پیام محکم و آشکار هم برای رژیم های عربی داشت که شتابان وارد روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شده و خود را در اختیار امریکا و اسرائیل قرار داده اند.

 


«احمدرضا روح الله زاد»: صبح دوشنبه 6 اسفند بشار اسد رئیس جمهور کشور سوریه، در سفری یک روزه به تهران دیدارهایی را با مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و برخی مقامهای ایران داشت. این سفر که پس از بازگشت اسد به دمشق رسانه ای شد از ابعاد مختلف حائز اهمیت و قابل ارزیابی است.


-    از زمان شروع بحران تروریستی در سوریه در سال 2011بشار اسد به دلایل مختلف سیاسی و امنیتی ناگزیر به عدم خروج از کشور بود. در این هشت سال وی تنها چند سفر کوتاه به روسیه داشته است که در شرایط کاملا امنیتی و بر اساس اطلاعات، توسط هواپیماهای روسی انجام می شد و خبر آن نیز پس از بازگشت به دمشق رسانه ای می شد. اما سفر اسد به تهران نخستین سفر وی به یک کشور خارجی( غیر از روسیه ) محسوب می شود که نشان دهنده آن است که شرایط امنیتی کاملا تغییر کرده است.

 

فضای سوریه پیوسته از سوی ماهواره های جاسوسی غربی و اسرائیلی و نیز جنگنده های فوق پیشرفته آنها کنترل می شود. طبیعی است تحرکات رئیس جمهور سوریه یکی از مهمترین اهداف رصد های جاسوسی آنها است. بر این اساس سفر بشار اسد به تهران نمی بایست از رصد جاسوسی غربی – صهیونیستی پنهان باشد اما آنها تنها پس از انتشار خبر آن از سوی ایران از این سفر باخبر شده اند. تحلیلگران هک و رخنه در ساختارهای جاسوسی ماهواره ای و غیره غربی – اسرائیلی را توسط ایران منتفی نمی دانند، بویژه اینکه چند روز قبل سردار حاجی زاده فرمانده قرارگاه هوافضای سپاه ضمن انتشار فیلمی، از حضور مستمر ایران در ساختارهای جاسوسی الکترونیکی امریکا در سطح منطقه خبر داد. بر اساس بی خبری دشمنان ملت سوریه از این سفر بی ارتباط با این توانایی بالای رخنه ایران در ساختارهای جاسوسی غرب و اسرائیل نیست.


-    سفر اسد به تهران نخستین سفر منطقه ای وی پس از هشت سال است. با توجه به تاریخ و سطح روابط دو کشور در واقع این سفر تاکیدی بر روابط راهبردی دو کشور در ارتباط با دو موضوع بسیار مهم جنگ با تروریسم تکفیری و توطئه های غربی، عربی و عبری علیه دو کشور و منطقه و پیگیری راهبردهای مشترک برای مقابله با آنها است.


-    بشار اسد در حالی به تهران سفر کرده است که رژیم های عربی برای بازگشت به سوریه تلاش می کنند و پیشنهاد های وسوسه کننده ای را به دولت سوریه داده اند مبنی بر اینکه آنها حاضرند در ازای کاهش سطح روابط خود با ایران با ارائه کمک های اقتصادی وسیع در موضوع بازسازی سوریه مشارکت پر رنگی داشته باشند. اما اسد با سفر به تهران این پیام آشکار را به آنها منتقل کرد که روابط ایران و سوریه یک روابط خاص است.


-    این سفر در آستانه سفر بنیامین نتانیاهو به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رخ داده است. همانطور که نتانیاهو رسما اعلام کرده است وی قرار است در دیدار با پوتین در باره حضور ایران در سوریه و باز گذاشتن دست اسرائیل در انجام عملیات نظامی در فضای سوریه گفتگو کند. سفر بشار اسد به تهران در واقع بیانگر عمق روابط مستقل دو کشور بوده و کوفتن مهر شکست بر سفر نتانیاهو قبل از سفر به مسکو است.


-    این سفر درحالی به تهران انجام می شود که دولت ترکیه با وجود تعهداتش در نشست های آستانه و سوچی، با قراردادن یک دست خود در دست امریکا ساز ناکوکی را می نوازد. حال آنکه پایان بحران تروریستی در سوریه یک ضرورت است که با پایان آن؛ بهانه های مداخله در این کشور نیز از بین خواهد رفت. لذا حذف کانون های بجا مانده تروریستی در سوریه از جمله در استان های ادلب، حماء و شرق فرات نیاز به یک تصمیم راهبردی و قاطعانه دارد.


-    با توجه به تحولات یک دهه اخیر در سطح منطقه و موفقیت های کسب شده از سوی جریان مقاومت و قدرت و اقتدار جبهه مقاومت، مقاومت به عنوان یک بازیگر تعیین کننده مطرح است و تحلیلگران معتقدند نظام منطقه ای آینده بی هیچ تردیدی با محوریت مقاومت شکل خواهد گرفت. از اینرو جریان سلطه به رهبری امریکا و رژیم صهیونیستی و رژیم های وابسته منطقه به شدت نگران آینده هستند و تلاش دارند با تعریف و اجرای سناریوهای مختلف هزینه محور مقاومت را افزایش داده و در روند موفق تحولات منطقه خلل ایجاد کرده و مانع دستیابی آن به موفقیت صد در صدی شوند. اعلام امریکا بر تلاشش برای ایجاد مناطق حائل در سوریه که ساز موافقت ترکیه را نیز بلند کرده است در همین چارچوب انجام می شود اما همانطور که مقام معظم رهبری و فرمانده کل محور مقاومت در دیدار با بشار اسد تاکید داشتند؛ دو کشور ایران و سوریه ضمن حفظ روابط راهبردی خود و استمرار و تقویت آن در همه ابعاد، قاطعانه همه طرح های غربی – صهیونیستی من جمله مناطق حائل را رد خواهند کرد. تحلیلگران معتقدند در روزهای آینده و در صورت اصرار امریکا و ترکیه بر این موضوع تحولات میدانی کاملا خلاف تصور آنها پیش خواهد رفت و آنها باید تبعات این اصرار خود بر مداخله در امور سوریه را آشکارا ببینند. بویژه اینکه محور مقاومت از ظرفیت های بسیاری نیز برخوردار است.


-    حفظ کانون های بحران تروریستی در سوریه در پناه مناطق حائل در واقع حفظ کانون های تهدیدات امنیتی علیه کشورهای منطقه و لبنان و عراق است و بی تردید مقاومت در این کشورها نمی توانند نسبت به آن بی تفاوت باشند. مقاومت مردمی عراق با توجه به همین تهدیدات که متوجه امنیت و تمامیت ارضی عراق بود همزمان با جنگ علیه داعش در جغرافیای عراق، بخشی از توان خود را با هماهنگی دولت سوریه به این کشور منتقل کرد.


-    سفر اسد یک پیام محکم و آشکار هم برای رژیم های عربی داشت که شتابان وارد روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شده و خود را در اختیار امریکا و اسرائیل قرار داده اند با تاکید بر اینکه همپیمانی با امریکا و اسرائیل نمی تواند برای آنها امنیت ایجاد کند بلکه همراه شدن با ایران ضامن امنیت آنها و کل منطقه است و در واقع ایران محور اصلی امنیت در منطقه است. موضوعی که بشار اسد نیز بر آن با این عبارت که «موفقیت های محور مقاومت در واقع فروپاشی تصور غلط امریکا محوری در جهان» بوده است، بر آن تاکید کرد و نیز اعلام کرد آمده است تا پیروزی های مقاومت در سوریه را به ایران تبریک بگوید. بی تردید حرکت این رژیم ها به سمت اسرائیل و امریکا که هزینه های هنگفتی را به دلیل همین همراهی تاکنون متحمل شده اند، در آینده ای نزدیک آنها را در ابعاد مختلف سیاسی و امنیتی با چالش های سنگینی روبرو خواهد ساخت.


-    سفر اسد به تهران پیام محکمی هم برای برگزارکنندگان و شرکت کنندگان  نشست ضد ایرانی و ضد مقاومتی ورشو نیز ارسال کرده است و آن اینکه ایران و مقاومت فارغ از همه تکاپو های پر سرو صدای آنها همچنان استوار ایستاده اند و برنامه های مشترک خود را پیگیری می کنند و اراده مقاومت همچنان بر تحولات منطقه خود را حاکم خواهد کرد.
نظرات کاربران