تحلیل روزنامه رای الیوم از سفر بشار اسد به تهران

اسد تهران را انتخاب کرد تا نشان دهد جهت گیری های اولیه او تعمیق روابط استراتژیک بین دو کشور است و اینکه با هم در یک خندق در مقابله با تروریسم و پروژه غربی- آمریکایی در منطقه قرار دارند.

عبدالباری عطوان در یادداشتی با اشاره به سفر غیر منتظره بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تهران و دیدار با حضرت ایت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نوشت:

 

اینکه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه خودش به تهران سفر کند تا تبریکات مربوط به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران که نمونه ای بارز در چهار دهه اخیر در ایجاد یک دولت قدرتمند و قادر به تحقق منافع ملت و مستحکم در برابر دخالت های خارجی را به رهبرعالی ایران تبریک بگوید گامی است که بازتاب دهنده تحولی بی سابقه استراتژیک به دلایل زیر است:

 

نخست؛ از هشت سال پیش یعنی آغاز بحران در سوریه این نخستین باری است که بشار اسد دمشق را برای سفر ه پایتخت یک کشور دیگری غیر از مسکو ترک می کند. امری که نشانگر وضعیت اطمینان و همچنین اقدامات امنیتی دقیقی است و اینکه سوریه به ساحل عافیت رسیده است.

 

دوم؛ اسد تهران را انتخاب کرد تا نشان دهد جهت گیری های اولیه او تعمیق روابط استراتژیک بین دو کشور است و اینکه با هم در یک خندق در مقابله با تروریسم و پروژه غربی- آمریکایی در منطقه قرار دارند.

 

سوم؛ باید تاکید کرد که این دیدار صرفا بخاطر ارائه تبریک نبوده هرچند اهمیت دارد بلکه با هدف هماهنگی هایی است پیرامون چگونگی برخورد با تهدیدات اسراییلی – آمریکایی که هرد دو کشور را مورد هدف قرار داده و همچنین تعیین راهبرد برای مقابله با آنها است.

 

 چهارم؛ پاسخ عملی به تمامی ادعاهایی است که از سوی برخی رسانه ها مخالف سوریه صورت می گیرد مبنی براینکه رئیس جمهور اسد در قصر خود در محاصره است و نمی تواند غیر از مسکو و بدون ترتیبات امنیتی روسیه به جای دیگری سفر کند.

 

عطوان در بخش پایانی یادداشت خود در خصوص این سفر نوشت: نمی دانیم که رئیس جمهور اسد چگونه به تهران پرواز کرد همانگونه که نمی دانیم ترکیب هیات همراه او به چه شکلی بود. و البته نمی دانیم مسیری که هواپیمای او رفته چگونه بوده ؟ و یا اینکه ایا هواپیمایش نظامی بوده و یا مسافر بری؟ اما آنچه که می دانیم این است که رئیس جمهوری سوریه بدون کوچکترین مزاحمتی به دمشق بازگشته است. بطور معمول اینگونه سفرها پس از اتمام و بازگشت سلامت رئیس جمهوری سوریه به پایتخت یعنی دمشق آشکار می شود دقیقا مثل سفرهای سابق او و چه بسا در اینده به مسکو. فضای سوریه پر است از هواپیماهای جنگی آمریکا و غربی علاوه بر آن دهها ماهواره جاسوسی که به قول خودشان یک مورچه را در زیر زمین رصد می کنند نیز وجود دارند براین اساس احتیاطات امنیتی امری حتمی است.

 

در پایان می توان گفت این سفر برق اسا که که گفته شد یک سفر کاری یک روزه بوده « تسریع روند بهبود سیاسی و نظامی سوریه» را بازتاب می دهد و چه بسا که مقدمه سازی باشد برای سفرهای دیگری به پایتخت های عربی و غیر عربی دیگری در اینده ای نزدیک. ایا تونس که ماه آینده اجلاس سران عرب در آنجا برگزار می شود ایستگاه بعدی خواهد بود؟ این احتمال ضعیف است چه اینکه بشار اسد منتظر سفر دیگران به کشورش است قبل از انکه خودش به آنجا برود. خدا می داند.
نظرات کاربران