نتانیاهو و آلترناتیو نمایش جنگ‌طلبی در انتخابات

 

 

الوقتهمزمان با  نزدیکی بیشتر به موعد برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در کمتر از یک ماه دیگر سطح تنش‌ها در سرزمین‌های اشغالی و حملات صهیونیست‌ها به نوار غزه رو به افزایش گذارده است.

 

روز گذشته جنگنده‌های رژیم صهیونیستی با بهانه قرار دادن اینکه از سوی غزه به سمت سرزمین‌های اشغالی راکت شلیک شده است، به بمباران مواضعی در این منطقه پرداختند. از سوی دیگر برخورد نظامیان صهیونیستی با راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز فلسطینیان در تظاهرات بازگشت با وجود انتقادات گسترده بین‌المللی به شدت تندتر شده و در جمعه گذشته در اثر شلیک نظامیان صهیونیستی به سوی معترضان حداقل یک نفر کشته و چندین نفر از جمله خبرنگاران و امدادگران زخمی شدند.

 

همچنین طی روزهای گذشته فشارهای تل اویو بر تشکیلات خودگردان نیز افزایش یافته است به صورتی که نتانیاهو دستور توقف پرداخت درآمدهای تجاری این تشکیلات را صادر کرد و بازگرداندن این پول‌ها به این سازمان فلسطینی را مشروط به عدم پرداخت مبالغ به فلسطینیانی که علیه امنیت این رژیم اقدامی صورت داده‌اند کرد. این امر با اعتراض تشکیلات خودگردان و تشکیل جلسه شورای امنیت به درخواست کویت به عنوان عضو دوره‌ای این نهاد همراه شد.

 

در نتیجه توالی این دو رویداد (برگزاری انتخابات و افزایش تنش‌آفرینی‌های تل آویو) می توان افزایش فشارها بر فلسطینیان را بخشی از سناریوی احزاب راستگرا برای به حاشیه راندن احزاب چپ همچون حزب کارگر و همچنین تلاش نتانیاهو برای بی تأثیر کردن انتقادات بخش‌های تندرو جدا شده از کابینه ائتلافی و منتقد عملکرد وی دانست که این موضوع در موضعگیری‌های انتخاباتی نتانیاهو و رقبای انتخاباتی وی مشهود و قابل ردگیری است.

 

همانطور که گفته شد منتقدین راستگرای نتانیاهو درصدد هستند تا سیاست‌های وی در قبال امنیت رژیم صهیونیستی را تسامح‌گرایانه جلوه دهند به صورتی که طی روزهای گذشته آویگدور لیبرمن وزیر جنگ سابق کابینه نتایناهو مدعی شد در ژوئیه ۲۰۱۸پیشنهادی برای ترور رهبرانی از حماس و جهاد اسلامی در نوار غزه را به بنیامین نتانیاهو دادم و تلاش بسیاری کردم تا نتانیاهو را راضی به اجرای این پیشنهاد کنم اما او همواره با آن مخالفت می‌کرد.

 

همچنین در اظهار نظری دیگر 14 اسفند «بنی گانتز» رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو در انتخابات پیش‌رویِ این رژیم در ادامه فعالیت‌های انتخاباتی خود از بلندی‌های اشغالی جولان بازدید کرد و با انتقاد از سیاست‌های دفاعی نتانیاهو مدعی شد: «ما از اینکه نیروهای ایرانی خودشان را در سه جبهه سوریه، لبنان و نوار غزه مستقر کنند، مانع خواهیم شد و به این حضور پایان خواهیم داد».

 

شرایط سخت نتانیاهو و آلترناتیو نمایش جنگ‌طلبی

در تمامی نظرسنجی‌ها از جمله تازه‌ترین نظرسنجی روزنامه یدیعوت آخرونوت نشان می‌دهد ائتلاف تازه تشکیل شده به رهبری بنی گانتز و یائیر لاپید با ۳۳ کرسی از حزب لیکود با احتمال کسب ۲۹ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست همچنان جلوتر است.

تحلیلگران نظرسنجی‌های اسرائیل می‌گویند، نتیجه واقعی کرسی‌های لیکود و ائتلاف آبی- سفید هر تعداد که باشد، نبرد اصلی آنها بر سر متحد کردن احزاب کوچک با خود است. در نتیجه نتانیاهو برای ماندن در قدرت به تقویت جناح راست و مذهبی چشم دوخته است که در فضای ضدیت بیشتر با فلسطینیان و افزایش سیاست‌های تهاجمی روی خواهد داد. این موضوع از سوی احزاب مخالف و چپ‌گرا نیز اذعان شده است چنانکه استاو شافیر از حزب کارگر پس از دریافت تهدیدات مکرر از سوی تندروها اعلام کرد: «من تندرو‌ها را مسئول اینکار نمی‌دانم، من تنها یک نفر را در این باره مقصر می‌دانم بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر.» شافیر در ادامه تاکید کرد نتانیاهو به جای آرام کردن اوضاع، در چنین اقداماتی پیشرو است.

 

به همین دلیل تحرکات و موضعگیری‌های نتانیاهو در همین زمینه قابل خوانش است چنانکه وی روز یکشنبه در اظهاراتی نژادپرستانه حق اعراب بر فلسطین اشغالی را منکر شد و گفت بر اساس مصوبه کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی)، «اسرائیل» تنها متعلق به یهودیان است.

 

این سخنان به معنای افزایش فشارها و تأکید بر تبعیضات موجود علیه فلسطینیان ساکن در اراضی اشغالی است که مورد رضایت صهیونیست‌های افراطی خواهد بود. فلسطینی‌ها در بسیاری از مناطق باید با اتوبوس‌های جداگانه تردد کنند، در بسیاری از جاده‌ها و کوچه‌ها میان بخش یهودی و عرب‌نشین دیوار کشیده شده و خدمات ارائه‌شده به بخش‌های یهودی‌نشین کاملا گسترده‌تر از آن چیزی است که به بخش‌های عرب‌نشین ارائه می‌شود. علاوه بر این، در حالی که شهرک‌های صهیونیست‌نشین هر روز بیش از پیش در قلب کرانه باختری گسترش می‌یابند، فلسطینی‌ها از دریافت مجوز ساخت و ساز حتی در اراضی خود محروم هستند.

 

همچنین نتانیاهو در مواجهه با ورود فلسطینیان معترض به باب الرحمه طی روزهای گذشته و باز کردن این صحن در مسجدالاقصی پس از سالها بسته شدن توسط صهیونیست ها، خود شخصا در جلسه دستگاه های امنیتی اسرائیل و گفت و گو درباره حوادث اخیر در شهرک قدیمی قدس شرکت کرده و علاوه بر دستور بسته شدن باب الرحمه، نتانیاهو دستور مقابله با اوقاف و امور اسلامی شهر قدس را نیز صادر کرد. وی خواستار بسته شدن دوباره باب الرحمه و اجرای حکم دادگاه اسرائیل شد که سال ۲۰۱۷ به ادامه بسته شدن این مصلا رای داده بود.

درنتیجه این اقدامات نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد جایگاه نتانیاهو در افکار عمومی تقویت شده است.
نظرات کاربران