الجزایر در آستانه تغییر

 اعتراض های مردمی در الجزایر علیه کاندیداتوری، عبد العزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور فعلی این کشور روز به روز شدیدتر و دامنه آن به سطوح سیاسی کشیده شده و حتی برخی رهبران حزب را هم در بر گرفته است؛ با این حال هیچ یک از اطرافیان و نزدیکان رئیس جمهور بستری در سوییس تاکنون انعطافی در مقابل موج خروشان اعتراضات مردمی که پیوسته در حال افزایش است، نشان نداده اند.

 

نباید فراموش کرد که الجزایر از اندک کشورهای عربی بود که از مرحله انقلاب های عربی جان سالم به در برد. این در حالی است این کشور جنگ داخلی خونینی را در اوایل دهه نود پشت سر گذاشت. این جنگ که تا سال 2000 ادامه یافت به ملت الجزایر آموخت که باید از حوادث و رخدادها درس عبرت گرفته و انتخاب های سیاسی خود را هوشیارانه انجام دهند و همواره مرز بین راهپیمایی برای اعلام خواسته های خود و خشونت و کشاندن کشور به کابوس جنگ داخلی را رعایت کنند.
 
اما هنوز اوضاع تحت کنترل است و معترضان فقط خواستار کناره گیری رئیس جمهور بیمار خود که در سوییس بستری است، هستند. آنها از او می خواهند از کاندیداتوری ریاست جمهوری برای پنجمین دوره پیاپی کناره گیری کرده و میدان را برای افراد سالم تری که به اندازه او مشتاق اداره کشور هستند باز کند؛ بویژه اینکه در شرایط فعلی که کشورها بیش از هر چیز به ثبات و آرامش، و ملت به امنیت نیاز دارند و ویروس های تروریسم در جهت تأمین منافع اربابان خود، به دنبال نقطه ضعف و نفوذی در ساختار امنیتی کشورها می گردند.

در چنین شرایطی و در حالی که خشم مردم به اوج خود رسیده است و تاکنون هیچ اقدامی برای کاهش شدت آن صورت نگرفته است، قول جدیدی که بوتفلیقه به مردم داده است هم جدی گرفته نمی شود؛ وی متعهد شده است که یک سال پس از آغاز پنجمین دوره ریاست جمهوری خود، انتخابات زودهنگام را برگزار کرده و خود در آن کاندید نخواهد شد. به نظر می رسد که این قول، انتظارات مردمی را که بر کناره گیری بوتفلیقه به علت ناتوانی در کار و برگزاری انتخابات بدون وی اصرار می ورزند برآورده نکرده است.

بنابراین برای جلوگیری از انفجار و خروج اوضاع از کنترل، مردم باید مسیر مطمئنی را برای تحقق خواسته هایشان پیدا کنند و کادر ریاست جمهوری و مراجع نزدیک به بوتفلیقه باید بحران را مهار کرده و الجزایر را از قرار گرفتن در مسیر ناکجا آباد نجات دهند. باید با گرفتن تصمیم جسورانه ای، خشم مردم و طغیان سیاسی را مهار کرده و کشور را از خطر انفجار و آشوب بدفرجام نجات داد تا الجزایر همچنان همان کشور با ثباتی باشد که هیچ باج خواهی های مالی نتواند امنیت آن را به خطر بیندازد و این کشور همچنان مواضع ثابت و اصولی خود را در قبال مسائل جهان عرب و اسلام به خصوص حمایت از آرمان فلسطین و اتخاذ مواضع شجاعانه در قبال بحران سوریه و مقاومت در برابر وسوسه های عادی سازی با رژیم صهیونیستی و فشارهای کاخ سفید حفظ کند.

احمد المقدادی
نظرات کاربران