چرا دنیا باید پس از تصمیم ترامپ درباره جولان به وی احترام بگذارد!

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز: تصمیمی که دونالد ترامپ درباره به رسمیت شناختن جولان سوریه به عنوان بخشی از اراضی تحت سیطره رژیم صهیونیستی اتخاذ کرده، پیامد های خطرناکی را بیرون از مرزهای خاورمیانه برای وی درپی خواهد داشت.

به گزارش سایت بیداری اسلامی بنقل از پایگاه خبری فایننشال تایمز، این روزنامه بریتانیایی با انتشار گزارشی نوشت: تصمیمی که دونالد ترامپ در رابطه با به رسمیت شناختن جولان سوریه به عنوان بخشی از اراضی تحت سیطره رژیم صهیونیستی اتخاذ کرده است، پیامد های خطرناکی را بیرون از مرزهای خاورمیانه برای وی درپی خواهد داشت.

 

این روزنامه در ادامه اشاره کرد که این تصمیم ترامپ باعث می شود تا اروپا نیز درباره با پیوستن جزیره کریمه به روسیه، با این کشور سازش کند.

علاوه براین، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با این تصمیم باردیگر نسبت به قوانین بین المللی که در سازمان ملل متحد اتخاذ می شود و تاکید دارد تا اسرائیل نیروهایش را از این خاک بیرون سازد، بی احترامی می کند.

 

چگونه اعراب به ترامپ احترام بگذارند؟

 

فایننشال تایمزدر ادامه با مورد تمسخر قراردادن سخنان و وعده های ترامپ درباره حل درگیری و تنش اعراب و صهیونیست ها، نوشت: بعید به نظر می رسد که وعده وی تحقق پیدا کند.

 

چگونه است که رئیس جمهور آمریکا همزمان با نقض قوانین بین المللی انتظار دارد تا جهان عرب به وی احترام بگذارد؟

همچنین این روزنامه با یادآوری دوباره قطعنامه 242 سازمان ملل متحد، اشاره کرد، جولان سوریه از سال 1967 در اشغال رژیم صهیونیستی قراردارد.

 

گفتنی است، سیاست روسای جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا، برای حل منازعه صهیونیست ها و اعراب درباره فلسطین، مبتنی بر قاعده «اعطای زمین در مقابل صلح» بود که همین شیوه نیز مورد قبول و رضایت جامعه بین الملل قرارگرفت. اما اکنون دونالد ترامپ می پندارد، میتواند با زیرپا گذاشتن قوانین بین المللی معادله را در منطقه به نفع خود تغییر دهد.

پیش از این، ترامپ با بی اعتنایی کامل و در سایه هشدار هم پیمانان واشنتگن از جمله کشورهای عربی و اروپا، قدس اشغالی را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت، امری که با سیاست های پیشین آمریکا در قبال جولان اشغالی تناقض دارد.

 

 

قدم بعدی ترامپ؛حق بازگشت فلسطینی ها

 

براساس این گزارش، دونالد ترامپ با دو تصمیم پیشین خود مبنی بر انتقال سفارت کشورش از تل آویو به قدس اشغالی و همچنین به رسمیت شناختن جولان به عنوان بخشی از اراضی اشغالی تحت سیطره رژیم اسرائیل، دوموضوع مورد مناقشه از قضایای سه گانه فلسطین و اسرائیلی ها را به زعم خودش، حل کرد.

اما سومین قضیه ای که هنوز برای آمریکایی ها و اسرائیلی ها چالش برانگیز است، پرونده حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین آبا و اجدادی شان است که انتظار میرود ترامپ با تکیه بر قدرت نفوذ سیاسی اش در بین کشورهای عربی و اروپایی، تصمیماتی را به نفع اسرائیل، اتخاذ کند.

فایننشال تایمز در ادامه افزود: سیاست ترامپ در برابر ایران تنبیهی است اما در مقابل اسرائیل کاملا دوستانه است. این سیاست در پیش گرفته دولت آمریکا پشتوانه و پایه و اساس نیرومندی نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/ م.ح/26

 
نظرات کاربران