الحاق کرانه باختری به اسرائیل بعد از جولان!

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که منتظر تصمیم جدیدی از سوی آمریکاست که براساس آن حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری نیز به رسمیت شناخته شود.

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی بنقل از فلسطین الیوم ، نتانیاهو که روز جمعه با شبکه 13 تلویزیون اسرائیل گفتگومی کرد گفت که وی به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر داده است که نمی تواند هیچ شهرک نشینی را از شهرکهای اسرائیلی در کرانه باختری بیرون کند.

نتانیاهو در ادامه افزود : تمامی شهرک های اسرائیلی در مجموعه شهرک ها یا خارج از آن باید در حاکمیت اسرائیل باقی بماند.

 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر زمان برسمیت شناختن حاکمیت رژیم اسرائیل بر اراضی کرانه باختری، گفت: همانطور که دیده شد (برسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان سوریه) انتظار می رود تا زمان تشکیل کابینه جدید پس از برگزاری انتخابات اسرائیل، این پرونده نیز به نفع ما به بسته شود.

 

پیش از این، بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی "یسرائیل هیوم" مدعی شده بود که طرح سازشکارانه آمریکایی دونالد ترامپ در قبال مسئله جنجال برانگیز فلسطین، سه شرط ، از جمله عدم برچیده شدن شهرک های صهیونیست نشین، حاکمیت رژیم اسرائیل برمنطقه غربی رود اردن و عدم تقسیم نمودن قدس را رعایت خواهد کرد.

 

وی در پیام خود خطاب به دونالد ترامپ و جارید کوشنر مشاور امور خاورمیانه کاخ سفید، گفته بود که به هیچ وجه از مواضع خود در قبال این سه شرط عقب نشینی نخواهد نمود.

پیش از این نیز نتانیاهو مدعی شده بود که ارتباط بین نوارغزه و کرانه باختری و همچنین بحث در رابطه تشکیل دو حکومت به طور کلی منتفی شده و این مسئله به نفع رژیم اسرائیل است.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید فرمانی را که در آن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان از سوی آمریکا به رسمیت شناخته می شود، امضا کرد.
رئیس جمهور آمریکا در سخنانی با اشاره به حمله اسرائیل به نوار غزه با بیان اینکه از حق دفاع از خود این کشور حمایت خواهد کرد گفت: توافق صلح احتمالی در آینده باید نیاز اسرائیل به حفاظت از ایران٬ سوریه و دیگر تهدیدات منطقه ای را مد نظر داشته باشد.
نخست وزیر اسرائیل نیز در این دیدار در سخنانی که در آن بارها از ترامپ تشکر می کرد گفت: اسرائیل تاکنون دوستی بهتر از شما به خود ندیده است.
وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا به تمام وعده های داده شده اش در خصوص اسرائیل عمل کرده است تصمیم ترامپ در خصوص بلندی های جولان را تاریخی خواند.
اسرائیل، بلندی‌های جولان را در جریان «جنگ شش روزه» سال 1967 اشغال و در سال 1981 انضمام آن به خاک خود را اعلام کرد، اما این اقدام از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

خبرنگار شبکه 13 رژیم صهیونیستی روز شنبه در گزارشی خبر داد که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی قصد دارد پس از انتخابات سراسری، بخشی از کرانه باختری را به سرزمین‌های اشغالی ملحق کند یا آنکه قوانین این رژیم را در این بخش‌ها حکمفرما کند.

 

یک منبع نزدیک به کمپین انتخاباتی نخست وزیر رژیم صهیونیستی به شبکه 13 اسرائیل گفت که نتانیاهو تا پیش از این با الحاق یا تطبیق قوانین این رژیم بر کرانه باختری مخالفت می‌کرد اما در هفته‌های اخیر موضع خود را تغییر داده و نسبت به این ایده مثبت‌تر عمل می‌کند.

 

این منبع اضافه کرد که اقدام اخیر آمریکا در به‌رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی به نتانیاهو این انگیزه را داده تا امکان الحاق یا تطبیق قوانین اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری را بیازماید و در صورتی که کابینه‌ای جناح راستی در انتخابات اسرائیل پیروز شود  این سناریو بسیار واقعی‌تر خواهد بود.

 

به گفته این منبع، زمانبندی این اقدام پس از معرفی طرح صلح واشنگتن معروف به معامله قرن خواهد بود که فلسطینیان این طرح را رد خواهند کرد و رژیم صهیونیستی با ملاحظاتی این طرح را خواهد پذیرفت. در چنین سناریویی، نتانیاهو معتقد است که این امکان وجود خواهد داشت که حمایت دولت ترامپ برای الحاق یا اجرای قوانین اسرائیل  در دست کم مناطقی که شهرک‌های اسرائیلی قرار دارند اجرا کند.

 
نظرات کاربران